Łapy. Większość radnych na sesji nadzwyczajnej odwołała przewodniczącego rady miejskiej. Odbyło się to w niezwykłych okolicznościach

wal
Nadzwyczajna sesja łapskiej rady miejskiej 27 stycznia 2022 roku
Nadzwyczajna sesja łapskiej rady miejskiej 27 stycznia 2022 roku UM Łapy
Udostępnij:
Sławomir Maciejewski nie jest już przewodniczącym rady miejskiej w Łapach. Tak uważa większość, która go odwoła w czwartek. Innego zdania są radni klubu PiS, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu.

To, co wydarzyło się w czwartek na nadzwyczajnej sesji rady miejskiej w Łapach przejdzie do historii podlaskiej samorządności. Została zwołana na wniosek radnych z klubów Nasze Podlasie i Niezależni Łapy. Mieli zastrzeżenia, jak Sławomir Maciejewski prowadzi obrady: stronniczość, brak szacunku do radnych koalicji i woli współpracy.

Zgodnie z prawem przewodniczący musiał wyznaczyć termin obrad w ciągu siedmiu dniu. Wskazał godz. 17 w czwartek 27 stycznia, w trybie stacjonarnym.

Na sali stawiło się 11 radnych, co stanowiło kworum, gdyż rada liczy 21 osób. Na sali zabrakło wszystkich radnych klubu PiS. Zebranych na sali powitał radny Stanisław Żochowski. Z uwagi na brak przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących zgodę na prowadzenie obrad (po jednogłośnym głosowaniu) wyraziła radna Krystyna Grabowska. W głosowaniu tajnym wszyscy obecni na sali radni byli za odwołaniem Sławomira Maciejewskiego.

Ustawa o samorządzie gminnym stanowi, że: " Zadaniem przewodniczącego jest wyłącznie organizowanie pracy rady oraz prowadzenie obrad rady. Przewodniczący może wyznaczyć do wykonywania swoich zadań wiceprzewodniczącego. W przypadku nieobecności przewodniczącego i niewyznaczenia wiceprzewodniczącego, zadania przewodniczącego wykonuje wiceprzewodniczący najstarszy wiekiem"

Na czwartkowej sesji rady miasta nie było ani przewodniczącego, ani jego zastępców, którzy byliby władni poprowadzić sesję. Mimo tego większość w radzie uważa, że skutecznie odwołała Sławomira Maciejewskiego.

- Przewodniczący zwołał sesję i sam na nią nie przyszedł, podobnie jak cały zarząd: Piotr Pułkośnik i Urszula Jabłońska. Kto miał prowadzić sesję? Jeżeli było quorum? - mówi radny Stanisław Żochowski. - Radni z PiS nie wypełniają swoich obowiązków a my z tego powodu mieliśmy nie pracować. Nie po to wybrali nas mieszkańcy. Przewodniczący Maciejewski od lat prowadził obrady rady miejskiej w sposób karygodny, powinien łączyć a nie dzielić na naszych i waszych, równych i równiejszych chyba, tego zdania jest 11 radnych, to pokazało wczorajsze glosowanie.

Innego zdania jest mniejszość w radzie. Próbowaliśmy skontaktować się prezydium rady. Sławomir Maciejewski za pierwszym razem nie mógł z nami rozmawiać. Później nie odbierał telefonu. Podobnie jak Urszula Jabłońska. Sprawę skomentował za to Piotr Pułkośnik.

- Zgodnie z prawem przewodniczący musiał zwołać sesję w ciągu siedmiu dni od 21 stycznia. I tak zrobił. Ale już wcześniej wielu radnych miało zaplanowane wyjazdy, więc nie było ich na sesji. Sam przebywam z młodzieżą na wyjeździe w Zakopanem. Informacja o sesji nadzwyczajnej pojawiła się w piątek. Wielu radnych nie mogło odwołać zaplanowanych wyjazdów. Natomiast to, jak przebiegała czwartkowa sesja daje podstawy do twierdzenia, że odwołanie przewodniczącego nastąpiło niezgodnie z procedurami – mówi Piotr Pułkośnik, wiceprzewodniczący rady miejskiej w Łapach

Nie przekonuje to Stanisława Żochowskiego.

- Gdzie był przewodniczący, gdzie byli wiceprzewodniczący. To, co mamy czekać aż łaskawie przyjdą? W takim przypadku, to sesja nigdy by się nie odbyła. Uważam, że odwołanie przewodniczącego nastąpiło prawidłowo, tak samo jak to, że miałem prawo zabrać głos jako pierwszy – mówi radny.

Zgodnie z prawem to wojewoda sprawdza, czy uchwały podejmowane przez radnych są właściwe pod względem formalno-prawnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie