MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Legalne biwakowanie w lesie? Od teraz to możliwe!

mc
Lasy Państwowe wyznaczyły specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie prawa. Pilotażowy program ruszył w kilkunastu regionach Polski. Tereny do uprawiania bushcraftu i survivalu są też dostępne w północno-wschodniej części kraju.

Bushcraft i survival skupia w całej Polsce ponad 40 tys. osób. Społeczność związana z nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, ciągle rośnie.

Bushcrafterzy i survivalowcy zwykle nie chcą nocować w miejscach wyznaczonych i zagospodarowanych turystycznie, lecz właśnie w głuszy.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pasjonatów bliskiego kontaktu z naturą, Lasy Państwowe wyznaczyły łącznie 43 obszary na terenie całego kraju, w sumie obejmujące ponad 65 tys. ha lasów, na których bushcrafterzy będą mogli uprawiać najważniejsze dla nich aktywności zgodnie z ustalonym regulaminem.

Bushcraft w Lasach Państwowych - program pilotażowy

Dyrektor generalny określił, że okres pilotażowy programu potrwa od 21 listopada 2019 r. do 23 listopada 2020 r. W granicach wyznaczonych obszarów będzie można biwakować w dowolnym miejscu, w grupie do czterech osób i nie dłużej niż dwie noce z rzędu bez zgody nadleśnictwa (wystarczy je tylko uprzedzić o tym zamiarze pocztą elektroniczną). Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego.

Użytkowników obszarów pilotażowych obowiązuje, jak wszystkich innych, zakaz używania otwartego ognia w lesie.

Co po okresie pilotażowym?

Okres pilotażu ma pozwolić leśnikom, którzy nie znali bliżej tej formy rekreacji, przekonać się, że uprawianie survivalu i bushcraftu nie tworzy zagrożeń dla lasu i innych osób. Obszary objęte programem będą stale monitorowane. Po upływie roku przyjdzie czas na ocenę, wyciągnięcie wniosków i wypracowanie ostatecznych rozwiązań.

Tereny do bushcraftu i survivalu w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku

Puszcza Knyszyńska

  • Nadleśnictwa Dojlidy
  • Czarna Białostocka

Puszcza Piska

  • Nadleśnictwo Pisz

Tajemnicza podlaska puszcza. Zobacz niezwykłe zdjęcia z Nadleśnictwa Browsk

Tajemnicza podlaska puszcza. Zobacz niezwykłe zdjęcia z Nadl...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny