MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Leczenie tego raka jest trudne, zapobieganie - nie. Teraz bezpłatne szczepionki już od 9. roku życia

Agata Sawczenko
HPV może wywołać raka. Teraz bezpłatne szczepionki już od 9. roku życia
HPV może wywołać raka. Teraz bezpłatne szczepionki już od 9. roku życia pixabay.com
To jest dramatyczne, że dziś jesteśmy częścią świata, gdzie choroby wywoływane HPV są na bardzo wysokim poziomie. Pora to zmienić – mówi dr Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny.

HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, to wirus, który może wywołać raka szyjki macicy u kobiet i – dużo rzadziej – raka prącia u mężczyzn. Zakażamy się nim najczęściej poprzez kontakty seksualne. I tak jak raka szyjki macicy trudno jest wykryć – stąd tak duża śmiertelność pacjentek, które zapadły na tę chorobę, tak łatwo jest zapobiec zakażeniu wirusem HPV. Wystarczy się zaszczepić.

O szczepienia przeciw COVID dbają chyba już tylko seniorzy

– Szczepienia są podstawowym elementem, który zabezpieczy populację przed chorobą. I mam na to dowody. W Skandynawii i Australii, gdzie w 2006 roku obowiązkowe szczepienia przeciwko brodawczakowi ludzkiemu spowodowały, że raka szyjki macicy w Australii nie ma – mówi prof. Paweł Knapp, wojewódzki konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej, szef Uniwersyteckiego Centrum Onkologii działającego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

To dlatego lekarze tak bardzo namawiają do szczepień przeciw HPV. Jeszcze do niedawna trzeba było za nie płacić z własnej kieszeni. W czerwcu ubiegłego roku za szczepienia dla dzieci od 12. do 13. roku życia płacił NFZ. Zaszczepić można było zarówno chłopców, jak i dziewczynki.

- Wirusem HPV zakażamy się przecież głównie drogą płciową, niemniej rezerwuarem, czyli miejscem „zamieszkania” wirusa są obie płcie, które mogą wzajemnie się infekować. Ciężar infekcji rozkłada się równo – 50 na 50 proc. – tłumaczy prof. Knapp.

Jednak szczepionki nie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Jak podaje Izabella Przewłocka z białostockiego NFZ, w województwie podlaskim jest zaczepionych 6,14 proc. dzieci z roczników 2006- 2015, czyli 7 781. W Polsce to odpowiednio 7,44 proc. dzieci, czyli 360 941 zaszczepionych.

https://poranny.pl/byla-ciepla-zima-bedzie-duzo-kleszczy-jak-sie-chronic-przed-pogryzieniem-i-chorobami/ar/c14-17502729

Teraz jest szansa, że szczepień będzie więcej. Bo – jak mówił w Białymstoku dr Grzesiowski – od 2 września zmieniają się zasady. Po pierwsze – nie trzeba będzie już rejestrować się na portalu e-pacjent, a szczepić będą mogły wszystkie gabinety. Po drugie – do programu wchodzą dzieci od 9. do 14. roku życia. Młodzieży do 18. roku życia bezpłatnie przysługuje jedna dawka szczepionki. Po trzecie – szczepienia będą organizowane również w szkołach. Ma zająć się tym sanepid. Ten podlaski jeszcze nie wie dokładnie, jak wszystko będzie wyglądało.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny