Maciej Płaza – Robinson w Bolechowie. Polska wieś i drogi...

  Maciej Płaza – Robinson w Bolechowie. Polska wieś i drogi awansu

  Zdjęcie autora materiału

  Jerzy Doroszkiewicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Maciej Płaza debiutując książką „Skoruń” udowodnił, że o wsi można pisać twórczo, używając własnego języka. „Robinson w Bolechowie” do losów Polaków wywodzących się ze wsi dodaje losy pokoleń, którym udało się w tak zwanym mieście.
  Maciej Płaza - prozaik i tłumacz, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych.Autor tekstów teoretycznych i krytycznych, publikował między innymi w

  Maciej Płaza - prozaik i tłumacz, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych. Autor tekstów teoretycznych i krytycznych, publikował między innymi w „Pamiętniku Literackim”, „Akcencie”, „Kresach” i kilku pracach zbiorowych. Debiutancki tom opowiadań „Skoruń” przyniósł mu Nagrodę Literacką Gdynia 2016 i Nagrodę Kościelskich 2016. Znalazł się również w finale Nagrody Literackiej Nike 2016. Z zawodu tłumacz literatury anglojęzycznej, przekłada prace naukowe (Fredric Jameson, Brian McHale), biografie, literaturę dziecięcą (Kenneth Grahame), beletrystykę współczesną (Christos Tsiolkas, Mark Helprin), klasykę literacką (Mary Shelley, Howard Phillips Lovecraft). ©Wydawnictwo W.A.B.

  Książek o początkujących artystach, losach artystów, artystach zmagających się z rzeczywistością, Polską współczesną paradoksalnie jest sporo. Ale nie o porównania tu chodzi. Wydaje się, że Maciej Płaza postanowił pokazać światu, że widzi i umie opisać znacznie więcej, niż w debiucie. Ale właśnie ta umownie nazwana „wiejską” część opowieści fascynuje stylem i sposobem narracji.

  To świat widziany przede wszystkim oczami małego chłopaka. Przeżywa wojenną zawieruchę, nocne najazdy leśnych, panowanie hitlerowców, wreszcie wychodźstwo. Podróż w nieludzkich warunkach do nowej Polski to dopiero początek nieustającej gehenny życia w komunie.
  Najpierw – to poczucie winy, kiedy zajmuje się miejsce w domu wypędzonych na oczach przesiedleńców Niemców. Kiedy bieda, mimo pozornego ustroju sprawiedliwości społecznej, nadal wsi nie opuszcza a dzieciaki nadal chodzą bez butów, zjawiają się partyjni i przekupni poborcy podatkowi. Spółdzielnia albo krowa. Wszystko wspólne albo głód i więzienie. Niedługo darmową ziemią nacieszyli się chłopi po reformie rolnej. A wszystko to Maciej Płaza opisuje bez nienawiści, fantastycznym, unikalnym językiem. Dziecko-niemowa, kiedy nieco zmężnieje ucieka przed komuną, ale jakaż może być ucieczka niegramotnego chłopaka. Trafia do obozu pracy, kamieniołomu, w którym nauczy się czytać, pisać i nauczy fachu, który w gomułkowskiej Polsce będzie w cenie. A znienawidzona spółdzielnia, czy PGR, znów trafią w prywatne ręce. I nie będzie zmiłuj.

  „Robinson w Bolechowie” to wielowątkowa powieść, w której losy powojennych zabytków, mieszają się z losami zwykłych ludzi, ich niewielkich marzeń, powojenną biedą. Ale są i jaśniejsze momenty. Wczasy w Kołobrzegu, pielęgnowanie talentu, wreszcie udana kariera malarska innego z bohaterów. Historia ich wszystkich zaczyna się przed wybuchem II wojny światowej, zaś trwa już w XXI wieku. Wieku performansów i elektronicznych mediów.

  Nawet jeśli te przeplatające się wątki czynią z powieści nieco pogmatwany labirynt, język jakim Maciej Płaza opisuje ludzi, przyrodę, zwierzęta, z rozmysłem tworzone onomatopeje i wielkie znawstwo ludzkich charakterów pozwalają ufać, że nie poprzestanie na tej książce. Kto szuka w literaturze ciekawego języka i chce odetchnąć od wielkomiejskich tematów (choć nie do końca) może śmiało po „Robinsona” sięgnąć.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka