MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lato nie służy fotowoltaice. Czemu w upały panele fotowoltaiczne mogą pracować gorzej? Sprawdź, jak temu zaradzić

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przegrzana fotowoltaika nieraz pracuje gorzej. Na szczęście istnieją sposoby, by temu przeciwdziałać.
Przegrzana fotowoltaika nieraz pracuje gorzej. Na szczęście istnieją sposoby, by temu przeciwdziałać. Mariusz Kapała / Polska Press
Fotowoltaikę zasila słońce, a więc upalne letnie dni w teorii powinny jej służyć. Prawda jest jednak inna – gdy za oknem skwar, panele fotowoltaiczne stają się często mniej wydajne. Dlaczego tak się dzieje i co można na to poradzić? Wyjaśniamy, jak można wesprzeć instalację PV w produkcji prądu latem.

Spis treści

Fotowoltaika nie lubi upału. Dlaczego instalacja PV produkuje wtedy mniej prądu?

Co do zasady fotowoltaika powinna „lubić” lato – w końcu im większe nasłonecznienie, tym lepsza produkcja energii. Kiedy jednak panują upalne temperatury, wiele osób zauważa coś dziwnego: spadek wydajności instalacji PV. To niestety w pełni naturalne zjawisko, któremu nie da się w pełni zapobiec. Są jednak sposoby, żeby ograniczyć związane z tym straty energii.

Czemu w upały wydajność fotowoltaiki maleje? Jak wyjaśniają eksperci serwisu PV-magazine.com, istnieje kilka przyczyn:

  • panele fotowoltaiczne produkowane są tak, by najlepiej pracować w temperaturze 25 stopni Celsjusza – przegrzane gorzej sobie radzą,
  • w upały często dochodzi do przegrzania falownika (inwertera), przez co pracuje on gorzej, a nawet może się wyłączać,
  • z powodu upałów i suszy na panelach osadza się więcej pyłu, przez co dociera do nich mniej energii słonecznej.

Jak duże mogą być spadki produkcji energii wywołane upałami? Niestety spore. Jak podaje raport CED Greentech, wydajność paneli może spaść nawet o 10–25 proc. Już samo przegrzanie paneli ma duży wpływ na ich pracę – według Bogdana Szymańskiego, autora książki „Instalacje fotowoltaiczne”, wydajność spada o ok. 1 proc. na każde 3 stopnie Celsjusza.

Idealne na upały, do domu lub biura!

Materiały promocyjne partnera

Panele fotowoltaiczne cierpią wskutek przegrzania? Sprawdź, co możesz zrobić

Negatywnych skutków przegrzewania się paneli fotowoltaicznych nie da się w pełni uniknąć. Wynikają one bowiem z faktu, że podstawowy materiał, z którego są zbudowane, czyli krzem, zmienia swoje właściwości pod wpływem temperatury. Dlatego trzeba pogodzić się z tym, że w silne upały wydajność paneli spada.

Można jednak podjąć pewne działania zaradcze na etapie zakupu fotowoltaiki. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, by wybierać panele mające niski współczynnik strat temperaturowych (najważniejszy jest parametr Pmax). Warto też montować fotowoltaikę tak, aby była dobrze wentylowana, tj. żeby konstrukcja wsporcza pozostawiała odpowiednio dużo miejsca między połacią dachu a panelami. To bowiem z tego powodu instalacje na dachach płaskich czy wolnostojące nagrzewają się zwykle mniej niż na dachach pochyłych – powietrze może łatwiej je opływać.

Jak można przeciwdziałać przegrzaniu falownika (inwertera)?

Falownik (inwerter) to jeden z najważniejszych, ale i najbardziej awaryjnych elementów instalacji PV. Jest to urządzenie, które przekształca produkowany przez panele prąd stały na prąd zmienny, który może być bezpiecznie wykorzystany w domowej sieci. Gdy temperatury wzrastają ponad miarę, falownik pracuje gorzej, a nawet może się wyłączać, żeby ochronić się przed uszkodzeniem. Jedną z częstszych przyczyn wyłączeń inwertera jest zbyt wysokie napięcie w sieci energetycznej.

– Jeśli napięcie w sieci zbliży się do wartości 253 V, to falownik znacząco obniży produkcję, a po przekroczeniu tego napięcia całkowicie się wyłączy i nie będzie działał aż do momentu powrotu napięcia w sieci do normy. Nie oznacza to awarii, wręcz przeciwnie – wyjaśnia Piotr Trojanowski, kierownik realizacji w terenie w firmie Columbus Energy S.A.

Jak zapobiegać tego typu sytuacjom? Najważniejsze jest zamontowanie falownika zgodnie z wytycznymi producenta. W przypadku inwerterów zainstalowanych na zewnątrz będzie to np. wybór odpowiedniej ściany (innej niż południowa) oraz osłonięcie falownika przed bezpośrednim działaniem słońca. Z kolei przy montażu urządzenia wewnątrz należy przede wszystkim zachować odpowiednie odległości falownika od podłogi, sufitu i ścian, a także zadbać o właściwą wentylację przestrzeni, w której się znajduje. Doraźnie można ratować przegrzewający się falownik, np. montując niewielki chłodzący go wentylator.

Pył pokrył panele fotowoltaiczne grubą warstwą? Możesz je umyć

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że panele fotowoltaiczne wymagają od czasu do czasu czyszczenia, jeżeli mają działać wydajnie. Najwięcej kłopotu sprawiają elementy takie, jak gałęzie czy liście blokujące promienie słoneczne, ale również kurz i pył nieco obniżają produkcję energii (zwykle o kilka procent). Jest to problemem szczególnie podczas upalnych miesięcy letnich.

– Jeżeli inwestor mieszka przy ruchliwej drodze gruntowej, to po lecie z małą ilością opadów atmosferycznych warto przemyć panele w okresie jesiennym, aby zapewnić jak największy uzysk – podpowiadają eksperci firmy Polenergia Fotowoltaika.

Należy jednak pamiętać, by nie czyścić fotowoltaiki samodzielnie, tylko zatrudnić do tego wykwalifikowanych fachowców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Lato nie służy fotowoltaice. Czemu w upały panele fotowoltaiczne mogą pracować gorzej? Sprawdź, jak temu zaradzić - RegioDom.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny