LM piłkarzy ręcznych. Zwycięstwo Orlen Wisły Płock w Porto na wagę awansu!

Łukasz Konstanty
Zażarta walka do ostatniej chwili opłaciła się - Orlen Wisła Płock po zwycięstwie w Porto awansował do kolejnej rundy. Fot. PAP/EPA/Jose Coelho
Piłkarze ręczni Orlen Wisły wygrali na wyjeździe z FC Porto 28:27 (13:15) w meczu ostatniej, 14. kolejki Ligi Mistrzów. Triumf polskiego zespołu przy jednoczesnej środowej porażce chorwackiej drużyny z Zagrzebia pozwolił płocczanom na awans do 1/8 finału.

W pierwszej części gry wicemistrzowie Polski spisywali się bardzo dobrze. Co prawda nie byli w stanie odskoczyć przeciwnikowi na bezpieczną przewagę, jednak wypracowali i utrzymywali różnicę dwóch-trzech bramek na swoją korzyść. Do przerwy Orlen Wisła prowadził 15:13.

Fatalny kwadrans Orlenu Wisły

Druga połowa rozpoczęła się fatalnie dla naszej ekipy. Gospodarze nie tylko zdołali odrobić straty, ale sami wyszli na prowadzenie. W pewnym momencie różnica wynosiła już trzy bramki. Słaba skuteczność przyjezdnych, którzy w ciągu piętnastu minut rzucili tylko dwa gole nie napawała przesadnym optymizmem przed decydującymi fragmentami spotkania. Na szczęście płocczanie nie zwiesili głów, wzięli się do roboty i doprowadzili do remisu.

Ostatnie pięć minut było niezwykle nerwowe. Po stracie piłki przez zawodnika gospodarzy w 57. min Krzysztof Komarzewski rzucił do pustej bramki na 26:25 dla Orlen Wisły. Ale chwilę później po błędzie Sergieja Kosorotowa wyrównał Victor Iturriza.

W 59. min Kosorotow się zrehabilitował i płocczanie znowu wyszli na prowadzenie 27:26. W ostatniej, 60. min pomylił się Antonio Areia i gospodarze stracili piłkę, a gdy płocczanie rozpoczęli akcję, trener Sabate poprosił o ostatni w tym meczu czas.

Teraz dwumecz z Nantes

Piłkarze wrócili na parkiet 20 sekund przed końcem pojedynku, a gola na dwubramkowe prowadzenie rzucił Krzysztof Komarzewski. Ostatnią w meczu bramkę rzucił Diogo Branquinho, ale to nie miało już znaczenia. Orlen Wisła wygrała i awansowała do dalszych rozgrywek. Rywalem polskiego klubu w 1/8 finału będzie francuskie Nantes. Mecze zostaną rozegrane w dniach 21-22 oraz 28-29 marca. Pierwsze spotkanie odbędzie się w Płocku.