Przypomnijmy, podatnicy ci likwidując działalność gospodarczą do 31 grudnia 2010 r. mieli obowiązek ustalić dochód z tzw. remanentu likwidacyjnego, przy zastosowaniu do wartości remanentu (tj. pozostałych na dzień likwidacji towarów i innych składników majątkowych), wskaźnika procentowego, jaki wynikał z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności. Tak ustalony dochód należało opodatkować zryczałtowanym 10-procentowym podatkiem dochodowym.
Obowiązujące od 1 stycznia 2011 roku przepisy ustawy o PIT, znacznie upraszczają obowiązki ciążące na podatnikach likwidujących indywidualną działalność gospodarczą.
Obecnie z chwilą likwidacji działalności gospodarczej nie ustala się dochodu podatkowego na ten dzień, a tym samym nie rozlicza się zryczałtowanego podatku PIT. Opodatkowanie pozostałych na dzień likwidacji składników majątkowych następuje obecnie dopiero z chwilą odpłatnego zbycia tych składników.
W momencie tym ustala się dochód podatkowy z odpłatnego zbycia składników majątku w wysokości różnicy pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia, a wydatkami na nabycie zbywanych składników, które nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie (art. 24 ust. 3b ustawy o PIT).
Przychody z odpłatnego zbycia tych składników zaliczane są do przychodów z działalności gospodarczej, co wynika z art. 14 ust.2 pkt 17 ustawy o PIT.
W celu właściwego ustalenia dochodu z tego tytułu, podatnik - który kończy prowadzenie własnej działalności gospodarczej (w tym także w formie spółki niebędącej osobą prawną) wskutek jej likwidacji - ma obowiązek sporządzić wykaz składników majątku pozostałego na dzień likwidacji działalności gospodarczej, którego nie przekazuje się do urzędu skarbowego lecz pozostawia w swoich dokumentach.
Wykaz ten – stosownie do art. 24 ust. 3a ustawy o PIT – powinien zawierać co najmniej następujące dane:
- liczbę porządkową,
- określenie (nazwę) składnika majątku, w tym również środka trwałego,
- datę nabycia składnika majątku,
- kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku oraz kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów,
- wartość początkową, metodę amortyzacji, sumę odpisów amortyzacyjnych.
- wysokość wypłaconych środków pieniężnych należnych wspólnikom z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną na dzień wystąpienia lub likwidacji.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International