Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maciej Karpiński - Maria i Paul. Miłość geniuszy

Jerzy Doroszkiewicz
W książce wydanej przez wydawnictwo Marginesy umieszczonych zostało sporo archiwalnych fotografii portretujących bohaterów kart powieści
W książce wydanej przez wydawnictwo Marginesy umieszczonych zostało sporo archiwalnych fotografii portretujących bohaterów kart powieści Wydawnictwo Marginesy
Znany pisarz i scenarzysta filmowy przypomina historię skandalu, który wstrząsnął Francją

W świecie tego typu książki, a jeszcze bardziej filmy, są niezwykle popularne. Do tej pory biografowie skupiali się raczej na życiorysach artystów lub polityków, uczeni wydawali się chyba za mało medialni. Wytrawny scenarzysta Maciej Karpiński zdaje się widzieć w pierwszej Polce - laureatce Nagrody Nobla szansę nie tylko na temat do powieści, ale też realizację filmową.

"Maria i Paul" to właściwie gotowy scenariusz takiego biograficznego filmu. Z doskonale udokumentowanym i przecież nie tak znowu odległym tłem historycznym. Oprócz epokowych odkryć, Karpiński podkreśla wątek przemian obyczajowych. Widzi Marię Skłodowską -Curie jako kobietę, która przekraczała bariery, łamała tabu - przede wszystkim w zdominowanym wcześniej przez mężczyzn świecie wielkiej nauki. Jednocześnie ukazuje ją jako dobrą matkę, niezłą kucharkę i pełnokrwistą, pełną namiętności kobietę. Przywołuje dobrze znane z innych książek i relacji małżeństwo z Piotrem Curie, ich wspólną pracę, sukcesy, tragiczną śmierć uczonego i pierwszą w historii Sorbony katedrę objętą przez kobietę. Skłodowska zadebiutowała tam rozpoczynając wykład od kwestii, na której zakończył swoje ostatnie publiczne wystąpienie jej tragicznie zmarły mąż.

Później jest opisany "romans geniuszy". Obopólne zauroczenie wdowy i Paula Langevina - wybitnego fizyka i ojca czwórki dzieci. Mężczyzny w małżeństwie nieszczęśliwego, sekowanego przez żonę i teściową, wręcz szpiegowanego. Tak portretuje go Karpiński, wszystko ujmując w sprawnych, właściwie filmowych kwestiach dialogowych. W książce całą tę bulwersującą ówczesny Paryż historię opisuje z perspektywy Jeana Perrina, świadka i uczestnika tamtych zajść. Dzięki temu - nie musi epatować czytelników i być może przyszłych widzów seksem, za to pozwala im na refleksję jak niszczącą siłę mogą mieć komercyjne media goniące , a często wręcz kreujące skandale.

Maciej Karpiński w beletrystyczny sposób, między wierszami, przybliża znaczenie i geniusz Marii Skłodowskiej-Curie. I to chyba największa wartość tej sprawnie napisanej, lekkiej w odbiorze, powieści.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny