Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze zbadają 5 tysięcy osób, wyedukują 10 tysięcy. Ruszają nowe programy profilaktyczne w woj. podlaskim

luk
Lekarze z BCO (od lewej):  dr Tomasz Łobacz, dr Iwona Zakrzewska, dr hab. Ewa Sierko oraz dr Rafał Kisielewski  zachęcają do skorzystania z programów profilaktycznych
Lekarze z BCO (od lewej): dr Tomasz Łobacz, dr Iwona Zakrzewska, dr hab. Ewa Sierko oraz dr Rafał Kisielewski zachęcają do skorzystania z programów profilaktycznych W. Wojtkielewicz
Ponad 10 tysięcy osób będzie mogło skorzystać z pięciu nowych projektów z zakresu profilaktyki nowotworów, realizowanych przez Białostockie Centrum Onkologii. Ponad 5 tys. pacjentów otrzyma bezpłatne badania. Projekty będą realizowane do marca 2023.

– Nasz szpital stale się rozwija, także pod względem oferowanych pacjentom badań profilaktycznych, na które otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości ponad 7 mln zł – podkreśliła na konferencji prasowej Magdalena Joanna Borkowska, dyrektor BCO. – W ramach dotychczasowych działań w ramach projektów unijnych wykonaliśmy ponad 2,5 tys. kolonoskopii i mammografii, z czego 40 proc. kobiet zgłosiło się na profilaktyczną mammografię po raz pierwszy. Edukacja od pierwszego poziomu lekarza rodzinnego, po specjalistów i skoordynowanie tej opieki - to jest zadanie i misja, której podjęła się nasza placówka.

W realizacji nowych projektów BCO będzie współpracować z Łomżyńskim Centrum Medycznym, Szpitalem Wojewódzkim w Suwałkach oraz kilkudziesięcioma placówkami podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) z woj. podlaskiego.

– To przez tzw. POZ-y pacjenci będą do nas docierać – mówi Anna Skrzeczyńska, kierownik Sekcji ds. Funduszy Europejskich w BCO. – Skupimy się głównie na mieszkańcach małych miejscowości, chcemy dotrzeć w głąb woj. podlaskiego, objąć tzw. białe plamy.

W ramach projektów współfinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, realizowane będą trzy zadania. To profilaktyka nowotworów szyjki macicy, raka piersi i raka jelita grubego. Pierwszy zakłada zrekrutowanie i wyedukowanie 2000 kobiet w wieku 25-59 lat, z których 545 będzie miało wykonaną cytologię. Drugi ma na celu zrekrutowanie i edukację wobec 1500 kobiet w wieku 50-69 lat oraz przeprowadzenie badań mammograficznych u co najmniej 500 kobiet. Trzeci zakłada zrekrutowanie i edukację 2000 osób w wieku 50-69 lat, ew. młodszych (40-49 lat), u których krewnego pierwszego stopnia wykryto raka jelita grubego, oraz przeprowadzenie kolonoskopii u co najmniej 1000 osób. Aby osiągnąć cel do współpracy w tych trzech projektac,h zostanie zaproszonych po 50 placówek POZ z woj. podlaskiego.

Projekty realizowane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja i Rozwój to profilaktyka nowotworów skóry i raka płuc. Oba będą realizowane na terenie woj. podlaskiego i lubelskiego, także we współpracy z gabinetami POZ. Pierwszy zakłada zrekru-towanie i edukację 2880 osób w wieku 15-64 lata oraz wykonanie badań przesiewowych przy pomocy dermatoskopu z konsultacją specjalisty dla 1920 osób. Z kolei program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka płuc przewiduje zrekrutowanie i wykonanie badań Niskodawkowej Tomografii Komputerowej dla 1300 osób w wieku 55-74 lata (chodzi głównie o długoletnich i nałogowych palaczy).

O tym, jak ważna jest profilaktyka w chorobach nowotworowych przekonują lekarze. Odpowiednio wcześnie wykonane badania ratują życie i zdrowie.

– Z ponad 1000 osób, które zgłosiły się na profilaktyczną kolonoskopię, u prawie 30 proc. stwierdziliśmy zmiany przednowotworowe łagodne – mówi dr Grażyna Piotrowska-Staworko, kierownik pracowni endoskopii BCO, koordynator projektu dotyczącego raka jelita grubego. – U czterech pacjentów wykryliśmy zmiany nowotworowe, które zostały wyleczone. Edukacja społeczeństwa sprawia, że pacjenci są bardziej świadomi i chętniej zgłaszają się na badania.

– Rak płuca to jeden z najczęściej występujących nowotworów – mówi doc. Ewa Sierko z Zakładu Radioterapii w BCO, kierownik projektu dotyczącego profilaktyki raka płuca. – W Polsce diagnozowany jest u ok. 22 tys. osób rocznie, w woj. podlaskim - u 600-700 osób. Ten nowotwór odpowiada za duży odsetek zgonów w kraju. Niestety, w wielu przypadkach diagnoza jest stawiana zbyt późno. Nasz projekt oferuje wykonanie niskodawkowej tomografii komputerowej, co daje możliwość zdiagnozowania i wykrycia małych guzków w płucu.

– Samobadanie piersi to pierwszy etap w profilaktyce raka piersi. Badania wykazały, że kobiety, które badają się regularnie, wykrywają zmiany 3 razy mniejsze niż kobiety, które badają się nieregularnie lub wcale - podkreślił podczas konferencji dr Tomasz Łobacz z zakładu diagnostyki obrazowej BCO.

https://poranny.pl/kardiolog-ortopeda-neurolog-endokrynolog-od-marca-bez-kolejek-teraz-trzeba-czekac-srednio-kilka-miesiecy/ar/c14-14776596https://poranny.pl/uniwersytecka-szkola-rodzenia-nowa-darmowa-szkola-rodzenia-w-bialymstoku-powstala-przy-uniwersyteckim-szpitalu-klinicznym/ar/c14-14768096

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny