Lekkoatletyka. Medale mistrzostw Polski dla zawodników Podlasia i Hańczy

Adam Muśko
Adam Muśko
Damian Czykier
Damian Czykier Pawel Relikowski / Polska Press
Z lekkoatletów województwa podlaskiego najwartościowszy wynik na mistrzostwach Polski we Włocławku uzyskał Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok. Dwa razy na najwyższym stopniu podium stawał jego kolega klubowy Damian Czykier. Podlasie z ośmioma krążkami zajęło pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej.

Wojciech Nowicki w konkursie rzutu młotem prowadził już od pierwszej serii – 78,36 m. W trzecim rzucie młot pofrunął na 80,28 m, co pozwoliło umocnić się zawodnikowi na drugim miejscu na listach światowych. Złoty medal, trzeci w karierze mistrzostw kraju seniorów, przypieczętował jeszcze szóstym rzutem w konkursie na odległość 80,25 m.

– Zgodnie z tym co poradził mi mój psycholog traktowałem ten start jak rywalizację olimpijską. Miałem dobrą serię, rzuty były poprawne techniczne. Czułem się na tyle dobrze, że wydawało mi się, że mogę rzucić jeszcze dalej - powiedział Nowicki.

Dwa medale wywalczył Damian Czykier także z Podlasia. Wraz z Radosławem Sacharczukiem, Arturem Łęczyckim i Rafałem Łupińskim wygrał w sztafecie 4x100 metrów (40,40 s), a ponadto triumfował w swojej koronnej konkurencji 110 metrów przez płotki –13,92 s.
Ósmy złoty medal letnich mistrzostw Polski zdobyła skoczkini wzwyż Kamila Lićwinko. We Włocławku skoczyła 188 cm i bez powodzenia atakowała 190 cm.

– Złoto cieszy, ale ten sezon jest nieudany – powiedziała rekordzistka Polski (202 cm). – Męczę się na małych wysokościach, pierwszy raz w karierze zaliczyłam „zerówkę” [podczas Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy - red.]. Przed konkursem byłam tak zestresowana, że myślałam, że spakują się i w ogóle nie wystartuję.

Mistrzynią Polski w biegu na 200 metrów została 22-letnia Marlena Gola z Podlasia. Sprinterka w finale uzyskała 23,64 s.

W ostatniej konkurencji rozgrywanej na mistrzostwach, czyli bieg na 5000 tysięcy metrów kobiet, także triumfowała zawodniczka Podlasia. Katarzyna Jankowska wygrała z czasem 16:06,02 min.

Srebrne medale wywalczyły dwie inne lekkoatletki Podlasia. Klaudia Kardasz w pchnięciu kulą w najlepszej próbie miała 17,34 m, a wygrała Paulina Guba z UMCS Lublin – 18,09 m. Niewiele do złota zabrakło skoczkini w dal Magdalenie Żebrowskiej, która skończyła konkurs z wynikiem 6,23 m. Wygrała Joanna Kuryło z AZS Wrocław – 6,35 m.

Dwa medale w rzucie oszczepem zdobyli przedstawiciele Hańczy Suwałki. Bardzo dobrze spisała się Maria Andrejczyk. Podopieczna Karola Sikorskiego trzykrotnie przekroczyła 60 metrów, a w najlepszej próbie posłała oszczep na 62,66 m. To dziesiąty w tym roku wynik na świecie.

Przeczytaj także:Kolejny konkurs Marii Andrejczyk z wynikiem powyżej 60 metrów

- Cieszę się, że pomimo perturbacji zdrowotnych wróciłam na poziom powyżej 60 metrów – cieszyła się Andrejczyk. – Rok temu nie miałam takiego luzu w barku, a teraz skupiłam się na tym elemencie. W tym sezonie planuję jeszcze starty na Stadionie Śląskim, w Ostrawie oraz pod koniec września u siebie w Suwałkach – zapowiedziała rekordzistka Polski.

Natomiast brąz dla suwalskiego klubu dołożył Hubert Chmielak. Zawodnik podium zapewnił sobie w ostatniej próbie gdzie osiągnął 76,52 m.