Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maciej A. Brzozowski – Boskie. Włoszki, które uwiodły świat

Jerzy Doroszkiewicz
Absolwent filologii włoskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W życiu pozazawodowym jest autorem książek z dziedziny savoir-vivre’u, prowadzi także szkolenia z tej dziedziny i uważnie obserwuje zmieniające się obyczaje.
Absolwent filologii włoskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W życiu pozazawodowym jest autorem książek z dziedziny savoir-vivre’u, prowadzi także szkolenia z tej dziedziny i uważnie obserwuje zmieniające się obyczaje. Wydawnictwo Znak Horyzont
Kobiety u władzy to ciągle rzadkość, za to kobiece sposoby na zdobywanie władzy znane są od zarania dziejów. Wybrane do książki „Boskie” Włoszki z seksu, bo nie zawsze z urody, potrafiły zrobić równie potężną broń, co z inteligencji i sprytu.

Czytelnik rozpoczynający lekturę książki od biografii Antonii Edvige Albiny Maino, czyli późniejszej Soni Gandhi może poczuć się lekko zawiedziony moją obietnicą. Przepiękna Włoszka staje się częścią indyjskiego społeczeństwa, wchodzi do wielkiej i bogatej rodziny naznaczonej piętnem władzy i wielkiej, światowej polityki, przykładnie rodzi dzieci i widzi śmierć teściowej i męża w zamachach. Gdzież tu obiecany seks, który ma zastąpić niedostatki urody, gdzież ta pikanteria i namiętne romanse tak chętnie przypisywane południowym nacjom? W następnych rozdziałach, tych sięgających historii widzianej przez pryzmat potęgi Kościoła katolickiego. Taka Matylda z Canossy wie, że warto zacząć od poślubienia garbatego brzydala, by drogą sprawnych intryg zdobyć wpływ i zaufanie papieża. I to kiedy? W XI wieku!

A taka Olimpia Maidalchini? Z portretu umieszczonego w książce tępawo spogląda na czytelników starszawa, raczej tłustawa niewiasta. Czy zawsze tak było? Znając prawa biologii, z urodą było u niej kiepsko od samego początku, ale nie przeszkodziło jej to w wieku zaledwie 23 lat pochować pierwszego męża, a później, idąc za radą ojca, złowić 50-letniego bogatego markiza z rezydencją przy odwiedzanym dziś przez turystów z całego świata placu Navona w Rzymie. Mało atrakcyjny, i w pierwszej połowie XVII wieku uważany już za starca mąż miał jeszcze jedną zaletę – brata Giovanniego Battistę, księdza. W 1644 roku, nie bez rozlicznych intryg Olimpii, został papieżem Innocentym X. Ona sama zaczęła kontrolować papieską kasę, a wizyta u głowy Kościoła wiązała się także z rozlicznymi darami, które trzeba było i jej złożyć.

Kluczową opowieścią „Boskich” jest bez wątpienia historia romansów, ale i późniejszej miłości aż po grób córki przywódcy włoskich faszystów Benito Mussoliniego – Eddy. Wcześniej Duce był socjalistą, który za nic miał powagę Kościoła, więc formalnie jego ukochana córka urodziła się jako nieślubne dziecko. Szybko stała się wierną popleczniczką polityki ojca, i choć jej mąż został szefem włoskiej dyplomacji to na nią zarzucali sidła Hitler i Goring, a Hans Frank nawet pisał wiersze, byleby tylko wciągnąć za jej pośrednictwem Benito Mussoliniego do wojny. I udało się. Lata przed I wojną światową to czas burzliwych romansów Eddy i jeszcze bardziej rozwiązłego trybu życia jej męża. I choć jak wiemy – jej męża rozstrzelali Włosi za zdradę faszyzmu, Duce i jego kochanka zawiśli głowami w dół w Mediolanie, Edda Ciano, bo takie nazwisko nosiła po mężu, dożyła do 1995 roku.

Wielbiciele Włoszek z ostatnich dekad z pewnością nie przegapią krwistej opowieści o erotycznych i muzycznych podbojach Carli Bruni, która ustrzeliła wpierw Micka Jaggera, by stać się pierwszą damą Francji. „Boskie” to pełna anegdot opowieść o nie tylko o Włoszkach, ale generalnie o kobietach, ich inteligencji i często niedocenianej roli, jaką niegdyś z alkowy, dziś z tylnego fotela, pełnią w światowej polityce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny