Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łyżwy zamieni na wojskowe kamasze. Olimpijka z Pjongczang Magdalena Warakomska dołącza do podlaskich terytorialsów (zdjęcia)

OPRAC.:
Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
- Bardzo chciałabym pomagać naszej ojczyźnie. Moje dodatkowe ręce się przydadzą szczególnie teraz podczas pandemii - tłumaczy Magdalena Warakomska, reprezentantka Polski w short tracku na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018.

W 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ponad 2 tysiące ochotników. Co 3. to kobiet. 12 kolejnych pań przekroczyło w piątek bramy koszar, aby rozpocząć szkolenie podstawowe. Wśród nich jest Magdalena Warakomska. 23-latka pochodzi z Białegostoku. Łyżwiarstwo szybkie na krótkim torze zaczęła uprawiać 15 lat temu. W 2008 r. trenowała w klubie Juvenia Białystok, obecnie w AZS Politechniki Opolskiej, jako jej studentka. Trenowała też w kadrze narodowej. W historii zapisze się jako członek kadry narodowej w zimowych igrzyskach olimpijskich w koreańskim Pjongczangu z 2018 roku.

Co ją skłoniło do wstąpienia w szeregi terytorialsów?

- Wcześniej nie miałam takiej szansy. Całe życie spędziłam uprawiając sport. Teraz mam trochę więcej czasu - mówi szer. Magdalena Warakomska. - Bardzo chciałabym pomagać naszej ojczyźnie, moje dodatkowe ręce się przydadzą szczególnie teraz podczas pandemii. Stawiam sobie bardzo wysokie progi jako sportowiec. Moja rodzina bardzo mnie wspiera i mówi, że dam radę. Bo kto, jak nie ja? - dodaje z uśmiechem.

Czytaj też: Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową. To kryptonim „Odporna Wiosna”

Od 17 października Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Zawieszone zostały szkolenia rotacyjne i zintegrowane, ale nadal prowadzony jest nabór do formacji.

W piątek szkolenie podstawowe w 1 PBOT rozpoczęło ponad 40 ochotników.

- Szkolenie podstawowe skierowane jest do kandydatów bez przeszkolenia wojskowego i trwa nieprzerwanie 16 dni. Jego głównym celem jest zapoznanie ochotników z najważniejszymi kompetencjami, które są niezbędne na współczesnym polu walki. Jednocześnie stanowi ono bazę do dalszego rozwoju umiejętności w kolejnych lat służby - wyjaśnia kpt. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław" .

Obecne szkolenie realizowane jest z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Wszyscy kandydaci przechodzą testy na obecność koronawirusa. „Szesnastka” zakończy się przysięgą wojskową, która odbędzie się 5 grudnia na terenie białostockich koszar.

Informacje, w tym wsparcie w procesie naboru, udzielają przedstawiciele Mobilnego Zespołu Rekrutacyjnego (tel. 798 607 494). Wnioski o powołanie do służby można także składać za pomocą platformy internetowej ePUAP oraz w Wojskowych Komendach Uzupełnień w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży i Suwałkach.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny