Lasy Państwowe ostrzegają: ta znana w Polsce roślina jest silnie toksyczna
Lasy Państwowe przestrzegają przed pospolitą rośliną w Polsce znaną pod nazwą Starzec jakubek (Jacobaea vulgaris). Niegdyś wierzono, że starzec jakubek jest rośliną leczniczą pomocną przy nadciśnieniu czy chorobach wątroby. Stosowano go przy silnych kolkach, chorobach skóry, wypryskach i trudno gojących się ranach. Dziś jednak wiadomo, że roślina jest silnie trująca. Szkodzi nie tylko, gdy jest świeża, ale także wtedy, gdy jest już wysuszona czy zwiędła.
Starzec jakubek jest toksyczny i ma działanie rakotwórcze.
Starzec jakubek zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które działają mutagennie, kancerogennie i hepatotoksycznie. Lasy Państwowe ostrzegają: starzec jakubek stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Ta roślina o żółtych kwiatach wykazuje silne działanie toksyczne zarówno świeża, jak i suszona.
Lasy Państwowe przestrzegają: starzec jakubek jest silnie toksyczny zarówno świeży jak i suszony!
Starzec jakubek jest groźny nie tylko dla ludzi. Stanowi śmiertelne zagrożenie także dla zwierząt - koni, psów czy kotów.
To Cię może też zainteresować
- Znany produkt powoduje raka? Gigantyczne odszkodowania
- Biedronka wycofa te produkty ze wszystkich sklepów w Polsce!
- Zabawka wycofana w całej Polsce. "Istnieje ryzyko urazu"
- Niebezpieczne kubki. Ostrzeżenie GIS - nie pij z tego!
- Popularna zabawka dla dzieci wycofana w całej Polsce!
- Ważne ostrzeżenie dla grzybiarzy!
Starzec jakubek (Jacobaea vulgaris) - co to jest?
Starzec jakubek (Jacobaea vulgaris) to roślina bardzo pospolita. Rośnie na łąkach, przy drogach, na brzegach pól i lasów oraz w rowach.
- Starzec jakubek ma wysoką, charakterystyczną łodygę, osiągającą nawet 120 cm wysokości. Łodyga rozgałęzia się tworząc nagie lub wełnisto owłosione długie pędy. Liście są lirowate i pierzastodzielne, a ich odcinki odstają od łodyg niemal pod kątem prostym. Im wyżej położone, tym są mniejsze. Na samym szczycie łodygi występuje okazały, luźny i rozpierzchły kwiatostan. Tworzą go żółte kwiaty, zebrane w podbaldachy. Koszyczki o średnicy 1,5-2,5 cm są złożone z kwiatów języczkowych, płasko rozłożonych i występujących na brzegu kwiatostanu oraz z kwiatów rurkowatych, gęsto upakowanych wewnątrz. Roślina ta kwitnie od czerwca do września. Wkrótce po kwitnieniu pojawiają się jedwabiste, białe włoski - czytamy na oficjalnej stronie Lasów Państwowych.
Jak informują Lasy Państwowe, w 1920 roku pojawiły się pierwsze sygnały dotyczące szkodliwości starca jakubka na wątrobę. W latach 50. XX wieku stwierdzono, że rośliny te mogą zawierać alkaloidy pirolizydynowe - substancje, które mogą doprowadzać do rozwinięcia się nowotworu. Dodatkowo potwierdzono również, że "zaleczanie się kwiatem" faktycznie może powodować problemy z wątrobą.
Czytaj ostrzeżenie Lasów Państwowych na stronie lasy.gov.pl KLIKNIJ TUTAJ
Co Cię może zabić? Codziennie jesz te rakotwórcze produkty, ...