Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łaskawy dla wybranych

Janusz BAKUNOWICZ
Burmistrz Eugeniusz Berezowiec umorzył podatki od nieruchomości i środków transportu za ubiegły rok niektórym bielskim firmom i osobom prywatnym. Lista wisi tuż przy wejściu do bielskiego magistratu. Nie ma na niej najbardziej zadłużonej firmy, zapewniającej opiekę wszystkim bielszczanom - szpitala.

W sprawach umorzeń podatkowych Rada Miasta nie posiada żadnych uprawnień, gdyż leżą one w gestii jedynie burmistrza. Oczywiście może on zwrócić się do radnych z prośbą o opinię, lecz nie musi się do niej zastosować.
- W roku 2003 rozpatrywaliśmy na sesji tylko jeden wniosek tego typu, kiedy to burmistrz Eugeniusz Berezowiec zwrócił się o wydanie opinii w kwestii umorzenia zaległości podatkowych SPZOZ-u w Bielsku Podlaskim - mówi Piotr Kondratiuk, przewodniczący Rady Miasta. -

Szpital nadal zadłużony

- Bulwersuje mnie, że umarza się podatki w miarę dobrze prosperującym firmom, a szpitalowi - nie - mówi czytelnik Bielskiego (nazwisko do wiadomości redakcji).
Tymczasem decyzja o umorzenia szpitalnego zadłużenia ciągle spoczywa w rękach burmistrza Berezowca. Jest to kwota niebagatelna - ponad 523 tys. złotych plus ustawowe odsetki. Razem do kasy miasta szpital powinien wpłacić kwotę ponad 800 tys. złotych. A takich pieniędzy po prostu nie ma.
- Liczę na to, że decyzję o umorzeniu długu burmistrz podejmie zanim zostanie uchwalona przez sejm ustawa prywatyzacyjna - mówi Bożena Grotowicz, dyrektor bielskiego szpitala.
Projekt ustawy zakłada bowiem, że nieuregulowane zadłużenie, jakie ma szpital, powoduje konieczność złożenia wniosku o przekształcenie go w spółkę.
- Jeżeli dług zostanie umorzony, będziemy mieli dwa lata na prywatyzację. Mam nadzieję, że do tego czasu koncepcja się zmieni i szpital będzie nadal funkcjonował jako samodzielna jednostka publiczna.

Burmistrz milczy

Na liście z nazwiskami wybrańców burmistrz podaje, że podatki zostały umorzone firmom "ze względu na ważny interes publiczny". Zwróciliśmy więc z pytaniem do niego, jakimi kryteriami się kierował przy podjęciu decyzji o umorzeniach, dlaczego wybrał właśnie te firmy i czy - w myśl owego interesu publicznego - będzie równie łaskawy dla szpitala. Jednak burmistrz przez kilka dni nie miał dla nas czasu. Wysłaliśmy więc pytania faksem. Ale też nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Niektóre firmy, którym zostały umorzone podatki za 2003 rok.
Od środków transportu:
Farm Agro Planta - 6. 349, 50 zł
Firma Węgiel - 3. 037, 50 zł

Od nieruchomości:
Massa Company - 974, 82 zł
POM Serwis - 2122, 20 zł
Farm Agro Planta - 28 371, 30 zł
LEWAR Serwis - 30 993, 40 zł
KARO - 20. 039, 60 zł
ELWAS Walenty Syczewski - 4077, 10 zł
Ekoinsbud - 56129, 50 zł

Janusz Panasiuk, skarbnik miasta:
- Procedura umorzenia podatku czasami trwa nawet miesiące. Organ podatkowy, jakim jest burmistrz, na podstawie informacji o podmiocie gospodarczym wydaje decyzję w sprawie umorzenia podatku. Od tej decyzji można się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku. Kolegium może decyzję uchylić lub utrzymać w mocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny