Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarz specjalista bez stażu podyplomowego. Takich zmian chce ministerstwo

Marta Gawina
Staż podyplomowy to praca w szpitalu pod okiem doświadczonego lekarza. Dlatego powinien zostać – mówi Magda Kamińska, studentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Staż podyplomowy to praca w szpitalu pod okiem doświadczonego lekarza. Dlatego powinien zostać – mówi Magda Kamińska, studentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Fot. Marta Gawina
Nie będzie stażu podyplomowego, a młody lekarz szybciej zdobędzie specjalizację. Takie zmiany planuje Ministerstwo Zdrowia.

- Nie jestem do nich przekonana. Zawód lekarza wymaga wielu lat praktyki - mówi Magda Kamińska, studentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

W październiku zaczyna piąty rok studiów. Wie, że zanim zdobędzie specjalizację, minie nawet 12 lat. - Ale zawód lekarza to coś więcej niż nauka. Potrzebne są lata praktyki. Dlatego nie podoba mi się brak stażu podyplomowego. To wtedy uczymy się pracy w zawodzie pod okiem doświadczonego lekarza. Tego nie ma na studiach - ocenia Magda.

Praktyka na studiach

Ale zdaniem Ministerstwa Zdrowia, lekarz powinien krócej uczyć się zawodu. Dlatego resort chce zlikwidować staż podyplomowy i podział specjalizacji na podstawową i szczegółową. Ta trwa teraz nawet 10 lat. Ministerstwo chce ją skrócić do 5-6 lat.

- Jestem za zmianami - mówi Agata, która właśnie kończy staż w białostockim szpitalu. - Stażyści to przede wszystkim sekretarki medyczne, które wypełniają papiery. Trzeba wprost dobijać się do nauki konkretnych rzeczy. Dlatego praktyka, którą mamy po studiach, powinna być w trakcie nauki na uczelni - twierdzi.
Sama w przyszłości chciałaby zająć się chirurgią naczyniową. - A to jeszcze 10 lat nauki. Sześć lat na specjalizacji podstawowej z chirurgii ogólnej plus cztery na szczegółowej. To o wiele za długo - uważa.

Staż jest niezbędny

Lekarzom propozycja likwidacji stażu się nie podoba.

- Niektóre specjalizacje na pewno wymagają skrócenia, ale nie wszystkie. Trzeba się im dokładnie przyjrzeć. Jeżeli chodzi o staż po skończeniu studiów, jest on niezbędny - uważa Stanisław Boczoń z Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku.
Podobnego zdania jest prof. Lech Chyczewski, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

- Zawód lekarz to przede wszystkim odpowiedzialność za pacjenta. Młody człowiek musi się nauczyć obycia z nim. Oczywiście, taka nauka jest możliwa w trakcie studiów, ale trzeba zmienić program na uczelniach medycznych. Musi być więcej zajęć praktycznych. Ale na to potrzeba więcej pieniędzy - dodaje.

Co ze specjalizacjami? - Dzięki zmianom będziemy mieć specjalistów szybciej. Pewnie będzie ich więcej. Poprawią nam się statystyki. Czy będziemy mieć dobrze wykształconych specjalistów, tutaj postawiłbym znak zapytania - dodaje prof. Lech Chyczewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny