MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lasy Państwowe wycięły drzewa. Dementują, że zniknie cały las [ZDJĘCIA]

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Mieszkańcy alarmują o wycinkach drzew na Pieczurkach. Lasy Państwowe tłumaczą, że to tylko cięcia pielęgnacyjne.

- Nasz las ginie pod piłami Lasów Państwowych. Zamiast wycinać drzewa w lasach, leśnicy postanowili zniszczyć enklawę przyrody w centrum miasta – napisał nam w mailu mieszkaniec Pieczurek Jan Andruszkiewicz.

Chodzi o las obok przejazdu kolejowego u zbiegu ul. Piasta i Włościańskiej. – Tyle się pisze o ochronie drzew w mieście, o tym, żeby ich nie wycinać, a tu Lasy Państwowe (sprawdziliśmy to - jest to teren Lasów, nie muszą nikogo pytać o zgodę, mogą robić co chcą pod pretekstem gospodarki leśnej) wycinają tysiące drzew. Wiemy, że w planach jest całkowite wycięcie tego lasu – czytamy w mailu.

Mówią: Ratujmy Las Solnicki. I boją się, że już jest za późno

O sprawie poinformowaliśmy byłego radnego Wojciecha Koronkiewicza, który jest znany z obrony zieleni. Okazało się, że dobrze zna ten las. – Za młodu jeździłem tam, by poćwiczyć grę na trąbce. Nie słyszałem, że są tam prowadzone jakieś wycinki – mówi.
Gdy pojechał na miejsce, skala go przeraziła. Zaraz umieścił na Facebooku post: Stop bezsensownym wycinkom. – Drzew narąbano jak się patrzy. Są już ładowane na ciężarówkę – napisał Koronkiewicz.

Pas startowy na Krywlanach. Po zakończeniu inwestycji wytną drzewa w Lesie Solnickim. Zakres wycinek jest nieznany

Publicznie zadaje też pytanie leśnikom. – Szanowni leśnicy, nie wiecie, że od 1 marca obowiązuje okres ochronny ptaków? Według rozporządzenia ministra środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, w okresie lęgowym zakazane jest, m.in.: niszczenie siedlisk lub ostoi będących obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania, niszczenie, usuwanie lub uszkadzanie gniazd, umyślne płoszenie lub niepokojenie w miejscach rozrodu lub wychowu młodych – pisze były radny.

Puszcza Białowieska. Trybunał Sprawiedliwości wydał zakaz wycinki

Dodaje, że przy samych torach nadal pracuje jakiś sprzęt. – Tniecie w okresie lęgowym? Mam prośbę do okolicznych mieszkańców, aby momentalnie zgłaszali przypadki, gdy w lesie rozlegną się piły – apeluje Koronkiewicz.
Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk mówi, że wycinki skończyły się przed okresem ochronnym. A były prowadzone od stycznia.

– Nadleśnictwie Dojlidy dementuje doniesienia, iż las na tym terenie zostanie wycięty. Wycinka drzew została przeprowadzona zgodnie z zatwierdzonym przez Ministra Środowiska Planem Urządzenia Lasu na lata 2017-2026 – mówi.
Dodaje, że na bieżąco, na stronie internetowej Nadleśnictwa Dojlidy umieszczone były informacje o planowanych cięciach w uroczysku.

Zostawcie puszczę w spokoju!

– Dodatkowo, w lesie wywieszone zostały tablice informujące o terminie wycinki i zagrożeniach związanych z pozyskaniem drewna. Cięcia na tym terenie miały charakter pielęgnacyjny – podkreśla rzecznik.

Informuje, w uroczysku Bagno zostały też usunięte suche drzewa stojące przy zabudowaniach i ogródkach działkowych, stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. – Drewno pozyskane na tym terenie zostanie wywiezione do 10 kwietnia – podkreśla Krawczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny