Łukasz Ksyta – Major Hubal. Historia prawdziwa

  Łukasz Ksyta – Major Hubal. Historia prawdziwa

  Zdjęcie autora materiału

  Jerzy Doroszkiewicz

  Kurier Poranny

  Kurier Poranny

  Major Henryk Dobrzański ps. Hubal to jedna z legend Polski Walczącej. Komuniści poświęcili mu film, ale ciała bohatera ani miejsca pochówku do dziś nie odnaleziono.
  Łukasz Ksyta (ur. 18.09.1983 w Opocznie) – historyk, współtwórca i redaktor strony www.majorhubal.pl. Od kilku lat gromadzi i zbiera materiały dotyczące

  Łukasz Ksyta (ur. 18.09.1983 w Opocznie) – historyk, współtwórca i redaktor strony www.majorhubal.pl. Od kilku lat gromadzi i zbiera materiały dotyczące majora Henryka Dobrzańskiego Hubala i jego żołnierzy. Swoje artykuły publikował w Nowym Jorku na łamach „Przeglądu Polskiego” – dodatku kulturalnym „Nowego Dziennika” oraz „Tygodnika Opoczyńskiego”. Współautor publikacji pt. „Opoczno i jego związki z oddziałem Hubala”. Członek „Komitetu Renowacji Szańca Majora Hubala”. ©Wydawnictwo Iskry

  Henryk Dobrzański urodził się w patriotycznej rodzinie i właściwie całe dorosłe życie poświęcił wojsku. Walkę o Polskę zaczął w Drugiej Brygadzie Legionów. Mimo, że złożył przysięgę Niemcom, nie miał problemów we wstąpieniu do polskiego Wojska. Z miejsca odznaczył się walecznością, zarówno w walkach o Lwów, jak i podczas wojny polsko-bolszewickiej. Po wojnie był jednym z najlepszych wojskowych jeźdźców, trafił też do Centralnej Szkoły Jazdy w Grudziądzu. Wraz z trzema innymi jeźdźcami w 1925 roku zdobył drużynową nagrodę – przechodni Puchar Narodów.

  Łukasz Ksyta jak najrzetelniej starał się opisać karierę wojskową i sportową Dobrzańskiego. Pozwala sobie też na uwagi dotyczące charakteru wojskowego, który prawdomównością nie zawsze zjednywał sobie przełożonych.
  Nie buduje też obrazu idealnego. Jest w tej książce miejsce na prawdziwą opowieść o skandalu związanym z młodą żoną hrabiego Czapskiego, który zdenerwowany wspólnymi spacerami hrabiny z oficerem, kazał mu zabierać ją sobie. Po tym wydarzeniu mjr. Dobrzański trafił do Wołkowyska. I… zamieszkał z młodą hrabiną.

  Wybuch II wojny światowej nie dał mu zbyt wielu szans na starcia z hitlerowcami. Za to brawurowo przeprowadził swój oddział przez most przez Narew w Piątnicy koło Łomży. Nigdy nie złożył broni. W Górach Świętokrzyskich zdobył przychylność ludności cywilnej, płacąc za wyżywienie oddziału po cenach wolnorynkowych. Autor opisuje dramatyczne losy dziennika bojowego oddziału. Szczątkami dokumentu, który wrócił do Polski dopiero w 2007 rok zajęło się Centralne laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji w Warszawie.

  Jeszcze większą i do dziś nierozwikłaną tajemnicą jest miejsce pochówku majora Hubala. Hitlerowcy obfotografowali ciało dowódcy oddziału, ale nigdy nie zdradzili gdzie spoczął. Okazuje się, że w 1973 roku w ostatniej chwili na polecenie władz odstąpiono od ekshumacji w jednym z miejsc uważanych za grób bohatera. Akta do dziś są tajne. Rodzina cudem odzyskała medalik majora, który przywłaszczył sobie kapitan Abwehry. W 2002 roku pośród odnalezionych w Wiedniu zdjęć, jedno z nich przedstawiało ciało Hubala obłożone jedliną i gazetami. Czyżby hitlerowcy spalili ciało?

  Mnóstwo przypisów i źródeł oraz fotografii czyni książkę „Major Hubal. Historia prawdziwa” zarówno fascynującym dokumentem życia bohatera, jak też istotą pozycją popularnonaukową.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Białystok w latach 60-tych i teraz. Zobacz, jak bardzo zmieniło się nasze miasto

  Białystok w latach 60-tych i teraz. Zobacz, jak bardzo zmieniło się nasze miasto

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka