Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magistrat podzielił pieniądze na życie kulturalne Białegostoku

Jerzy Doroszkiewicz
Tomek Kamiński, założyciel Hardworkers i Formacji FRU będzie uczył gry na harmonijce
Tomek Kamiński, założyciel Hardworkers i Formacji FRU będzie uczył gry na harmonijce Fot. Jerzy Doroszkiewicz
Najwięcej, bo 100 tysięcy dostanie Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Ale i za znacznie mniejszą kwotę na pewno uda się zorganizować choćby Białostocką Szkołę Bluesa czy wydać płytę promującą lokalnych muzyków.

Nie chcemy, żeby Rok Bluesa w Białymstoku był tylko wspomnieniem - mówi Konrad Sikora z Fundacji M.I.A.S.T.O. Białystok. I dlatego postanowił poprosić magistrat o wsparcie nowego pomysłu - Białostockiej Szkoły Bluesa.

- Będą otwarte wykłady i praktyczne warsztaty nauki gry na symbolicznym dla bluesa instrumencie - harmonijce ustnej - zapowiada Sikora. I przypomina, że legenda tego środowiska w dużej mierze dotyczy Ryszarda "Skiby" Skibińskiego - nieodżałowanego harmonijkarza i współzałożyciela Kasy Chorych.

Do pomysłu wciągnął innego wyśmienitego białostockiego harmo-nijkarza Tomka Kamińskiego. Oprócz niego na warsztatach pojawi się Bartek Łęczycki. Właśnie po raz trzeci został przez fanów skupionych wokół forum Okolice Bluesa obwołany harmonijkarzem roku 2008. Zagrał na niezliczonej ilości płyt, nie tylko bluesowych. Za grę na "Męskiej muzyce" rodziny Waglewskich niedawno odebrał "złotą płytę".
Warsztaty będą miały dwie edycje: wiosenną i jesienną, oczywiście towarzyszącą Jesieni z Bluesem.

Muzyka miasta

Kolejny unikalny pomysł Fundacji M.I.A.S.T.O. to "Białystok Muzyczny". - Chcemy zorganizować cykliczny konkurs dla muzyków z Białegostoku i okolic - wyjaśnia Sikora. - Najlepsi znaleźliby się na płycie, która promowałaby podlaskich muzyków bez względu na gatunek w jakim tworzą.

Kilka tysięcy dotacji wystarczy, żebyśmy po raz kolejny mogli cieszyć się Podlaskim Festiwalem Wielkanocnym czy latem słuchać koncertów przed hejnałem. Dużo większe pieniądze - 80 tysięcy - ułatwią usłyszeć piękno muzyki cerkiewnej w ramach XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej - Hajnówka w Białymstoku.

Dzięki dotacjom prezydenta usłyszymy przygotowany przez naszych filharmoników uroczysty koncert z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej - napaści hitlerowskich Niemiec i ZSRR na Polskę. Na ten cel pójdzie 60 tys. zł.
Prezydent dofinansuje też I Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus czy "Muzyczny dzień dziecka" - koncerty charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych.

Najwięcej dla sztuki współczesnej

W tym roku liderem projektów jest Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Dostanie okrągłe 100 tysięcy złotych na rozwijanie regionalnej kolekcji dzieł sztuki współczesnej "Kolekcja II". To oznacza, że nasza Zachęta kupi dzieła za minimum 200 tysięcy, bo zdobycie pierwszej setki uruchamia dotację ministra kultury w identycznej wielkości.

Nauczą tańczyć małych Afrykanów

Kiedy casting do programu "You Can Dance - po prostu tańcz"przekroczył linię Wisły, nikt już chyba nie ma wątpliwości, że warto pomagać tancerzom, bo oni w najbardziej widowiskowy sposób rozsławiają Białystok.

Już w lutym miasto wesprze Hip Hop Groove Festival 2009 organizowany przez tegoroczną laureatkę Złotych Kluczy Kuriera Porannego Karolinę Garbacik. Tancerze z formacji Szał będą mogli zmierzyć się w krajowych mistrzostwach hip hopu, a Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ulicznej Engram zaopiekuje się grupką 15 małych Ugandyjczyków. To dzieci ulicy, którymi opiekuje się polski ksiądz z misji salezjańskiej.

- Te dzieciaki, zanim trafiły do ośrodka, zarabiały na życie pokazując różne sztuczki, a teraz marzą, żeby nauczyć się break dance - wyjaśnia Krzysztof Kiziewicz z Engramu.
Mali Ugandyjczycy przez dwa tygodnie będą uczyli się tańczyć, a potem, wsparci prawdopodobnie o DJ-ów i autorów graffiti, ruszą w Polskę. W planach mają kilka występów w największych miastach.

Mniejszości też dostają

Prezydent nie zapomniał także o promowaniu wielokulturowości. Oprócz festiwali muzyki cerkiewnej po raz pierwszy w realu będzie mogła pokazać swoje zdjęcia międzynarodowa społeczność skupiona wokół internetowego portalu Orthphoto.net. Przez niemal pięć lat istnienia portalu internauci z 60 krajów umieścili w nim ponad 30 tysięcy zdjęć związanych z kulturą prawosławia, a sam portal ma już 10 wersji językowych.

Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne św. Cyryla i Metodego dzięki miejskiej dotacji będzie mogło wydać przewodnik turystyczny "Prawosławne cerkwie Białegostoku i okolic", promowany specjalną wystawą fotograficzną. Miasto dołożyło też symboliczne cegiełki do festiwali kultury białoruskiej, ukraińskiej i muzułmańskiej. Wiele emocji czeka nas też zapewne na koncercie "Klezmerzy w Białymstoku" planowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej.

Lato, lato, lato czeka...

To nie koniec dotacji, które wzbogacą tegoroczne życie kulturalne Białegostoku. Miasto chce wydać ponad 400 tysięcy złotych na przygotowanie letnich wydarzeń artystycznych połączonych z imprezami towarzyszącymi kongresowi esperanto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny