Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzkie szczątki z Kalinowskiego leżą w zakładzie pogrzebowym. Nie wiadomo, gdzie spoczną.

(art)
Archeolodzy weszli na teren przy wzgórzu św. Magdaleny po tym, jak robotnicy pracujący nad przebudową drogi natknęli się na ludzkie szczątki
Archeolodzy weszli na teren przy wzgórzu św. Magdaleny po tym, jak robotnicy pracujący nad przebudową drogi natknęli się na ludzkie szczątki fot. Wojciech ksztol
Prawosławni optują za wzgórzem św. Magdaleny, katolicy za cmentarzem miejskim

Dokładnie 382 groby zachowane w dobrym stanie i mnóstwo pochówków zniszczonych m.in. w czasach PRL-u. Razem około 600 szkieletów. Taki jest bilans zakończonych już prac archeologicznych u podnóża wzgórza św. Magdaleny. Przed laty istniał tam cmentarz. Na jego fragment natrafili na początku czerwca robotnicy pracujący przy przebudowie ulicy Kalinowskiego.

- Trudno określić dokładnie, z którego okresu pochodzą poszczególne groby. Tylko na jednej trumnie była podana data - 1870 rok. Pod ziemią znajdywaliśmy też plastikowe guziki, które wskazują na początek XX wieku - mówi Małgorzata Karczewska, kierownik badań archeologicznych u podnóża wzgórza św. Magdaleny.

Na razie nie wiadomo gdzie spoczną wykopane szczątki. Teraz leżą w jednym z domów pogrzebowych.

- My byśmy chcieli, żeby zostały pochowane na wzgórzu św. Magdaleny, niedaleko kaplicy - mówi ks. Anatol Szymaniuk, rzecznik kurii prawosławnej, do której należy wzgórze.

Swoje stanowisko prawosławni przedstawili już kurii katolickiej.

- Pierwotnie był tu cmentarz katolicki. Można domniemywać, że sporo wykopanych grobów to groby katolickie. Chcielibyśmy, by ten fakt również był upamiętniony. W miejscu gdzie spoczną szczątki powinna się pojawić tablica i - obok krzyża prawosławnego - również katolicki - mówi ksiądz Andrzej Kakareko, kanclerz kurii katolickiej.

Jego zdaniem, szczątki powinny spocząć w miejscu bardziej neutralnym niż wzgórze św. Magdaleny.

- Mógłby to być na przykład cmentarz miejski. Na razie nie zostaliśmy zaproszeni do kolejnych rozmów - twierdzi Kakareko.

Aleksander Sosna, wiceprezydent Białegostoku twierdzi, że w razie braku porozumienia pomiędzy kuriami, miasto może rozważyć pochówek na cmentarzu miejskim.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny