Katarzyna Jankowska
Katarzyna Jankowska facebook/Katarzyna Jankowska
Wspaniały wynik w swoim debiucie w biegu maratońskim w Walencji (Hiszpania) uzyskała Katarzyna Jankowska. Trasę pokonała w czasie 2.27.07 zajmując 15 miejsce. Rezultat ten to ósmy wynik kobiecy w historii w Polsce uzyskany w maratonie.

Wynik Katarzyny Jankowskiej, uzyskany w Walencji, to nie tylko ósmy rezultat w historii polskiego maratonu, ale także drugi wynik krajowy w tym roku.

Zawodniczka Podlasia Białystok, która trenuje pod okiem Jacka Kostrzeby, w Walencji przez cały dystans biegła bardzo odważnie. Pierwsze 5 kilometrów pokonała w czasie 17.12. Połowę dystansu zawodniczka z Białegostoku przebiegła w czasie 1.13.03. Drugą część maratonu Jankowska pokonała w miarę równym tempie, co dało ostatecznie świetny czas na mecie w słonecznej, ale wietrznej Walencji.

W Hiszpanii startowała również reprezentantka Prefbetu Sonarol Iwona Bernardelii, która na mecie zameldowała się z czasem 2.29.34 co dało jej 19 miejsce w klasyfikacji kobiet. Najlepsza okazała się Nancy Jelagat z Kenii, Jej czas to 2.19.31.

Najlepszy wśród mężczyzn zwyciężył Lawrence Cherono z czasem 2.05.12, a z Polaków najlepszym był Krystian Zalewski, który zajął 25 miejsce z czasem 2.10.14. Na 28 pozycji zawody ukończył Kamil Jastrzębski uzyskując na mecie czas 2.11.08.

Jak wspomnieliśmy rezultat Katarzyny Jankowskiej to 8. wynik w historii biegu maratońskiego kobiet w Polsce, a jednocześnie uzyskane minimum na przyszłoroczne Mistrzostwa Świata i Europy oraz oczywiście nowy Rekord Okręgu Podlaskiego.

I za historykiem sportu Jerzym Górko podajemy listę dwunastu zawodniczek, które w historii naszego Okręgu przebiegły maraton poniżej prestiżowej granicy 3 godzin: