MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Leśna edukacja zimą i nie tylko. Jak ją praktykować? Tak obcowanie z naturą może wpłynąć na dziecko. Nie chodzi jedynie o sprawność fizyczną

Magdalena Konczal
Leśną edukację warto praktykować także zimą. Przynosi wiele korzyści.
Leśną edukację warto praktykować także zimą. Przynosi wiele korzyści.
Leśna edukacja zyskała popularność nie tak dawno temu. Bardziej świadomi rodzice, nauczyciele czy wychowawcy zauważyli, że dzieci zbyt często spędzają czas przed ekranem telefonu czy tabletu, ale także nad książkami, ucząc się do sprawdzianów lub egzaminów. Brakuje im czasu na bieganie po podwórku czy lesie. Obecnie w Polsce powstaje coraz więcej leśnych przedszkoli, a nawet szkół. Jednak edukację pełną bliskości natury można przekazywać także w domu, albo raczej… przy domu: na łące czy wśród drzew. O korzyściach płynących z leśnej edukacji można mówić długo. Potwierdzają je także wyniki badań. Czas z dzieckiem na świeżym powietrzu można spędzać także zimą.

Spis treści

Leśna edukacja ma sens. Chodzi o zdrowie psychiczne dzieci

Jak wynika z badania „Korzyści z przebywania na leśnych terenach oraz innych środowiskach naturalnych (dla zdrowia psychicznego nastolatków)”* to właśnie bliskość lasów, a nie łąk czy innych trawiastych terenów, wpływa najkorzystniej na zdolności poznawcze oraz silną psychikę dziecka.

Dzieci, które dużo czasu spędzają wśród drzew, mogą wykazywać mniejsze ryzyko problemów emocjonalnych czy behawioralnych w wieku nastoletnim. Autorzy badania zaznaczają, że środowisko, w którym wzrasta młody człowiek, jest niezwykle istotnym czynnikiem dla jego zdrowia psychicznego. Dlaczego akurat drzewa, a nie inne środowiska naturalne, wpływają tak korzystnie na rozwój? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Warto jednak zafundować dziecku dawkę solidnej leśnej edukacji i przekonać się, że bliskość przyrody pozytywnie wpływa na różne aspekty życia.

Niektórzy rodzice wychodzą z założenia, że leśnej edukacji lepiej nie praktykować zimą. To błąd! Skandynawowie pokazują nam, że warto żyć w bliskości natury niezależnie od pogody. Mróz i śnieg to dobra okazja, by się zahartować.

Jak leśna edukacja wpływa na dziecko? Zalety bliskiego kontaktu z naturą

Korzyści z częstego przebywania na łonie natury jest naprawdę sporo. Zdrowie psychiczne to tylko jeden z aspektów. Zabawy w lesie mogą sprawić, że dziecko:

  • Zwiększy swoją sprawność fizyczną (np. wspinając się na drzewa, biegając czy grając w piłkę);
  • Będzie bardziej zahartowane i zmniejszy się liczba sezonowych infekcji;
  • Nabierze większej wiedzy, dotyczącej otaczającego je świata. Leśne wyprawy mogą stać się żywą lekcją przyrody;
  • Będzie bardziej samodzielne;
  • Będzie miało szansę pozbyć się nadmiaru energii, wyciszy się i uspokoi.

Warto już dziś wyciągnąć dziecko zza ekranu i zorganizować mu prawdziwą przygodę. Zwłaszcza, że wiele osób zdecydowało się na wolne, w związku ze świętami Bożego Narodzenia. Co robić z dzieckiem na zewnątrz zimą? W zależności od jego wieku można na przykład:

  • Lepić bałwana;
  • Zorganizować zimową grę leśną;
  • Pobawić się w podchody;
  • Pospacerować po lesie rozpoznając poszczególne gatunki drzew, ptaków czy innych zwierząt;
  • Zjeżdżać na sankach;
  • Zbudować iglo;
  • Tworzyć ludziki z szyszek i śniegu;
  • Pobawić się w sklep, gdzie sprzedawane będą: mchy, lód czy patyki.

Niektórzy praktykują też poranne bieganie boso po ogródku, gdy na zewnątrz jest mróz i śnieg. A co jeśli nie mamy ogródka? Pospacerujmy po balkonie.

Leśnych aktywności z dziećmi jest naprawdę wiele. Warto mieć z tyłu głowy to, jak przebywanie wśród drzew wpływa na najmłodszych, ale także na dorosłych. Chyba każdy z nas wraca z lasu trochę spokojniejszy i bardziej wyciszony. Warto więc wykorzystać wolne chwile na leśną edukację dla całej rodziny.

*Benefit of woodland and other natural environments for adolescents’ cognition and mental health [w:] Nature Sustainability.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny