Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekcja o mowie nienawiści w I LO w Białymstoku. Przeciw złu ukrytemu w słowie (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Wojciech Wojtkielewicz
Nie ma przyzwolenia na nienawiść. Taka jest konkluzja lekcji o mowie nienawiści, która odbyła się wczoraj w I Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. Wziął w niej udział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Mam ogromną nadzieję, że w obliczu tych strasznych wydarzeń, osoby odpowiedzialne za łapanie przestępców i ich karanie obudzą się. Odpowiedzialni za hejt, groźby zostaną ukarani – uważa Maja Łopatecka uczennica klasy II w I LO.

Lekcja dotycząca mowy nienawiści to echa tragicznych wydarzeń w Gdańsku. W ubiegłą niedzielę podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został kilkakrotnie ugodzony nożem Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Stało się to na oczach tysięcy osób, w tym dzieci. Pogrzeb prezydenta Gdańska odbędzie się w sobotę, 19 stycznia.

– To wydarzenie bardzo mnie dotknęło jako osobę związaną z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i rozumiejącą jej ideę. Jest to dla mnie niewyobrażalne – mówiła oburzona Zuzanna Roszkowska, jedna z uczennic I LO w Białymstoku.

Białystok. Policja zatrzymała dwóch białostoczan. W internecie nawoływali do nienawiści

Najpierw młodzież wysłuchała pieśni Jacka Kaczmarskiego „Modlitwa o wschodzie Słońca”. W tle pokazywano zdjęcia ze stanu wojennego. Odczytano też wiersz Wisławy Szymborskiej „Nienawiść”. Młodzież zastanawiała się dlaczego nienawiść jest wielowiekowa.
– Formą nienawiści jest to, że jest zakorzeniona w uczuciach ludzkich od bardzo dawna. To nie jest coś nowego, to było zawsze i zawsze będzie – stwierdził Kacper Kusznerko z klasy II a.

Zabójstwo prezydenta Gdańska. Można już wpisywać się do ksiąg kondolencyjnych. W szkołach będą lekcje o przeciwdziałaniu nienawiści
Potem głos zabrał prezydent. – Powinienem przyjść do was z bardzo pozytywnym przekazem. Ale to może jest tak, że to od was potrzebuję takich słów, które dałyby siłę, które pozwoliłby moje serce oczyścić z tego, co w nim jest. Bo jest tam dużo negatywnych emocji związanych ze śmiercią Pawła Adamowicza. Nie mogę się z tym pogodzić i z tym, że ta nienawiść jest – apelował Tadeusz Truskolaski. I dodawał: Nienawiść wydała swoje krwawe żniwo. Ta mowa nienawiści, która od kilku lat nabrała charakteru instytucjonalnego, jest wszechobecna. Jest narzędziem do walki politycznej. Sam jestem przedmiotem wielu ataków – mówił prezydent.

Zapowiedział też, że odwoła się od umorzenia przez prokuraturę postępowania w sprawie „politycznych aktów zgonu”, przygotowanych w 2017 roku przez Młodzież Wszechpolską. Jeden z nich dotyczył jego.

Więcej będzie można przeczytać w wydaniu papierowym w piątkowym Magazynie "Kuriera Porannego" oraz na plus.poranny.pl

FLESZ ADAMOWICZ NIE ŻYJE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny