Lekkoatletyka. Drugie miejsce Kamili Lićwinko i szóste Damiana Czykiera

Tomasz Dworzańczyk [email protected]
Blisko dwa tygodnie przed igrzyskami Kamila Lićwinko skacze wysoko
Blisko dwa tygodnie przed igrzyskami Kamila Lićwinko skacze wysoko Andrzej Szkocki
Dwójka lekkoatletów z Podlasia Białystok szlifuje formę przed igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro. W miniony weekend startowała zarówno skoczkini wzwyż Kamila Lićwinko, jak i płotkarz - Damian Czykier.

Lićwinko zajęła drugie miejsce w prestiżowym mityngu w Eberstadt (Niemcy). Białostoczanka pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 196 cm (w pierwszej próbie). Wcześniej bezbłędnie zaliczyła 187 i 190 cm, by za drugim podejściem przeskoczyć 193 cm. Niestety, trzy próby na 200 cm nie powiodły się.

W konkursie zwyciężyła Niemka Marie-Laurence Jungfleisch, która skoczyła dwa metry. Niewiele jednak brakowało, by zawodniczka gospodarzy odpadła z rywalizacji przy wysokości 196 cm, którą zaliczyła dopiero w trzeciej próbie. Jungfleisch skacząc 200 cm została wiceliderką światowych tabel i jednocześnie sprawiła iż Polka, legitymująca się w tym sezonie rezultatem 199 cm, spadła w nich na trzecie miejsce.

Tymczasem w Monako, w zawodach Diamentowej Ligi wystartował Damian Czykier. To debiut białostoczanina w tej imprezie, na którą został zaproszony m.in. dzięki znakomitym wynikom w tym sezonie. Zawodnik Podlasia pięciokrotnie poprawiał w tym roku swój rekord życiowy w biegu na 110 m przez płotki (obecnie wynosi 13,32 sek.). W miniony weekend na mistrzostwach Europy w Amsterdamie spisał się świetnie, zajmując czwarte miejsce. We Francji był szósty, z wynikiem 13,64 sek. Wygrał Hiszpan Orlando Ortega (13,04 sek).

- Nie przypuszczałem, że kiedyś wystartuję w zawodach Diamentowej Ligi. Myślałem, że to dla mnie za wysokie progi. Marzenia jednak się spełniają - komentuje Czykier.

Sukcesy w weekend odnosiła też białostocka młodzież. Karolina Łozowska zdobyła dwa srebrne medale podczas mistrzostw Europy juniorów w Tbilisi. Zawodniczka Podlasia była m.in. druga w biegu na 400 m. Podopieczna trenera Jerzego Leszkiewicza uzyskała 54, 56 sek. Wczoraj białostoczanka także stanęła na drugim stopniu podium, tym razem w sztafecie 4x400 m (2.08,57 sek).

Inni młodzi białostoczanie wystąpili z kolei w czwórmeczu reprezentacji do lat 23 Polski, Czech, Węgier i Słowenii w Mariborze. Dwie lekkoatletki Podlasia wygrały swoje konkurencje - Katarzyna Rutkowska w biegu na 3000 metrów (9.59,00 min) i Klaudia Kardasz w pchnięciu kulą (16,35 m). Druga w rzucie dyskiem była Daria Zabawska (56,14 m), a trzecia w skoku w dal Magdalena Żebrowska (6,14 m). W składzie zwycięskiej sztafety 4x100 m, która wygrała z czasem 41,09 s, był Adrian Kamiński, który indywidualnie na tym dystansie był piąty (11,09 sek).