Festiwal odbędzie się tuż przed rozpoczęciem nowego sezonu artystycznego, To będą dwa dni podczas których nie zabraknie prezentacji fragmentów spektakli, koncertów, performance’ów, czytania bajek, teatralnej jogi, czy czytań performatywnych. Na scenie wystąpią aktorzy, muzycy, tancerze i przyjaciele Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Nie zabraknie znanych i lubianych postaci ze spektakli, a także pokazów w wykonaniu amatorów - uczestników warsztatów teatralnych. Na scenie swoich umiejętności będzie też mógł spróbować każdy z nas - wystarczy się wcześniej zgłosić mailowo do organizatorów i powiedzieć, co chcemy zaprezentować. Zgłoszenia przyjmowane są na adres [email protected] do środy, 4 września.
Inicjatorką festiwalu jest Aneta Peszko, specjalista ds. edukacji w teatrze. W koordynowaniu działań towarzyszy jej aktor Patryk Ołdziejewski, a w przygotowanie festiwalowych inicjatyw włączeni są praktycznie wszyscy aktorzy teatru oraz jego pracownicy. W środę odbyła się konferencja prasowa podczas której teatralna ekipa opowiedziała o założeniach festiwalu i jego programie.
Nie bez przyczyny znajdujemy się tutaj, na podwórku naszej tymczasowej siedziby teatru przy Branickiego 15 - zapewnia Aneta Peszko. - Wpadliśmy bowiem na pomysł, że zaprosimy wszystkich do nas na podwórko, do miejsca w którym tak naprawdę wszystko się dzieje, wszystko się kręci. Pomimo remontu siedziby głównej teatr żyje, bardzo prężnie działa. Pokażemy wszystko to, co robimy na co dzień w lekkiej, zupełnie nowej, niezwykłej odsłonie. To będzie teatr bliżej ludzi! Bez biletów, bez rezerwacji, Bliżej!
W programie wydarzenia znajdą się różnorodne atrakcje, a także sporo niespodzianek. Pierwszym, a zarazem jednym z ciekawszych wydarzeń będzie Teatralny Korowód.
Festiwal BLIŻEJ rozpoczniemy w piątek 6 września o godzinie 18 – mówi Patryk Ołdziejewski, jeden z pomysłodawców i reżyser wydarzenia. - Artystyczna parada wyruszy spod Kina TON, przez nasz remontowany teatr, w kierunku tymczasowej siedziby przy ulicy Branickiego 15. Następnie odbędzie się performance "Aktor w remoncie" - w sposób dowcipny, ale też poważny i wzruszający zastanowimy się nad tym, jak odnajduje się ten aktor w remoncie.
W piątek odbędzie się też recital "Byle nie o miłości", podczas którego wystąpią Agnieszka Możejko-Szekowska i Piotr Szekowski, wraz z pianistą Maksymem Fedorovem.
Ten koncert to hołd dla największych polskich "poetów piosenki", takich jak Młynarski, Osiecka, Przybora i Wasowski - mówi Piotr Szekowski. - Nie zabraknie też muzycznych, letnich niespodzianek.
Jestem przekonana, że będzie to niezwykle przyjemny wieczór - dodaje Agnieszka Możejko-Szekowska. - Wiadomo, że tęsknimy za siedzibą i bardzo się cieszę, że powstał taki pomysł, taka inicjatywa. To naprawdę niewątpliwa okazja do tego, żeby pobyć z naszymi widzami w zdecydowanie zmniejszonym dystansie. Tęsknię za atmosferą spotkań w teatralnym foyer i mam nadzieję, że dzięki temu wydarzeniu uda nam się do niej powrócić.
Sobotę warto spędzić Bliżej teatru - a co najważniejsze wielopokoleniowo
Do wspólnej zabawy, w rodzinnych składach, zaprasza też aktorka, Urszula Szmidt.
Razem przeczytamy baśń Braci Grimm "Królewna Śnieżka" – zachęca Urszula Szmidt. – To doskonała okazja, by wprowadzić najmłodszych w świat teatru w sposób przyjazny i swobodny. I sprawdzić, czy się z tym teatrem polubią. Uczestnicy wejdą w świat baśni i dowiedzą się, że nie ma rzeczy niemożliwych. Poznają wartości, którymi warto się w życiu kierować, dowiedzą się jak pokonywać trudności i nasze słabości.
Na wielki finał festiwalu białostoccy artyści przeczytają "Kordiana". Słowa Juliusza Słowackiego wzbogacone zostaną o towarzyszenie muzyki elektronicznej w wykonaniu Marka Kubika.
Nie zabraknie też dyskusji o kondycji teatru
Chcielibyśmy też zaprosić wszystkich na panele dyskusyjne, rozmowy w trakcie których będziemy chcieli poruszyć - naszym zdaniem ważne - zagadnienia i tematy - dodaje Martyna Zaniewska, zastępca dyrektora ds. technicznych. - Jesteśmy bardzo ciekawi tego, dlaczego ludzie do nas nie przychodzą. Zapraszamy więc bardzo serdecznie te osoby, które nie są blisko nas które omijają teatr, które nie są naszymi widzami aby przyszły do nas w sobotę, 7 września i podzieliły się swoimi refleksjami, swoimi wnioskami na temat tego, dlaczego nie korzystają z oferty teatru. Chcemy porozmawiać o tym, co my jako instytucja możemy zrobić, żeby zachęcić jeszcze większą liczbę osób do uczestniczenia w naszych wydarzeniach. Chcemy pokazać, że teatr nie gryzie, że teatr jest przyjazny i że my również jesteśmy przyjaźni. Chętnie spotkamy się właśnie po to, żeby dyskutować, rozmawiać, wymienić się opiniami na ten temat.
Dziękuję Anecie Peszko oraz Patrykowi Ołdziejewskiemu, że wyszli z tak ciekawą inicjatywą, którą doceniło też Narodowe Centrum Kultury, przyznając Festiwalowi Teatralnemu BLIŻEJ dotację w ramach programu „Kultura - Interwencje. Edycja 2024” - podsumował Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.
Zadanie „Letni Festiwal Teatralny” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.
Program Letniego Festiwalu Teatralnego BLIŻEJ
6 września, piątek
- godz. 18 - "Teatralny Korowód"
- start: Kino TON (Rynek Kościuszki 2)
- trasa: Rynek Kościuszki - Dziedziniec Wstępny Pałacu Branickich - Plac im. Marszałka Józefa Piłsudskiego - plac przy tymczasowej siedzibie Teatru przy ul. Branickiego 15 w Białymstoku
- godz. 19 - oficjalne rozpoczęcie Letniego Festiwalu Teatralnego BLIŻEJ
- "Aktor w remoncie" – performance w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki (reż. Patryk Ołdziejewski)
- godz. 20.30 - „Byle nie o miłości” – recital Agnieszki Możejko-Szekowskiej i Piotra Szekowskiego przy akompaniamencie Maksyma Fedorova
- godz. 21.30 - „Historia pewnego związku” – teatralne zaproszenie w głąb skomplikowanego świata uczuć Leona i Matyldy(Uwaga! Liczba miejsc ograniczona - obowiązują bezpłatne wejściówki)
7 września, sobota
- godz. 10 - „Bajkowy przedpołudnik” – czytanie baśni "Królewna Śnieżka" przez aktorów Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki
- godz. 10.30 - „Teatralna Joga” – ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci i dorosłych prowadzone przez Katarzynę Mikiewicz i Marka Tyszkiewicza
- godz. 11.30 - „Lektury w teatrze” – panel dyskusyjny. Moderatorka: Justyna Godlewska-Kruczkowska
- godz. 15 - „Scena jest Wasza” – przestrzeń dla amatorów, w tym prezentacja pokazów w wykonaniu uczestników warsztatów teatralnych
- godz. 16.30 - „Teatr? Nie, dziękuję” – panel dyskusyjny. Moderatorka: Martyna Faustyna Zaniewska
- godz. 18 - „Królewna na opak wywrócona” – pokaz spektaklu w wykonaniu Teatru The M.A.S.K. (reż. Mateusz Sacharzewski)
- godz. 19.30 - „Łączy nas scena” – pokaz zdjęć ze spektakli Teatru Dramatycznego w Białymstoku, które nabiorą życia dzięki energetycznym występom bboyów pod wodzą Ziemowita Bogusławskiego
- godz. 20.30 - Performatywne czytanie „Kordiana” w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki (reż. Patryk Ołdziejewski) z muzyką Marka Kubika.