MKTG SR - pasek na kartach artykułów
3 z 22
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Po sukcesie pierwszej edycji „Krótkiej historii polskiego...

Lipiec w Białymstoku. Zobacz, co będzie działo się w mieście i w okolicach przez najbliższy miesiąc

Krótka historia polskiego kina: Na wylot

Po sukcesie pierwszej edycji „Krótkiej historii polskiego kina” w 2024 roku Białostocki Ośrodek Kultury kontynuuje cykl pod nową nazwą „Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni”.

W lipcu (9.07 godz. 18.30) BOK zaprasza na uhonorowany Nagrodą FIPRESCI na MFF w Manheim debiut Grzegorza Królikiewicza - arcydzieło eksperymentalnego filmu fabularnego.


Na wylot
Polska 1972, 71'
reż. Grzegorz Królikiewicz
obsada: Franciszek Trzeciak, Anna Nieborowska, Lucyna Winnicka, Jerzy Stuhr

Para niedostosowanych społecznie małżonków poszukuje pieniędzy na łapówkę. W desperacji dochodzi do zbrodni. Po kilku dniach małżonkowie zostają ujęci i stają przed sądem. Dopiero wtedy ujawniają swoje wstrząsające motywacje, dając dowody miłości.
Punktem wyjścia była autentyczna historia małżeństwa Maliszów, z lat 30. międzywojnia. Para małżonków, niedostosowanych społecznie, żyła w nędzy i upokorzeniu, odrzucona przez bliskich i pracodawców. W desperacji zamordowali troje ludzi. Stali się bohaterami jednego z najgłośniejszych procesów sądowych. Reżyser zrekonstruował ich historię w formie poematu fabularnego, skoncentrowanego na znaczeniach emocjonalnych i efektach wizualno-dźwiękowych. Bohaterowie: Jan i Maria Maliszowie porozumiewają się spojrzeniami i półsłówkami. Dopiero na sali rozpraw wyjaśniają swoje motywacje i dają dowody autentycznej miłości. Maliszowie wyznają, że cierpią z powodu braku porozumienia z ludźmi i dotkliwego poczucia obcości. Każdy z nich z osobna bierze winę na siebie, próbując odciążyć małżonka.
Debiut reżyserski Grzegorza Królikiewicza okazał się arcydziełem eksperymentalnego filmu fabularnego. Porównywano go ze "Zbrodnią i karą" Fiodora Dostojewskiego i filmami Ingmara Bergmana. Stanowił praktyczną realizację teoretycznej koncepcji reżysera, by interpretacji podlegała też przestrzeń pozakadrowa. Styl wizualny, w zdjęciach Bogdana Dziworskiego, odsyła do źródeł kina: niemego, ekspresjonizmu, surrealizmu, ale też nowofalowego dokumentu. Niezwykłe operacje montażowe dotyczą również ścieżki dźwiękowej opracowanej przez Jerzego Wrońskiego, w tym wygłuszania i eksponowania szmerów oraz uszlachetnienia surowego materiału kompozycją muzyczną.
Dzieło uhonorowane Nagrodą FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Manheim (1973) oraz nagrodami w ramach Lubuskiego Lata Filmowego (1973): Złotym Gronem za reżyserię, nagrodą za pierwszoplanową rolę męską dla Franciszka Trzeciaka oraz nagrodą za muzykę dla Henryka Kuźniaka i Janusza Hajduna.

Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni
Kontynuacja przeglądu zawiera wybitne dzieła stworzone przez twórców, którzy nie wpisywali się w wiodące nurty, często stronili od grup twórczych czy formacji artystycznych. Byli swoistymi wolnymi elektronami, których filmy posiadały pewien osobisty sznyt. Były nie do pomylenia z dziełami kogokolwiek innego, autorskie, osobne. Tacy twórcy i twórczynie, często działający na marginesie i podążający własnymi ścieżkami, po latach zyskiwali status wizjonerów. I faktycznie pchali polskie kino na nowe, niezbadane ścieżki. Ich filmy, mimo że często nie dające się prosto zaszufladkować, nieoczywiste i zaskakujące, nadal olśniewają świeżością formy i prawdziwie autorskim wymiarem. W przeglądzie znalazły się zarówno odważne eksperymenty formalne jak i nieoczywiste filmy gatunkowe. Dzieła kultowe i zapomniane arcydzieła. Ale przede wszystkim filmy, które, także dzięki wspaniałej cyfrowej rekonstrukcji, nadają się idealnie do ponownego odkrycia w kinach.

Zobacz również

Wyjątkowy Wieczór Uwielbienia odbędzie się 14 lipca w Pierzchnicy

Wyjątkowy Wieczór Uwielbienia odbędzie się 14 lipca w Pierzchnicy

Policjanci z Kołobrzegu ruszyli w pościg za zbiegiem. Był poszukiwany

Policjanci z Kołobrzegu ruszyli w pościg za zbiegiem. Był poszukiwany

Polecamy

Tiktokerka pokazała, jak wyglądają wakacje w Czarnogórze. Warto się tam wybrać?

Tiktokerka pokazała, jak wyglądają wakacje w Czarnogórze. Warto się tam wybrać?

Najtańsze noclegi nad Bałtykiem: aktualne ceny! Sprawdź, gdzie wypoczniesz za 616 zł

GORĄCY TEMAT
Najtańsze noclegi nad Bałtykiem: aktualne ceny! Sprawdź, gdzie wypoczniesz za 616 zł

Stopy procentowe bez zmian. Raty kredytów zostaną na tym samym poziomie?

Stopy procentowe bez zmian. Raty kredytów zostaną na tym samym poziomie?