Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Latające kleszcze - uwaga! W lasach strzyżak jeleni atakuje najczęściej latem

asz
Uwaga na latające kleszcze! Strzyżak jeleni atakuje w lasach latem.
Uwaga na latające kleszcze! Strzyżak jeleni atakuje w lasach latem. 123rf.com
Wakacyjne miesiące sprzyjają rekreacji na świeżym powietrzu, a wielu z nas latem decyduje się na leśne spacery. Trzeba jednak uważać na owady, które możemy tam spotkać. Latające kleszcze (czyli tak naprawdę strzyżaki jelenie) mogą stanowić dla nas poważne zagrożenie.

Latające kleszcze? Strzyżak jeleni wygląda jak kleszcz ze skrzydłami

Latające kleszcze – tak powszechnie nazywamy owady, których rzeczywista nazwa brzmi zupełnie inaczej. Strzyżak jeleni, bo to o nim mowa, nie ma nic wspólnego z kleszczem, ale jest do niego bardzo podobny – stąd też przedstawicieli tego gatunku nazywamy często latającymi kleszczami. W rzeczywistości jest to muchówka krótkoczułka.

Strzyżak jeleni lubi wysoką temperaturę, dlatego latem musimy na niego szczególnie uważać. Już w zeszłym roku przed tzw. latającymi kleszczami ostrzegały Lasy Państwowe, a zagrożenie nadal jest realne. Dlaczego trzeba uważać na te owady?

Czym grozi nam strzyżak jeleni? Uważaj na latające kleszcze!

Latające kleszcze, choć pasożytują przeważnie na zwierzętach, mogą także zaatakować ludzi. Jeśli strzyżak jeleni nas ugryzie, może nas to naprawdę mocno zaboleć. Po ugryzieniu owada zostanie nam też obrzęk, który utrzymuje się zwykle do trzech tygodni, ale może goić się bardzo długo. Ugryzienie strzyżaka może także wywołać reakcję alergiczną.

Latające kleszcze są też niebezpieczne dlatego, że potrafią atakować grupowo. Jeśli będziemy mieli pecha, owad może dostać się nam nawet do ucha, nosa lub pod powiekę. Przede wszystkim jednak strzyżaki jelenie atakują zwierzęta, takie jak:

  • jelenie,
  • sarny,
  • łosie.

Czym się różni strzyżak jeleni od kleszcza?

Strzyżak jeleni, zwany latającym kleszczem, jest owadem, w przeciwieństwie do kleszcza, który należy do pajęczaków. Kleszcze – te prawdziwe – nie posiadają skrzydeł, a zanim dopadną żywiciela, przebywają w trawach lub na liściach, na niedużej (ok. 1m) wysokości. Z kolei tzw. latające kleszcze, czyli strzyżaki, posiadają skrzydła – odrzucają je dopiero, gdy znajdą żywiciela. Dlatego też, gdy zostaniemy ukąszeni przez strzyżaka jeleniego, łatwo pomylić go z kleszczem.

Myślisz, że twój dom jest czysty i bezpieczny? Zobacz, jakie robale mogą dzielić z tobą przestrzeń! Jak się ich pozbyć? Dowiesz się na kolejnych slajdach.

Fuj! Masz te robale w domu. W łóżku też! Sprawdź, gdzie bytu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny