Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Latem już nagrywają kolędy

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
To pomysł Pawła Pecuszoka, lekarza i absolwenta Uniwersytetu Muzycznego. Kolędowe duety ukażą się na płycie znanej wytwórni fonograficznej Acte Prealable

Do Białegostoku przyjechało mobilne studio firmy. W ubiegłym tygodniu, w nowej sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych, powstawała płyta z kolędami.

– To przepiękne opracowania kolęd Ottona Żukowskiego– opowiada z entuzjazmem Paweł Pecuszok, pomysłodawca nagrania. W Białymstoku skończył studia medyczne. Ale śpiewając w chórze Akademii Medycznej tak rozkochał się w tym rodzaju sztuki, że został także absolwentem śpiewu solowego naszego Uniwersytetu Muzycznego. Regularnie nagrywa płyty i koncertuje z zespołem Ensemble Quattro Voce. Wspólnie wydali już w wytwórni Acte Préalable dwie płyty z kolędami Ottona Mieczysława Żukowskiego.

– To mało znany w Polsce kompozytor, który napisał jeden opus zawierający 42 kolędy – wyjaśnia Pecuszok. Teraz śpiewacy zrobili wybór i nagrywają je w formie duetów: sopran-bas, tenor – baryton, tenor – sopran. Do nagrania wokaliści zaprosili wybitnego tenora– profesora Piotra Kusiewicza. Będzie śpiewał w niektórych duetach.

– Zaproszenie do nagrania kolęd to dla mnie prawdziwa niespodzianka – przyznaje prof. Piotr Kusiewicz. – Pomysł na duety to interesujący zabieg muzyczny, te znane pieśni nabiorą trochę innych kolorów i emocji.

Profesor przyznaje, że głos Pawła Pecuszoka słyszał już wcześniej, ale z muzyką wykonywaną przez kwartet stykał się do tej pory tylko dzięki płytom. – Słychać, że ci ludzie kochają muzykę, chcą przez nią przekazać jakąś taką radość wewnętrzną, dobre wartości dla słuchających – twierdzi prof. Kusiewicz.

Paweł Pecuszok był również pomysłodawcą kameralnych koncertów „Aria w Galerii”. Dzięki wsparciu urzędu marszałkowskiego doprowadził choćby do wydania „Liturgy of Communion Verses. The sacred works of the 18th century” nagranego przez współtworzony przez niego zespół Ensemble Quattro Voce. To zaśpiewane a capella na cztery głosy utwory Maksyma Berezowskiego, ukraińskiego klasyka muzyki cerkiewnej. Kompozytor nadał jej nieco odmiennego kształtu interpretacyjnego, niż zwykle słyszany jest podczas prawosławnych liturgii, do którego przyzwyczajeni są odbiorcy.

Teraz Paweł Pecuszok realizuje swój kolejny pomysł, już nie pod szyldem Ensemble Quattro Voce, ale z wokalistami z tego zespołu. Muzycy sięgnęli po „Kolędy Ottona Mieczysława Żukowskiego w łatwym układzie na fortepian”.

– Nazwa sugeruje, że są proste w odbiorze, ale z przepięknymi melodiami – zaznacza Paweł Pecuszok. – To są melodie nieznane, nie tak pospolite, jak byśmy chcieli słyszeć w kolędach, ale jest wśród nich dużo melodii „pod strzechy” – dodaje. Utalentowany lekarz wierzy, że puszczając sobie takie nagranie można sobie wspólnie kolędować przy stole świątecznym.

Płyta ukaże się jesienią. Dzięki międzynarodowej sieci dystrybucyjnej krążki Acte Préalable są dostępne w całej Europie, USA i Japonii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny