Spis treści
Oszczędności i ekologia są coraz ważniejsze dla kupujących mieszkania
Wzrost świadomości ekologicznej powoduje, że inwestorzy zwracają coraz większą uwagę na to, jakie technologie proekologiczne wprowadzają deweloperzy na nowych osiedlach – wynika z ankiety przeprowadzonej przez serwis nieruchomości dompress.pl. Są one tym ważniejsze, że przyczyniają się nie tylko do dbałości o środowisko, ale również generują oszczędności, związane zarówno z utrzymaniem lokalu, jak i części wspólnych budynków. Do podstawowych rozwiązań należą te, związane z kosztami energii zarówno cieplnej, jak i elektrycznej – w tym ogrzewania mieszkania, przygotowania ciepłej wody czy oświetlenia. Do promowanych rozwiązań należą także związane te z tzw. zieloną i niebieską infrastrukturą, czyli wykorzystaniem wody i deszczówki oraz jej retencją.
– Obserwujemy, że kwestia ekologii staje się z dnia na dzień coraz ważniejsza, co potwierdza rosnąca liczba zapytań dotyczących proekologicznych technologii. Zdecydowana większość zwracających się do nas klientów ma świadomość zalet stosowania energooszczędnych rozwiązań w budynkach mieszkalnych. Coraz więcej osób interesuje się nie tylko lokalizacją osiedla czy jego walorami wizualnymi, ale też certyfikacją budynków czy wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii – wyjaśnia Karolina Plata, architekt w Alter Investment.
Niższe rachunki za energię cieplną i elektryczną
Do głównych rozwiązań proekologicznych, które generują oszczędności dla mieszkańców, należą te związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. W budynkach nowoczesnych osiedli deweloperzy instalują m.in.
nowoczesne panele fotowoltaiczne,
kolektory słoneczne,
pompy ciepła,
systemy rekuperacji, czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.
Do ważnych rozwiązań, które zmniejszają koszty ogrzewania, należą też:
energooszczędna stolarka okienna,
nowoczesna izolacja cieplna budynków.
– Bardzo wysokiej jakości materiały izolacyjne, których zastosowanie przekłada się na zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ogrzania budynków to już u nas standard – podkreśla Andrzej Gutowski, wiceprezes, dyrektor Działu Sprzedaży Ronson Development.
Oszczędzaniu energii elektrycznej na co dzień sprzyja także montaż oświetlenia LED oraz czujników zmierzchowych i ruchu, które są instalowane w częściach wspólnych budynków.
– Ekologiczne inwestycje idą w parze z energooszczędnym oświetleniem, dlatego w nieruchomościach i w częściach wspólnych instalujemy źródła światła wykorzystujące technologię LED. Czujniki ruchu w połączeniu ze światłem LED zainstalowane na klatkach schodowych i w korytarzach znacznie obniżają koszty utrzymania części wspólnych. Rozwiązania te są przyjazne dla środowiska i wykorzystują naturalny sposób wytwarzania energii, co oznacza, że mieszkańcy oszczędzają na rachunkach nawet 40 proc. w skali roku – Tomasz Trzyszka, dyrektor Techniczny Aurec Home.
Dodatkowo w niektórych inwestycjach są stosowane systemy inteligentnego domu, które pozwalają na racjonalne i zdalne zarządzanie ogrzewanie, oświetleniem czy wodą. Nie bez znaczenia jest także wielkość przeszkleń i rozkład mieszkań, umożliwiający optymalne doświetlenia lokali światłem dziennym.
Oszczędność i zagospodarowanie wody. To się liczy
Bardzo duże znaczenie mają także technologie związane z oszczędnością, zagospodarowaniem i retencją wody. W tym obszarze są stosowane takie rozwiązania jak:
system zagospodarowania wody szarej, który redukuje ilość ścieków,
systemy retencji wód opadowych, którymi na przykład jest podlewana osiedlowa zieleń czy ogródki mieszkańców. Obejmują one zbiorniki na deszczówkę, systemy rozsączające, niecki filtrujące czy stawy retencyjne.
W ten nurt wpisuje się także stosowanie przepuszczalnych i mineralnych nawierzchni oraz naturalnych materiałów w zewnętrznych przestrzeniach wspólnych.
Deweloperzy i kupujący coraz bardziej doceniają zieleń
– Choć „betonowanie” sprawia wrażenie tańszego, początkowa inwestycja w zrównoważone budownictwo przynosi długoterminowe korzyści, również dla przyszłych mieszkańców – podkreśla Jakub Tamborowski, Regionalny Kierownik Sprzedaży w Archicom.
Coraz popularniejszym trendem jest projektowanie tak zwanych ogrodów deszczowych, które zapewniają nie tylko zieleń, ale także optymalne wykorzystanie wody deszczowej. Na niektórych osiedlach powstają też łąki kwietne, czy roślinność na budynkach.
Deweloperzy w niektórych budynkach stosują także dachy zielone.
– Opóźniają odpływ wody, zatrzymują tzw. deszczówkę, zapobiegając nagrzewaniu się dachu w upalne dni, czy stratom ciepła w zimie. Pochłaniają one także promieniowanie UV. – wyjaśnia Agnieszka Majkusiak, dyrektor sprzedaży Atal.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?