Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lao Che w Białymstoku

(ak)
Lao Che przez odwołania społeczne, religijne, absurd oraz prowokacje, tworzy muzykę o wielowymiarowej płaszczyźnie i o wyjątkowym charakterze.
Lao Che przez odwołania społeczne, religijne, absurd oraz prowokacje, tworzy muzykę o wielowymiarowej płaszczyźnie i o wyjątkowym charakterze. www.alua.pl
26 lutego, w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku wystąpi jedna z bardziej twórczych kapel na polskiej scenie rockowej. Koncert będzie ukłonem w stronę ostatniej płyty, choć nie zabraknie również utworów z poprzednich albumów.

Zespół wyróżniający się umiejętnością łączenia różnych brzmień i inspiracji stylistycznych oraz tekstów zagra koncert w ramach cyklu Strefa Muzy.

Lao Che powstał w 1999 roku w Płocku. Hubert "Spięty" Dobaczewski (wokal, sampler), Michał Splesz (wokal, perkusja) i Gustaw Pszczelarz (gramofony, sampler) występowali wcześniej jako zespół Koli. Wydali wtedy niszowy, znany tylko fanom alternatywnej muzyki album z pogranicza hip-hopu, rapu, rocka i reggae pt. "Szemrany".

W zespole obecnie pozostał jedynie "Spięty", który lideruje grupie. Do tej pory zespół Lao Che wydał cztery albumy: Gusła (2002), Powstanie Warszawskie (2005), Gospel (2008). W 2010 ukazał się
"Prąd stały/Prąd zmienny".

Na debiutancki album "Gusła", wydany w styczniu 2002 pod skrzydłami wytwórni S.P. Records, składały się zarówno autorskie teksty "Spiętego" oraz nawiązania i cytaty dzieł literatury polskiej różnych okresów - od średniowiecza do romantyzmu. Utwory na albumie "Gusła" charakteryzują się mnogością archaizmów, parafraz i zapożyczeń. W tekstach można znaleźć dokładne cytaty i nawiązania do twórczości m.in.: Sienkiewicza, Żeromskiego, Mickiewicza, Słowckiego, Schulza, Stachury, Gałczyńskiego, Okudżawy.

Popularność zespołowi Lao Che przyniósł drugi album, "Powstanie Warszawskie", wydany w 2005. Przez jego twórców został od początku pomyślany jako tzw. album konceptualny, utwory to zbiór opowieści chronologicznie przedstawiające wydarzenia Powstania warszawskiego z 1944 roku.

W teksty "Spiętego" wkomponowane są cytaty z przemówień polityków i wojskowych II Rzeczpospolitej oraz dzieł literackich i filmowych - dawnych i współczesnych. To po tym albumie zespół rozpoczął współpracę z Muzeum Powstania Warszawskiego, na którego potrzeby nagrał krótkie filmy promocyjne i kompilacje utworów z płyty.

W 2005, 2006 i 2008 występowali na "Przystanku Woodstock" Jerzego Owsiaka (z tych występów powstało koncertowe DVD) i na kilkunastu innych większych festiwalach muzycznych w Polsce. "Powstanie Warszawskie" wywołało społeczną dyskusję na temat sposobu krzewienia patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży, oraz sposobu przekazywania wiedzy o historii kraju i narodu.

Sukces komercyjny zespołowi zapewniła dopiero trzecia płyta "Gospel", uzyskała ona status złotej płyty, a promowane z niej piosenki (Hydropiekłowstąpienie, Czarne kowboje) uzyskały wysokie notowania na radiowych listach przebojów.

Zespół zagra 26 lutego w Operze i Filharmonii Podlaskiej o godz. 19.00. Bilety w cenie 50 zł w przedsprzedaży i 60 zł w dniu koncertu dostępne są w Agencji Reklamowej Admis, kasie opery, w biurze ogłoszeń Kuriera Porannego oraz na Ticket Pro.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny