Łukasz Pieniążek: Z głodem jazdy polecę na Korsykę

  Łukasz Pieniążek: Z głodem jazdy polecę na Korsykę

  PS

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Łukasz Pieniążek (od prawej) i jego pilot Przemysław Mazur przygotowują się do startu w Rajdzie Korsyki

  Łukasz Pieniążek (od prawej) i jego pilot Przemysław Mazur przygotowują się do startu w Rajdzie Korsyki ©Paweł Skraba

  Polski kierowca rajdowy Łukasz Pieniążek, rywalizujący w tym roku w Rajdowych Mistrzostwach Świata WRC-2, przygotowuje się do 61. Rajdu Korsyki. Jeden z najsłynniejszych rajdów rozpocznie się 6 kwietnia.
  Łukasz Pieniążek (od prawej) i jego pilot Przemysław Mazur przygotowują się do startu w Rajdzie Korsyki

  Łukasz Pieniążek (od prawej) i jego pilot Przemysław Mazur przygotowują się do startu w Rajdzie Korsyki ©Paweł Skraba

  Ponad pięć tygodni temu zakończył pan start w Rajdzie Szwecji. Jak wyglądał ten okres w kontekście przygotowań do Rajdu Korsyki, który rozpocznie się 6 kwietnia?

  Przede wszystkim spędziłem ten czas na przestawieniu się z luźnej nawierzchni na asfalt. Przyjąłem plan treningowy i go realizowałem - od ćwiczeń na symulatorze w domu przez jeżdżenie gokartem na torze wyścigowym aż po testy w samochodzie we Włoszech. Ale głównie ćwiczyłem na symulatorze, bo to jest coś, co mam dostępne na co dzień. Dwa tygodnie przed rajdem mieliśmy okazję testować auto we Włoszech.

  I jak?

  Bardzo dobrze. W trakcie tych dwóch dni jazd bardzo wiele się dowiedzieliśmy. Przetestowaliśmy sporo różnych rozwiązań i jestem naprawdę z tego zadowolony. Dużo zmieniliśmy w ustawieniach auta i sądzę, że powinno to dobrze działać na Korsyce. Jestem pewien, że będzie lepiej, niż w zeszłym roku.

  A jak dużo czasu zajmuje kierowcy przestawianie się ze śniegu na asfalt?

  Wraz z doświadczeniem ta przesiadka jest łatwiejsza, bo gdy zaczynałem jeździć było to znacznie trudniejsze. Wiadomo, że dziś jestem na innym etapie i muszę od pierwszych kilometrów po przesiadce czuć się dobrze w samochodzie. Zresztą w ubiegłym sezonie jechaliśmy w Rajdzie Katalonii – w tym też tam wystartujemy – a to rajd, który ma dwie różne nawierzchnie. Jednego dnia jedzie się po szutrze, a następnego po asfalcie i nie ma czasu na trenowanie, tylko trzeba od razu po zmianie nawierzchni jechać na sto procent. Odbywałem w przeszłości takie treningi, gdy miksowaliśmy nawierzchnię i to pomogło mi w tym, że dziś taka zmiana jest dla mnie łatwiejsza.

  W Rajdzie Szwecji pan debiutował, ale Korsyka to już nie jest obcy teren.

  Tak, oczywiście, startowaliśmy tam w ubiegłym roku. To był wtedy w ogóle mój pierwszy rajd w aucie z napędem na cztery koła, więc porwałem się naprawdę na trudne zadanie, bo przecież to jest jeden z najtrudniejszych rajdów asfaltowych na świecie.

  To prawda, mówi się o nim, że to rajd dziesięciu tysięcy zakrętów.

  Z jednego zakrętu wjeżdża się w drugi, niektórym może nawet zrobić się niedobrze. Te trasy są bardzo techniczne, ale sądzę, że będzie mi dużo łatwiej, niż w ubiegłym roku. Wtedy mieliśmy sporo różnych trudności, m.in. przez cały rajd były problemy z mocą samochodu, czy z jego ustawieniem. Mam nadzieję, że teraz będzie inaczej, zresztą na testach sprawdziłem i widzę, że auto świetnie się prowadzi. Wykorzystam tę wiedzę.

  Po Rajdzie Szwecji nie był pan zadowolony ze startu. Sporo czasu zajęła analiza?

  Tak, dużo analizowałem naszą jazdę na poszczególnych odcinkach specjalnych i mam wnioski. Jeśli chodzi o wynik to rzeczywiście nie jestem zadowolony, ale po analizie widzę dużo pozytywów. To był nasz pierwszy start w Mistrzostwach Świata na śniegu, a trzeba pamiętać, że inni zawodnicy mieli przewagę znajomości tras, czy doświadczenia na tej nawierzchni. Ciekaw jestem teraz jak wejdziemy w rajdy, w których startowaliśmy w zeszłym roku. Mam nadzieję, że będziemy umieli wykorzystać to doświadczenie i zanotujemy postęp.

  Jak spędzi pan ostatnie dni przed Rajdem Korsyki?

  Teraz jestem we Włoszech i mam kilka dni na regenerację. Jeśli chodzi o przygotowanie fizyczne, to wszystko, co miałem zrobić, już zrobiłem. Chcę ze świeżą głową i głodem jazdy pojechać w piątek na Korsykę, by tam dobrze przepracować tydzień, który zostanie do rozpoczęcia rajdu.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Sport z kraju i ze świata

  Zobacz więcej na Sportowy24.pl

  Tabela Ekstraklasy

  Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
  Awans do grupy mistrzowskiej
  Miejsce w grupie spadkowej
  1 Lechia Gdańsk Live 11 21 6 3 2 20-13
  2 Legia Warszawa Live 11 21 6 3 2 16-12
  3 Wisła Kraków Live 11 20 6 2 3 20-10
  4 Jagiellonia Białystok Live 11 20 6 2 3 17-13
  5 Piast Gliwice Live 11 20 6 2 3 17-15
  6 Korona Kielce Live 11 19 5 4 2 15-12
  7 Lech Poznań Live 11 17 5 2 4 17-14
  8 Zagłębie Lubin Live 11 16 5 1 5 17-17
  9 Arka Gdynia Live 11 14 3 5 3 12-11
  10 Pogoń Szczecin Live 11 13 3 4 4 13-13
  11 Śląsk Wrocław Live 11 12 3 3 5 16-15
  12 Miedź Legnica Live 11 12 3 3 5 15-20
  13 Wisła Płock Live 11 10 2 4 5 14-20
  14 Górnik Zabrze Live 11 9 1 6 4 11-17
  15 Zagłębie Sosnowiec Live 11 7 1 4 6 15-24
  16 Cracovia Live 11 7 1 4 6 8-17