Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Madro - kiedyś była tu fabryka. Do dziś przetrwało kilka hal.

Tomasz Mikulicz
Fotografia została wykonana w 1897 roku. Fabrykę Wieczorka (z wysokim kominem) widać w tle.
Fotografia została wykonana w 1897 roku. Fabrykę Wieczorka (z wysokim kominem) widać w tle.
Fabryka Wieczorka słynęła nie tylko z wyrobu maszyn. To spod rąk pracowników tego zakładu wyszły monumentalne drzwi do kościoła farnego.

Podziel sięz nami wiedzą

Podziel sięz nami wiedzą

Tych, którzy znają historię białostockich fabryk, anegdoty czy wydarzenia z nimi związane, zapraszamy do współtworzenia naszego cyklu. Informacje prosimy przysyłać na adres: [email protected]. Najciekawsze opowieści zostaną zacytowane w tekstach. Za tydzień: o fabryce Zbara.

Antoni Wieczorek, jedyny w końcu XIX wieku białostocki fabrykant o polskim pochodzeniu (większość to byli Żydzi i Niemcy), przyjechał na Podlasie z Poznania.

Zaczął od przejęcia w 1874 roku (razem z Adolfem Święcickim, inżynierem spod Płocka) zakładu Meinera i Nitnera w Krzywej pod Białymstokiem. Na początku fabryka realizowała zamówienia na rzecz kolei Brzesko-Grajewskiej. Z czasem zakład wyspecjalizował się w produkcji maszyn rolniczych i tkackich.

W 1878 roku, po śmierci Święcickiego, Wieczorek zaczął prowadzić interes samodzielnie. Okoliczni rzemieślnicy podziwiali sprowadzane przez niego z zagranicy nowoczesne narzędzia i uczyli się, jak ich używać.

W roli instruktorów występowali zaproszeni przez Wieczorka austriaccy fachowcy. Po niedługim czasie w zakładzie działało już 20 tokarni, a zatrudnienie znalazło tu około 100 osób.

Po dziesięciu latach samodzielnej działalności Wieczorek postanowił przenieść zakład do Białegostoku. Ulokował go w pobliżu dworca PKP. Do dziś przetrwało kilka hal produkcyjnych, które stoją na terenie dzisiejszego Madro.

W Białymstoku fabryka Wieczorka znacznie się rozwinęła. W roku 1901 roku przedsiębiorstwo zatrudniało aż 440 osób. Poza maszynami, wytwarzano tam ozdobne elementy żeliwne, takie jak krzyże, czy sygnaturki.

Z tamtejszej odlewni pochodzą na przykład monumentalne drzwi wejściowe do kościoła farnego.

Fabryka działała do II wojny światowej. Po śmierci Wieczorka (w 1906 roku) - jako Białostocka Odlewnia Żelaza.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny