Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Latem lubiłem jeździć rowerem (wideo)

Fot. Anatol Chomicz
To co wyróżnia białostoczan, to zdecydowanie większa gościnność, a co za tym idzie i otwartość - twierdzi prezydent Truskolaski
To co wyróżnia białostoczan, to zdecydowanie większa gościnność, a co za tym idzie i otwartość - twierdzi prezydent Truskolaski Fot. Anatol Chomicz
Zapis czatu z Tadeuszem Truskolaskim, prezydentem Białegostoku

[prezydent Tadeusz Truskolaski]Witamy. Zapraszamy do zadawania pytań

[BODO] Dlaczego w rządzonym przez PO Białymstoku nie powstaje praktycznie nic poza kolejnymi ,,Galeriami Handlowymi", kościołami i drogami budowanymi z pieniędzy UE?
[prezydent] W tym pytaniu zawiera się również znaczna część odpowiedzi jednakże ma ono charakter bardziej polityczny niż merytoryczny. W tym roku na inwestycje przeznaczono około 250 mln. zł. To oznacza, że każdego roboczego dnia przybywa inwestycji za około 1 mln. zł. Większość to drogi ale 100 mln. przeznaczono na inne inwestycje np. w edukację, sport.

[Manx] Dzień dobry, czy ma Pan czas, by przyglądać się, jak wygląda "Pana" miasto?
[prezydent] Jak najbardziej. Szczególnie latem lubiłem jeździć rowerem. Dużo też spaceruję po mieście i jestem wszędzie tam gdzie dzieje się coś ciekawego. I mam bardzo pozytywne odczucia.

[Manx] Dlaczego Białystok jest wciąż taki brzydki? Czy bywa Pan w innych miastach (poza Warszawą) i zauważa różnicę? Proszę spojrzeć choćby na trawniki - wyrastają na ulicę, są nierówne, zaniedbane - to powszechne zjawisko w naszym mieście, szpecące jego wygląd
[prezydent] Nie zgadzam się z ta krzywdzącą oceną. Bywam w innych miastach i porównanie jest z reguły korzystne dla Białegostoku. Natomiast sprawy o których Pan wspomina są ciągle poprawiane, ulepszane. Niektóre z tych niedociągnięć będą likwidowane w ramach planowanych inwestycji.

[Asia] Szanowny Panie Prezydencie, jestem niezmiernie zażenowana stanem ulicy Zacisze, przy której mieszkam. Obecnie jest ona nieprzejezdna. Moja rodzina interweniowała w sprawie tej drogi w urzędzie miasta, bez skutku. Czy możemy liczyć na konkretne działania?
[prezydent] Sprawami bieżącego utrzymania przejezdności ulic zajmuje się departament dróg i transportu i na pewno po zgłoszeniu podejmie stosowną interwencję.

[BODO] Dlaczego- wbrew obietnicom PO- w Polska nie stała się drugą Irlandią?
[prezydent]Jest to pytanie o charakterze bardziej politycznym i skierowane do władz centralnych. Uważam, że powinniśmy być Polską i wykorzystywać te szanse rozwojowe, które daje nam nasza gospodarka oraz ludzie coraz bardziej dynamiczni i wykształceni. Porównanie do innych krajów jest jedynie przenośnią i nie może być bezpośredniego przełożenia na nasz kraj.

[sarenka] Czy uważa Pan że białostoczanie są otwarci i życzliwi, czy może zaściankowi i zakompleksieni?
[prezydent] Nasze społeczeństwo jest podobne jak w innych miastach i regionach naszego kraju. Zdarzają się na pewno osoby o różnych poglądach, charakterach i temperamentach. To co nas wyróżnia to jest zdecydowanie większa gościnność, a co za tym idzie i otwartość.

[BODO] co pan myśli o fatalnych występach Jagiellonii, w którą miasto z pieniędzy podatników, pompuje ogromne pieniądze.
[prezydent] Miasto wspomaga w drodze konkursów wszystkie dziedziny sportu w tym i piłkę nożną. Sam fakt występów w Ekstraklasie jest już dużym osiągnięciem. Chociaż oczywiście liczę również na lepsze występy naszej drużyny w dalszej części rozgrywek.

[zieloni] Dlaczego niekompetentni urzędnicy z czasów poprzedniego prezydenta Ryszarda Tura np. z zarzutami prokuratury za aferę na wysypisku śmieci na Hryniewiczach i jego zatkanie, nieudane remonty dróg, zalany tunel wciąż pracują w urzędzie - Prezydent obiecywał przecież zmiany w stosunku do poprzednich władz? Czy jedyne zmiany w Urzędzie Miasta to zmiana nazw z "Wydziałów" na "Departamenty" co spowodowało tylko koszty wymiany tabliczek?
[prezydent]Zmiany w urzędzie odbywają się w sposób ewolucyjny. W przypadku wspomnianych przez Pana urzędników oceniam ich pracę bardzo wysoko i przypominam, że w świetle polskiego prawa obowiązuje zasada domniemania niewinności do czasu wydania prawomocnego wyroku skazującego.

[DAWID] Bardzo podobają mi się zmiany jakie dokonują się w centrum miasta. Plac miejski, deptak itp. Mam tylko pytanie kiedy znikną z centrum(ulica Sienkiewicza) wszystkie podoklejane ,,budy" których posprejowane ściany straszą i psują architekturę naszego miasta?
[prezydent] Prowadzimy na szeroką skalę zaplanowane działania usuwania tzw. obiektów tymczasowych. Wiele z nich już zniknęło np. pod Centralem. Inne będą znikały sukcesywnie.

[Manx] Pana hasło wyborcze to "Obudźmy Białystok". Nie da się ukryć, że nasze miasto już może nie śpi, choć wciąż to jest raczej poranna gimnastyka. Jakie przedsięwzięcia ma Pan w planach, by kontynuować skuteczną pobudkę?
[prezydent] Będzie to kontynuacja działań z ostatnich dwóch lat, szczególnie w dziedzinach inwestycji,(stadion, hala miejska, Centrum Esperanto) promocji oraz kultury.

[sarenka] Dużo Pan podróżuje - na jakie korzyści z tych podróży może liczyć Białystok?
[prezydent] Jest otwartość na Polskę i na świat. Pomimo dostępności nowoczesnych środków łączności bezpośrednie kontakty ludzkie są nieodzowne. Stąd też moje podróże. A ich efektem jest m.in. Światowy Kongres Esperantystów, jak również zainteresowanie Białymstokiem polityków i przedsiębiorców z wielu krajów, takich jak Kanada, Izrael, Singapur. Również moi odpowiednicy z innych miast podróżują z taką samą, jeżeli nie większą intensywnością, np. prezydent Łodzi.

[zieloni] Dlaczego miasto nie odzyska Pałacu Branickich od Akademii Medycznej by urządzić w nim np. muzeum miejskie, bibliotekę, centrum esperanto czy salę na miejskie uroczystości, sesje Rady Miasta itp.?
[prezydent] Pałac Branickich jest prawdziwym wielkim symbolem naszego miasta, ale w 1950 roku został przekazany Akademii Medycznej, a obecnie jest własnością Uniwersytetu Medycznego. Prezydent miasta nie ma wpływu na tego rodzaju decyzje. Chociaż w tej chwili Pałac jest udostępniony zwiedzający i to do kogo należy jest sprawą drugorzędną.

[biedny] Dlaczego zieleń, która jest dumą Białegostoku jest sukcesywnie usuwana i Białystok upodabnia się do betonowej pustyni Warszawy?
[prezydent] Nie mogę zgodzić się z tą opinią. Białystok jest miastem zielonym, co było widoczne szczególnie podczas transmisji Tour de Pologne. Rzeczywiście nowe inwestycje drogowe wymagały usunięcia kilkudziesięciu drzew ale na to miejsce jeszcze w tym roku posadzonych będzie 500 nowych, czyli wielokrotnie więcej niż usunięto.

[Manx] W jednym z serwisów informacyjnych podano wiadomość, że w przyszłości planowane jest uruchomienie w Polsce sieci szybkiej kolei. Wśród miast, które wymieniono (największe ośrodki w kraju) był Białystok. Czy zna Pan jakieś szczegóły tego projektu?
[prezydent] Są takie daleko idące propozycje ale nie są one skonkretyzowane i nie przypuszczam żeby miały się zmaterializować w ciągu następnych 10 lat.

[sarenka] Często Pan spotyka się z ludźmi - czy rozpoznają Pana na ulicy, w sklepie? Podchodzą z wyrazami życzliwości lub krytyki?
[prezydent] Rzeczywiście moje kontakty osobiste z ludźmi spotykanymi na ulicy podczas różnego rodzaju uroczystości są bardzo przyjemne. Spotykam się z wieloma wyrazami życzliwości i wsparcia dla tego co się dzieje w mieście. Właściwie nie zdarza mi się aby podszedł ktoś z pretensjami.

[BODO] Co pan myśli o spowolnieniu w budowie drogi ekspresowej Białystok-Warszawa?
[prezydent] Szybkie połączenie z Warszawą jest nam nieodzowne. Na szczęście odcinek Białystok-Jeżewo oraz obwodnica Zambrowa będzie budowany zgodnie z przyjętym harmonogramem. Zapowiadane opóźnienia nie są zbyt duże więc musimy uzbroić się w nieco cierpliwości i podejść do tego ze zrozumieniem.

[zieloni] Czy rowerzyści mają dalej ginąć pod kołami samochodów lub potrącać pieszych na chodnikach/deptaku bo Urząd Miasta nie potrafi od wielu lat poradzić sobie z tak prostymi sprawami które nie sprawiają kłopotu władzom innych miast jak drogi rowerowe czy np. rozstawienie przenośnych toalet toi-toi
[prezydent] Sukcesywnie budujemy nowe drogi rowerowe tam gdzie pozwalają na to warunki techniczne. Każdego roku będzie przybywać około 20 km dróg rowerowych.

[Manx] Trochę brakuje mi działającej skutecznie Policji i Straży Miejskiej. O ile służby te dość szybko i sprawnie reagują na zgłoszenia, o tyle z profilaktyką, zapobieganiem i planowaniem działań jest trochę gorzej.
[prezydent] Białystok należy do najbardziej bezpiecznych miast w Polsce i te działania o których Pan(i) mówi są często niewidoczne dla postronnego obserwatora. Ale najważniejsze że są skuteczne.

[DAWID] Czy przewiduje się w Białymstoku poprawę bezpieczeństwa? Coraz więcej słyszy się o rozbojach przy użyciu niebezpiecznych narzędzi?
[prezydent] Białystok jest dużym miastem i w takim skupisku ludzi nie da się uniknąć również zjawisk niepożądanych. Najważniejsze jest jednak to że sprawcy tych zdarzeń są ujmowani i karani zgodnie z prawem.

[Manx] Czy w tym roku będzie w mieście impreza sylwestrowa z prawdziwego zdarzenia?
[prezydent] Tak. Będzie miejski sylwester na Rynku Kościuszki.

[biedny] Jak Pan tłumaczy rozrzutność pieniędzy na takie inwestycje jak "Wschodzący Białystok", restrukturyzacja centrum Białegostoku (np zmiana lokalizacji fontanny) gdy dług miasta będzie wynosił 127 milionów zł??
[prezydent] Są to działania celowe, zaakceptowane przez Radę Miasta i jesteśmy z nich naprawdę dumni.

[sarenka] Lubi Pan swoją pracę, czy po tych dwóch latach chciałby Pan coś zmienić?
[prezydent] Nie podchodzę do swojej pracy emocjonalnie lecz profesjonalnie. Staram się wykonywać swoje obowiązki najlepiej jak potrafię. Natomiast są momenty łatwiejsze i trudniejsze. Ale ze wszystkim trzeba sobie dawać radę.

[DAWID] Czy jest szansa na budowę lotniska w Białymstoku.?
[prezydent] Jak najbardziej chociaż zadanie to należy do marszałka i proces przygotowywania inwestycji potrwa niestety jeszcze kilka lat.

[BODO] Jak to możliwe, że białostocką komunikacją miejską zarządza p. Ciszewski- skrajnie kontrowersyjny wicemarszałek województwa z czasów AWS?
[prezydent] Pan Prezes Ciszewski jest Prezesem jednej z trzech spółek komunikacyjnych, natomiast komunikacji miejskiej "szefuje" departament dróg i transportu.

[Manx] Czyż nie jest tak, że często w działaniach Pana i Pana Urzędu jest widoczny brak determinacji, konsekwencji? Tyle się mówiło np. o wyspie kulturalnej na Węglowej, powstało już tam nawet Muzeum Motoryzacji, tymczasem magistrat zmienia zdanie.
[prezydent] Projekty związane z wyspą kulturalną były podejmowane kilka lat temu i nigdy nie wyszły poza sferę pobożnych życzeń. Skupienie funkcji kulturalnych w jednym miejscu ma nie tylko zwolenników ale również wielu przeciwników stąd też jest kontrowersyjne.

[BODO] nie obawia się pan, że szybko spadające notowania rządu Tuska pogorszą wizerunki lokalnych działaczy PO, takich jak np. pan?
[prezydent] Uważam że rząd Pana Premiera Donalda Tuska cieszy się bardzo dużym zaufaniem społecznym, większym niż rok temu w momencie wyborów. Natomiast samorządowców ocenia się nie po działaniach politycznych a po konkretnych przedsięwzięciach które zmieniają miasto
Dziękujemy bardzo. Życzę miłego dnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny