Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leśnicy i żołnierze razem dla bezpieczeństwa naszej granicy wschodniej

Agnieszka Siewiereniuk
Agnieszka Siewiereniuk
Twitter.com/ 16 Dywizja Zmechanizowana
Kiedy w jednym miejscu trwa naprawa urządzeń granicznych, w drugim miejscu przygotowywane są nowe stanowiska obserwacyjne, z których lepiej widać, czy ktoś zbliża się do granicy naszego kraju. W pierwszej czynności polskim żołnierzom pomagają żołnierze Jej Królewskiej Mości, w drugiej – leśnicy.

Priorytetowym zadaniem sojuszników w Polsce jest naprawa zapory tymczasowej, którą zbudowali żołnierze z 16 Dywizji Zmechanizowanej i jednostek przydzielonych, a także udrażnianie dróg znajdujących się na terenach przygranicznych. Właśnie w tym celu do Polski przybyli pod koniec ubiegłego roku żołnierze brytyjscy ze służb inżynieryjnych. Każdego dnia z polskimi żołnierzami naprawiają uszkodzenia w infrastrukturze granicznej wyrządzone przez migrantów lub służby reżimu Białorusi.

Żołnierze brytyjscy prowadzą działania związane ze wsparciem inżynieryjnym i rozpoznawczym, jakie realizowane są w strefie nadgranicznej na terenie Podlasia, gdzie stacjonują pododdziały 16 Dywizji Zmechanizowanej. Na innych odcinkach granicy są obecni także żołnierze z Estonii, którzy przybyli jako pierwsi na granicę polsko – białoruską w ramach współpracy sojuszniczej NATO.

Ale nie tylko żołnierze wojsk sojuszniczych wspierają polskich mundurowych w obronie wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej. Niemałą pomoc zaoferowali także leśnicy. Bo dla lepszej obserwacji terenu udostępnili żołnierzom 16 Dywizji Zmechanizowanej ambony, z których żołnierze będą mieć teraz lepsze pole do obserwacji terenu. Tak się dzieje na odcinku granicy w pobliżu Nurca – Stacji.

- Wsparcie udzielone przez nadleśnictwo Nurzec zaprocentuje podczas realizowania obserwacji na granicy. Żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej wykorzystają ambony do precyzyjniejszej i dokładniejszej obserwacji – przekazały służby prasowe tej jednostki wojskowej.

Leśnicy pomagają polskim służbom granicznym także w patrolowaniu terenów leśnych. Wynika to z podpisanego porozumienia Straży Granicznej oraz Dyrekcji Lasów Państwowych. Działania leśników ukierunkowane są na poszukiwania migrantów, którzy mogą ukrywać się w gąszczu drzew, już po nielegalnym przekroczeniu granicy z Białorusi do Polski. W przypadku stwierdzenia obecności migrantów, przekazywani są oni Straży Granicznej do dalszych czynności.

Żołnierze zaś będą mieli lepsze warunki do obserwacji terenu dzięki ambonom udostępnionym im przez leśników. W przypadku zauważenia migrantów, będą w stanie szybciej powiadomić Straż Graniczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny