Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ławnik sądowy. Nabór powinien zakończyć się do 30 czerwca, ale są problemy

Krzysztof Jankowski
- Wszystkich chętnych do kandydowania na ławników zachęcamy do kompletowania potrzebnej dokumentacji - mówi Janusz Porycki, kierownik Referatu Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Bielsku Podlaskim.
- Wszystkich chętnych do kandydowania na ławników zachęcamy do kompletowania potrzebnej dokumentacji - mówi Janusz Porycki, kierownik Referatu Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Bielsku Podlaskim. Krzysztof Jankowski
Szykuje się spore zamieszanie z naborem ławników sądowych. Nowe przepisy dopiero wchodzą w życie, a nabór powinien zakończyć się do końca czerwca. Chętni do tej funkcji już powinni kompletować potrzebne dokumenty, ale nie mogą ich jeszcze składać.

Kandydatów na ławników może zgłaszać prezes sądu, organizacje społeczne lub zawodowe, albo grupy obywateli. W tym ostatnim przypadku nowe przepisy zwiększają liczbę podpisów koniecznych do zebrania przez kandydata na ławnika z 25 do 50.

Największym kłopotem jest jednak pośpiech, w jakim chętni będą musieli przejść procedurę administracyjną.

- Prezydent podpisał nowelizację ustawy 26 maja. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w połowie czerwca. Oznacza to, że tegoroczny nabór kandydatów na ławników w kadencji 2012-15 będzie prowadzony zgodnie z nowymi zasadami - informuje Janusz Porycki, kierownik Referatu Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Bielsku Podlaskim.

Niestety, do tej pory nie ukazały się jeszcze wszelkie odpowiednie rozporządzenia (np. szczegółowy tryb zgłaszania radom gmin kandydatów na ławników czy wzory kart zgłoszenia), a termin naboru szybko się zbliża.

- Dlatego, pragnąc ułatwić kandydatom na ławników skompletowanie potrzebnej dokumentacji zgłoszeniowej, udostępniliśmy wzory już istniejących niezbędnych dokumentów - mówi kierownik Porycki. - Chętni mogą wejść w zakładkę "wybory ławników" na naszej stronie internetowej: www.bielsk-podlaski.pl, lub pobrać druki w biurze podawczym urzędu.

Wśród tych dokumentów są np.: zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, druk listy osób zgłaszających (na których trzeba zebrać podpisy 50 osób), czy oświadczenie o niekaralności.
Także na stronie internetowej urzędnicy poinformują o wejściu w życie wszystkich potrzebnych przepisów. Dopiero wtedy wypełnione dokumenty będzie można złożyć w urzędzie miasta.

- W tym roku miejsc dla ławników z Bielska Podlaskiego jest bardzo mało. Osiem osób potrzebuje Sąd Okręgowy w Białymstoku do orzekania w sprawach cywilnych i karnych, osiem Sąd Rejonowy w Bielsku w sprawach rodzinnych i trzy osoby Sąd Rejonowy w Białymstoku do orzekania w sprawach pracy i ubezpieczeń społecznych - informuje kierownik Janusz Porycki.

Spośród osób spełniających wszystkie wymagania i ze skompletowaną dokumentacją, ławników wybiera rada miasta podczas głosowania tajnego. W Bielsku wybory te powinny odbyć się już po wakacjach.

Nabór na ławników sądowych

Ławnicy, to polska wersja "ławy przysięgłych". Zasiadają w składach orzekających w procesach o najcięższe zbrodnie, uczestniczą w rozstrzyganiu spraw o rozwód, o opiekę nad dzieckiem, czy w sprawach prawa pracy.

By zostać ławnikiem trzeba: posiadać obywatelstwo polskie i korzystać z pełni praw cywilnych i obywatelskich, być nieskazitelnego charakteru, ukończyć 30 lat, a nie przekroczyć 70, być zatrudnionym lub zamieszkiwać w miejscu kandydowania co najmniej od roku, posiadać co najmniej wykształcenie średnie.
Funkcji tej nie mogą pełnić m.in.: pracownicy sądów i prokuratur, policjanci, adwokaci, duchowni, żołnierze oraz radni gminy, powiatu i województwa.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny