Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Las Turczyński. Obrońcy pokazują propozycje innych miejsc, gdzie można stworzyć cmentarz. Bez potrzeby wycinania drzew

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Rys. 1. Mapy z naniesionymi przez mieszańców lokalizacjami cmentarzy.
Rys. 1. Mapy z naniesionymi przez mieszańców lokalizacjami cmentarzy. GIS, mat. obrońców Lasu Turczyńskiego
Na najbliższej sesji (22 czerwca) radni będą decydować, czy w Lesie Solnickim przy lotnisku na Krywlanach będzie mógł powstać cmentarz. Zmianę proponuje prezydent, który chce w ten sposób pogodzić kurię arcybiskupią i mieszkańców, którzy protestują przeciw temu, by cmentarz powstał w Lesie Turczyńskim w okolicach Trasy Niepodległości. Las Solnicki jest lepszą lokalizacją, bo i tak szykują się tam wycinki związane z usuwaniem przeszkód lotniczych. Mieszkańcy przedstawiają jeszcze inne lokalizacje na cmentarz.

Żadnych decyzja w sprawie lokalizacji nowego cmentarza nie została jeszcze podjęta i cały czas trwają poszukiwania odpowiedniego miejsca. Rozważane są różne warianty, także ten dotyczący ewentualnego umiejscowienia cmentarza w Lesie Solnickim. Poczekajmy jednak najpierw na decyzję radnych - mówił w połowie czerwca na naszych łamach rzecznik kurii katolickiej ks. Andrzej Dębski.

Na najbliższej sesji (22 czerwca) radni będą bowiem decydować, czy w Lesie Solnickim przy lotnisku na Krywlanach będzie mógł powstać cmentarz. Zmianę proponuje prezydent, który chce w ten sposób pogodzić kurię arcybiskupią i mieszkańców, którzy protestują przeciw temu, by cmentarz powstał w Lesie Turczyńskim w okolicach Trasy Niepodległości. Las Solnicki jest lepszą lokalizacją, bo i tak szykują się tam wycinki związane z usuwaniem przeszkód lotniczych.

Czytaj też: Cmentarz w pobliżu lotniska na Krywlanach? To może uratować Las Turczyński. Decyzja należy do radnych (wideo, zdjęcia)

- Miasto ma podpisany list intencyjny z kurią archidiecezjalną. Wyrażono w nim wolę założenia cmentarza w okolicach lotniska na Krywlanach. Proponowana zmiana w studium wynika właśnie z chęci zrealizowania zapisów tego listu - mówił w rozmowie z "Porannym" prezydent Tadeusz Truskolaski.

Mieszkańcy od lat walczą o uratowanie Lasu Turczyńskiego. - Oczywiście najlepiej, aby oba lasy ocalały, jednak z dwojga złego lepiej, by cmentarz powstał na terenie Lasu Solnickiego. Skoro i tak mają być tam prowadzone wycinki - mówił na naszych łamach jeden z obrońców lasu Turczyńskiego Marek Borowski.

Mieszkańcy przygotowali też "Analizę Możliwości Lokalizacji Cmentarza na Obszarze Południowo-Zachodnim Miasta Białystok i Przyległych Gmin". Wskazują w niej również inne miejsca, które można przeznaczyć na cmentarz bez konieczności wycinek.

Oto analiza mieszkańców z częścią opisową, legendą i grafikami, które powstały na bazie map GIS-u:

"Rys. 1 Proponowane alternatywne lokalizacje cmentarzy na terenie gminy Choroszcz , miasta Białegostoku, gminy Juchnowiec Kościelny-na mapie katastralnej i struktury własności powiatu białostockiego

Rys.2 Proponowane alternatywne lokalizacje cmentarzy na terenie Miasta Białegostoku - na mapie katastralnej i struktury własności miasta Białegostoku

Rys. 3 Proponowane alternatywne lokalizacje cmentarzy na terenie Miasta Białegostoku - na mapie funkcjonalnego przeznaczenia terenów-miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego Miasta Białystok

Rys. 4 Proponowane alternatywne lokalizacje cmentarzy na terenie Miasta Białegostoku - na ortofotomapie rejonu styku miasta Białystok i gminy Choroszcz

Oznaczone na rysunkach tereny to propozycje lokalizacji cmentarzy, nie wymagające przeprowadzenia procedury likwidacji lasu ochronnego. Takim lasem jest Las Turczyński, którego część o powierzchni 29,4 ha ulegnie likwidacji na rzecz zespołu cmentarnego.

Czytaj też: Las Turczyński. Marszałek za wycinkami. Kuria chce tam zbudować kompleks cmentarzy. Mieszkańcy protestują

Legenda oznaczeń numerycznych użytych w części graficznej

a) Białystok-Gmina Choroszcz

1. Pow. 12,0 ha. Teren na styku Gminy Choroszcz i Miasta Białystok, w bliskości Parafii Rzymskokatolickiej przy ul. Klepackiej. Położenie bezpośrednio przy magistrali kolejowej o dużym obciążeniu a w przyszłości jeszcze wzmożonym (Rail Baltica), uciążliwej dla bliskich terenów mieszkaniowych. Przeznaczenie (w granicach Białegostoku) pod budownictwo mieszkalne.

b) Białystok

2. Pow. 5,5 ha. Teren ograniczony liniami kolejowymi, przy magistrali kolejowej i węźle drogowym. Przeznaczenie pod przemysł i usługi. Dostęp komunikacyjny utrudniony - brak zjazdu o parametrach umożliwiających manewr TIR. Dla potrzeb cmentarza w pełni możliwy do realizacji.

3. Pow. 1,5 ha. Teren ograniczony linią kolejową i obwodnicą miejską. Przeznaczenie pod przemysł i usługi. Dostęp komunikacyjny utrudniony-brak zjazdu o parametrach umożliwiających manewr TIR. Dla potrzeb cmentarza w pełni możliwy do realizacji. Bliskość przystanku komunikacji miejskiej.

4. Pow. 6,0 ha. Teren ograniczony liniami kolejowymi. Przeznaczenie pod przemysł. Dostęp komunikacyjny utrudniony-brak zjazdu i dróg dojazdowych o parametrach umożliwiających manewr TIR. Dla potrzeb cmentarza w pełni możliwy do realizacji. Możliwość lokalizacji przystanku kolei miejskiej.

5. Pow. 7,0 ha. Teren ograniczony liniami kolejowymi. Przeznaczenie pod przemysł. Dostęp komunikacyjny utrudniony-brak zjazdu i dróg dojazdowych o parametrach umożliwiających manewr TIR. Dla potrzeb cmentarza w pełni możliwy do realizacji. Możliwość lokalizacji przystanku kolei miejskiej.

6. Pow. 6,5 ha. Teren ograniczony linią kolejową i terenem ciepłowni. Przeznaczenie pod przemysł i usługi. Dostęp komunikacyjny dogodny -istniejące zjazdy skomunikowane z obwodnicą miejską. Możliwość natychmiastowej realizacji inwestycji. Teren rozpatrywany przez Miasto Białystok pod lokalizacje cmentarza komunalnego 11 lat temu.

7. Pow. 6,5 ha. Teren wojskowy, przylegający do cmentarza wojennego. Przeznaczenie nieokreślone planem miejscowym. Bliskość Parafii Rzymskokatolickiej. Dostęp komunikacyjny dogodny - istniejące zjazdy skomunikowane z obwodnicą miejską.

c) Gmina Choroszcz

8. Pow. 12,0 ha. Teren rolniczy przylegający do drogi Klepacze-Niewodnica. Bliskość parafii w Niewodnicy. Dostęp komunikacyjny dogodny -możliwe zjazdy bezpośrednie z drogi publicznej.

9. Pow. 20,0 ha. Teren rolniczy. Położenie w części wolnej od zadrzewień obszaru leśnego, izolującego od zabudowy miejskiej.

10. Pow. 20,0 ha. Teren rolniczy przylegający do drogi Białystok-Kruszewo. Dostęp komunikacyjny dogodny - możliwe zjazdy bezpośrednie do drogi publicznej.

11. Pow. 20,0 ha. Teren rolniczy przylegający do drogi Białystok-Choroszcz. Dostęp komunikacyjny dogodny - możliwe zjazdy bezpośrednie do drogi publicznej.

12. Pow. 8,0 ha. Teren kościelny przylegający do drogi Białystok-Choroszcz. Dostęp komunikacyjny dogodny -możliwy zjazd bezpośredni z drogi publicznej.

13. Pow. 17,0 ha. Teren kościelny przylegający do miasta Choroszcz . Dostęp komunikacyjny dogodny. Możliwość niezwłocznej realizacji inwestycji.

14. Pow. 22,0 ha. Teren rolniczy . Położenie w części wschodniej od obszaru leśnego, izolującego od zabudowy miejskiej.

15. Pow. 6,0 ha. Teren rolniczy, komunalny. Dostęp komunikacyjny dogodny.

d) Gmina Turośń Kościelna

16. Pow. 22,0 ha. Teren kościelny przylegający do Kościoła w Niewodnicy. Dostęp komunikacyjny dogodny. Możliwość bezzwłocznej realizacji inwestycji. Łącznie wyznaczono 192,0 ha terenów alternatywnych lokalizacji, wolnych od intensywnych zadrzewień o charakterze leśnym".

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny