Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legionowa. Ażurowa ściana przesłoni rudery. (wizualizacja)

Tomasz Mikulicz
Tak miałaby wyglądać ściana w ostatecznej wersji. Koncepcja powstała na zlecenie spółki Piramida. Jej autorką jest architekt Justyna Zalewska-Grycuk.
Tak miałaby wyglądać ściana w ostatecznej wersji. Koncepcja powstała na zlecenie spółki Piramida. Jej autorką jest architekt Justyna Zalewska-Grycuk.
Stylowa kolumnada na zapleczu ulicy Kilińskiego. Na taki pomysł wpadł jeden z właścicieli okolicznych kamienic. Powodzenie inwestycji zależy m.in. od wsparcia władz Białegostoku i marszałka województwa. Część budowli powstaje już teraz.

W najbliższym czasie zamierzam spotkać się w tej sprawie z władzami Białegostoku. Miejmy nadzieję, że na tak ciekawą inwestycję znajdą się w miejskiej kasie pieniądze - mówi Mirosław Kiszko ze spółki Piramida, do której należy kamienica przy ul. Kilińskiego 9a.

To on kilka lat temu wpadł na pomysł, by na zapleczu ulicznej pierzei powstała kolumnada, która będzie pasowała stylem do stojącego naprzeciwko Pałacu Branickich.

- Na zlecenie naszej spółki powstała koncepcja architektoniczna całej budowli. Magistrat wydał już nawet decyzję o warunkach zabudowy - twierdzi Kiszko.

Aby inwestycja mogła dojść do skutku, pieniądze musieliby wyłożyć właściciele wszystkich budynków, które wchodzą w skład pierzei. A są to m.in. marszałek województwa (budynek Książnicy Podlaskiej) i gmina Białystok (Muzeum Wojska).

- W tegorocznym budżecie nie przewidziano na ten cel żadnych pieniędzy - mówi Urszula Sienkiewicz, rzeczniczka prezydenta miasta.

Zapewnia, że mimo wszystko władze Białegostoku chętnie spotkają się z inicjatorem pomysłu i porozmawiają o możliwościach finansowania.

- Nie można wykluczyć, że miasto zainwestuje tu w przyszłości - uważa Sienkiewicz.

Inwestor buduje, a marszałek i prezydent będą się zastanawiać

Mirosław Kliszko twierdzi, że ażurowa ściana zdecydowanie poprawiłaby wygląd ważnego punktu miasta, więc władzom powinno na tym zależeć.

- Już teraz mógłbym postawić kolumnadę na terenie należącym do mojej firmy. Nie miałoby to jednak sensu, bo ściana powstałaby mniej więcej na środku zaplecza - podkreśla Kiszko.

W innej sytuacji jest Emir Mucharski, właściciel remontowanej właśnie kamienicy przy ul. Kilińskiego 15. Budynek leży na skraju ulicznej pierzei, więc budowa kolumnady w niczym nie przeszkadza.

- Na pewno warto, by ściana powstała na całej długości zaplecza. Wtedy kolumny ciągnęłaby się od mojej kamienicy aż do Muzeum Wojska - mówi Mucharski.

Dodaje, że prace nad jego częścią kolumnady powinny się zakończyć jeszcze w tym roku.

- Remont samej kamienicy może się zaś przeciągnąć do 2012 roku - przewiduje Emir Mucharski.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny