Choroba nie wybiera i może się przytrafić także w dzień, w którym wszyscy świętują Wielkanoc 2018. W zasadzie już w Wielką Sobotę większość placówek usługowych - w tym z zakresu służby zdrowia - funkcjonuje jak w pierwszy i drugi dzień świąt wielkanocnych. Oto miniporadnik - jak w Wielkanoc 2018 pomoc lekarza skutecznie znaleźć i skorzystać.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. Ze świadczeń opieki nocnej i świątecznej pacjenci mogą skorzystać w przypadku dolegliwości, z powodu których podczas pracy przychodni wybraliby lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Są to najczęściej sytuacje, gdy chory nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem zdrowia, ale jego samopoczucie odbiega od „stanu normalnego”, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy.

Podczas świątecznego weekendu może się zdarzyć, że ktoś gorzej się poczuje i będzie musiał szukać pomocy lekarza lub pielęgniarki. Warto pamiętać, że w razie nagłego zachorowania - w dni świąteczne, a także wszystkie wolne od pracy (sobota, niedziela), a w dni robocze po zamknięciu placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), pacjent ma do dyspozycji różne formy pomocy medycznej - w zależności od rodzaju i stopnia ciężkości dolegliwości.

Pacjent ma ponadto istotne obawy, że czekanie do momentu otwarcia przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na rozwój choroby i jego stan. Przypominamy, że chory może się udać po pomoc do dowolnego punktu sprawowania tej opieki, np. tam, gdzie ma najbliżej, niezależnie od tego, gdzie mieszka.

Musisz pracować w święta? Pracuje ktoś z Twoich najbliższych? Za taką pracę należą się dodatkowe dni wolne albo pieniądze. Niemałe. Chcesz wiedzieć wszystko o tym co się należy, po prostu kliknij w ten tekst, a się dowiesz!

W przypadku urazu i poważniejszych stanów - świadczenia zabezpiecza Szpitalny Oddział Ratunkowy. Natomiast w sytuacji zagrożenia życia pomocy udzieli pogotowie ratunkowe - nr tel. 112 lub 999.

Warto pamiętać o tym, że w większości poradni dyżury pełnią również pediatrzy. Dyżurujący lekarz przyjmuje na miejscu w poradni (ambulatorium), może też udzielać porad telefonicznie. W wyjątkowych, medycznie uzasadnionych przypadkach lekarz lub pielęgniarka udają się do domu chorego lub do miejsca jego pobytu.

W razie potrzeby, dyżurujący lekarz może skierować pacjenta do szpitala lub wezwać karetkę pogotowia ratunkowego. Placówki medyczne udzielające świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - ich adresy i telefony znajdziemy na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

PRZECZYTAJ, BO WARTO: