MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lasy Państwowe świętują 100-lecie, a Regionalna Dyrekcja LP w Białymstoku 80-lecie. Zobacz, jak obchodzili swój jubileusz

Izabela Krzewska
Część obchodów odbyła się w filharmonii podlaskiej. Równolegle w pobliskim parku mieszkańcy bawili się na jubileuszowym pikniku leśnym
Część obchodów odbyła się w filharmonii podlaskiej. Równolegle w pobliskim parku mieszkańcy bawili się na jubileuszowym pikniku leśnym Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
Oficjalne uroczystości w filharmonii podlaskiej z udziałem kierownictwa, leśników, zaprzyjaźnionych instytucji i władz samorządowych, a w Parku Konstytucji 3 Maja "Jubileuszowy festyn leśny" z atrakcjami dla mieszkańców. Tak w sobotę (31.08) wyglądały obchody 80-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz 100-lecia istnienia całej organizacji.

Jubileusz Lasów Państwowych. Podziękowania i odznaczenia za zasługi

- To niezwykła okazja, by z dumą spojrzeć na osiem dekad owocnej pracy, jaką leśnicy z RDLP w Białymstoku wykonali na rzecz lasów w całej Polsce. Chciałbym wyrazić swoje uznanie dla każdego z pracujących na terenie białostockiej dyrekcji leśników, leśniczych, podleśniczych, inżynierów, pracowników nadleśnictw i regionalnej dyrekcji oraz wszystkich tych, którzy swoją pracą przyczyniają się do zachowania lasów dla przyszłych pokoleń. Wasze zaangażowanie, codzienna praca i oddanie dla lasów są nieocenione. Dzięki wam nasze lasy są pielęgnowane, chronione, zarządzane w sposób odpowiedzialny i zrównoważony - mówił Witold Koss, dyrektor generalnych Lasów Państwowych w czasie obchodów jubileuszowych w Białymstoku.

Czytaj też:

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku administruje lasami na terenie głównie dwóch województw (podlaskiego, warmińsko-mazurskiego) oraz małym fragmentem lasów w woj. mazowieckim. To dziś obszar 625 tys. ha (podzielony na 31 nadleśnictw), obejmujący 122 rezerwatów przyrody, 6 parków krajobrazowych i 7 puszcz: Knyszyńska, Białowieska, Augustowska, Piska, Borecka, Romincka i Kurpiowska - dlatego nazywany jest krainą wielkich puszcz.

RDLP istnieje od 1944 r. Cała organizacja Lasów Państwowych od 1924 r. W tym roku świętowane są więc dwie duże rocznice.

- Teren RDLP Białymstoku to wyjątkowy rejon. Obszar, który dzięki wysiłkowi naszych poprzedników i nas współcześnie jest bez wątpienia najcenniejszym przyrodniczo obszarem kraju. Nasze lasy to trwała i zrównoważona gospodarka leśna zachowująca możliwość dostarczania surowca drzewnego, ochrony przyrody z uwzględnieniem potrzeb społecznych - podkreślał Tadeusz Wilczyński, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Przypomniał, że od 1945 r. dzięki pracy leśników na terenie RDLP przybyło 143 tys. ha lasów, a rocznie - także przy współpracy z wykonawcami prac leśnych - dostarcza gospodarce około 3,5 mln metrów sześciennych drewna.

Rocznica powstania Lasów Państwowych. Świętowano oficjalnie i na pikniku

W sobotę (31.08) dyrektor Wilczyński odebrał brązową odznakę honorową "Podlaski Krzyż Floriański". Przyznało ją prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Podlaskiego. Nagrodziło ono także trzech pracowników RDLP złotym, srebrnym i brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa.

Części oficjalna jubileuszu odbyła się w sali koncertowej filharmonii podlaskiej. Wzięli w niej udział m.in.:

  • wicemarszałek Senatu Maciej Żywno
  • wicewojewoda podlaska Ewa Kulikowska
  • wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król
  • wicemarszałek województwa podlaskiego Wiesława Burnos
  • zastępca prezydenta Białegostoku Tomasz Klim
  • dyrektorzy parków narodowych i krajobrazowych
  • przedstawiciele podlaskich służb mundurowych (policji, Państwowej Straży Pożarnej, służby celno-skarbowej i wojska)
  • duchowieństwo i kapelani leśników.

O oprawę muzyczną zadbał chór Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku oraz sygnaliści myśliwscy.

Zobacz także:

W sąsiadującym z filharmonią Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku zorganizowano tego dnia jubileuszowy festyn leśny. Na stoiskach leśnicy opowiadali o atrakcjach różnych puszcz. W czasie gier edukacyjnych, dzieci poznawały rośliny i zwierzęta żyjące w lasach. Były też warsztaty z robienia świec, lasu w słoiku, wypalania rysunków w drewnie. Do tego konkursy z nagrodami i leśne kino z leżakami, podczas którego prezentowane były m.in. filmy przyrodnicze i na temat historii Lasów Państwowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kandydat PiS na prezydenta. Decyzja coraz bliżej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny