Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lalka Ludwika Zamenhofa z CLZ maskotką Światowego Kongresu Esperanto

Redakcja
Fotorelację z wizyty lalki przedstawiającej Ludwika Zamenhofa i delegacji z Białegostoku na Słowacji można obejrzeć na stronie internetowej CLZ
Fotorelację z wizyty lalki przedstawiającej Ludwika Zamenhofa i delegacji z Białegostoku na Słowacji można obejrzeć na stronie internetowej CLZ Mat. CLZ
Mierząca 43 cm długości zabawka zrobiła furorę w słowackiej Nitrze. Tam pracownice CLZ opowiedziały także o planach na 2017 rok.

Tegoroczny Światowy Kongres Esperanto, który odbył się po raz 101. w Nitrze na Słowacji, to spotkanie ponad 1300 delegatów z 60 państw świata. W tym gronie były też reprezentantki białostockiego Centrum im. Ludwika Zamenhofa - instytucji, której patronuje twórca międzynarodowego języka esperanto. Na kongresie obecny był także Ludwik Zamenhof w charakterystycznym zielonym surduciku, z zegarkiem na łańcuszku. To 43-centymetrowa urocza lalka przedstawiająca tego słynnego białostoczanina, którą specjalnie dla CLZ zaprojektowała i uszyła Agnieszka Wątroba. Taki gość wywołał niemałe zainteresowanie uczestników kongresu.

- Ludwik był prawdziwą maskotą tegorocznego kongresu esperanto. Dzielnie towarzyszył nam w trakcie podróży i wizyty w Nitrze. Wielu esperantystów i gospodarzy kongresu chciało sobie zrobić z nim zdjęcie. Do Ludwika ustawiały się kolejki - opowiada Anna Danilewicz z Centrum im. Ludwika Zamenhofa, która była w Nitrze.

Delegacja z Białegostoku otworzyła w Nitrze wystawę „Život Zamenhofa / Vivo de Zamenhof”, która powstała w oparciu o komiks „Doktor Esperanto”.

- Przygotowaliśmy ją wspólnie ze Słowakami w wersji dwujęzycznej: po słowacku i w języku esperanto. Dzięki temu jest dostępna dla uczestników Kongresu, mieszkańców Nitry oraz turystów, którzy licznie odwiedzają to miasto latem- mówi Magdalena Urbańska. - To jedna z trzech ekspozycji towarzyszących kongresowi. Prezentowana będzie jeszcze do końca sierpnia w budynku dawnej synagogi w Nitrze.

Reprezentantki CLZ przed międzynarodową społecznością esperancką opowiedziały też o działaniach swojej instytucji.

- Mówiłyśmy o tym, w jaki sposób na co dzień popularyzujemy ideę i dzieło Ludwika. Przedstawiłyśmy także plany w związku z setną rocznicą śmierci naszego patrona, która przypada w przyszłym roku - opowiada Anna Talarczyk z CLZ.

Rok 2017 został bowiem ogłoszony przez UNESCO na całym świecie Rokiem Ludwika Zamenhofa, a białostockie CLZ od wielu miesięcy przygotowuje się do tego, by w ciekawy i atrakcyjny sposób uczcić przypadającą wówczas rocznicę śmierci patrona.

Delegacja CLZ spotkała się z zarządem Światowego Związku Esperantystów, m.in. Markiem Fettesem, Veroniką Poór, Barbarą Pietrzak oraz słowackiego komitetu organizacyjnego, m.in. Peterem Balažem, Dorotą Rodzianko.

- Okazali oni duże zainteresowanie działalnością CLZ i zaprosili nas do prac nad programem Roku Zamenhofa. Wstępne rozmowy dotyczyły m.in. tego, w jaki sposób umiędzynarodowić to, co będzie się działo w Białymstoku, jak poinformować ludzi na całym świecie o naszych działaniach, ale też jak ich włączyć w organizowane przez nas wydarzenia - mówi Anna Danilewicz z CLZ.

W planach są m.in. letnie warsztaty dla dzieci „Podróże kształcą”, które będą formą wędrówki po świecie i różnych centrach języka esperanto.

- Wśród nich jest np. San Marino, gdzie esperanto jest oficjalnym językiem Międzynarodowej Akademii Nauk. Natomiast w Brazylii prawdopodobnie jest najwięcej miejsc upamiętniających Ludwika Zamenhofa - zauważa Anna Danilewicz.

Na podstawie tych zająć ma powstać scenariusz zajęć, który w różnych wersjach językowych będzie mógł być realizowany w każdym miejscu na świece.

W planach jest także wydanie książki podróżniczej. CLZ chce wysłać w świat dziennikarza i esperantystę, którzy opiszą najciekawsze miejsca związane z esperantem. W Białymstoku ma być także zorganizowana konferencja esperantystów.

Zgodnie z wolą białostockiej rady miejskiej 1 stycznia 2017 CLZ ma być połączone z Białostockim Ośrodkiem Kultury. Póki co CLZ swoje plany na przyszły rok tworzy niezależnie od BOK. Czy w tej sytuacji jest szansa, że zostaną zrealizowane?

- To się okaże - usłyszeliśmy od pracownic CLZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny