Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maciej Biernacki odchodzi z KO, ale ze smogiem nadal będzie walczył

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Maciej Biernacki 1 lutego odchodzi z PO oraz opuszcza KO w radzie miasta.
Maciej Biernacki 1 lutego odchodzi z PO oraz opuszcza KO w radzie miasta. Marta Gawina
W piątek (1 lutego) Maciej Biernacki przestanie być członkiem PO. Opuści też Koalicję Obywatelską w radzie miasta. Twierdzi, że nie oznacza to, że porzuci projekt „Oddychaj bezpiecznie w Białymstoku”.

Powietrze nie ma plakietki politycznej, a naszych dzieci niespecjalnie obchodzi kto rządzi, tylko to czym oddychają – mówi radny Maciej Biernacki.

Smog Białystok. KO zaczyna akcję „Oddychaj bezpiecznie w Białymstoku”. Zaprasza na dyskusję i zapowiada kupno czujników [WIDEO]

Dwa tygodnie temu zapraszał mieszkańców na dyskusję, o tym jak miasto powinno walczyć ze smogiem. Miała się odbyć w środę (16 stycznia) w – działającym przy wydziale architektury Politechniki Białostockiej – laboratorium architektury energooszczędnej i energii odnawialnych. Dyskusja została jednak odwołana w związku z żałobą po śmieci Pawła Adamowicza. – Dyskusja zostanie zorganizowana w przeciągu najbliższych dwóch tygodni. Wezmą w niej udział specjaliści, którzy omówią problem smogu w naszym mieście – informuje Biernacki.

PO chce rozdawać drewno, aby biedni nie palili w piecach śmieciami. Ruszają konsultacje

Mieszkańców zaprasza też dr Adam Turecki z PB, który pracuje we wspomnianym laboratorium.

– Od zimy 2016 roku badamy jakości powietrza w Białymstoku. I muszę powiedzieć, że nie jest tak dobrze jak się nam wszystkim wydaje – podkreśla Turecki. – 17 lutego 2017 roku mieliśmy najgorszą jakość powietrza w całej Polsce. Przebiliśmy nawet Kraków! Takie sytuacje nie są częste, ale się zdarzają. Musimy coś robić, by to zmienić – mówi.

Jeszcze w poprzedniej kadencji Maciej Biernacki – razem z dzisiejszym wiceprezydentem Adamem Musiukiem z Forum Mniejszości Podlasia przedstawił założenia projektu „Oddychaj bezpieczenie w Białymstoku”. Była mowa m.in. o tym, że miasto powinna rozdawać opał biedniejszym mieszkańcom, tak by musieli palić byle czym.

Wymiana pieców w Białymstoku: Aż 225 rodzin czeka od lutego zeszłego roku. A zima coraz bliżej. I Smog

Kolejnym pomysłem, który proponuje Platforma jest to, by miasto zamontowało czujniki, które mierzyły jakość powietrza. Dziś w Białymstoku są tylko dwa, a i to zlokalizowane w centrum miasta. Czyli z dala od osiedli domów jednorodzinnych, gdzie smogu jest najwięcej.

W tegorocznym budżecie miasta są pieniądze na przygotowanie badań, gdzie powinno się umieścić czujniki, by były one miarodajne. Kolejny krok to oczywiście zakup czujników.

– Od tego należy zacząć. Musimy znać problem z jakim się mierzymy. Następnie trzeba, by miasto finansowało wymianę pieców, a nawet termomodernizacje domów, bo dużo ciepła traci się właśnie przez stare nieszczelne ściany – podkreśla dr Turecki.
Natomiast Maciej Biernacki uważa, że skoro termomodernizację chce dofinansowywać rząd, to miasto mogłoby zapewniać mieszkańcom wkłady własne. – Wielu mieszkańców nie będzie na nie stać – mówi radny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny