MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łacina wraca do łask. Będzie można się jej uczyć także w podstawówce. Zmiana w podstawie programowej od roku szkolnego 2023/2024

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Na czym polegają zmiany w nauczaniu łaciny?
Na czym polegają zmiany w nauczaniu łaciny? Dominique Josse/ unsplash
Łacina i kultura antyczna to przedmiot w szkołach ponadpodstawowych, na którego rozszerzenie zazwyczaj decydują się osoby z klas humanistycznych. Od roku szkolnego 2023/2024 języka łacińskiego będzie można uczyć się w alternatywnym wariancie, jako drugiego języka obcego. Taką możliwość zyskają także uczniowie szkół podstawowych, co jest nowością, bo dotychczas nie mieli oni takiej możliwości.

Spis treści

Język łaciński jako drugi język obcy. Co się zmienia?

Minister edukacji podpisał już rozporządzenia, które wprowadzają zmiany w podstawach programowych. Pojawi się nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych (biznes i zarządzanie), zmiany w zakresie nauczania techniki i gry w kanonie tekstów omawianych na języku polskim.

Nowością jest także możliwość wybrania łaciny jako drugiego języka obcego. Dotychczas przedmiot o nazwie łacina i kultura antyczna można było wybrać w szkołach ponadpodstawowych jako tzw. rozszerzenie. W tym zakresie nic się nie zmienia. Dochodzi jednak druga opcja. Uczeń zainteresowany zagadnieniami związanymi z kulturą antyczną będzie mógł wybrać język łaciński jako drugi język obcy, np. zamiast kolejnego języka nowożytnego (niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego itd.).

Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki takie rozwiązanie podyktowane jest działaniem na rzecz szerszego udostępniania założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy.

Znajomość języka łacińskiego, a więc umiejętność obcowania z tekstami, spuścizną naszych przodków jest naszym dobrem narodowym. Zatem przedmiotem troski władz i wszystkich obywateli powinno być dbanie o to, by w Polsce nie zabrakło ludzi zdolnych do zgłębiania, interpretowania, tłumaczenia, katalogowania i upowszechniania wiedzy o tym dorobku, ale także korzyści, jakie daje nauka języka łacińskiego (uczy logiki, myślenia, kultury, jest również ogromną pomocą w nauce języków obcych nowożytnych) – czytamy na stronie ministerialnej.

Łacina także w podstawówce. Na jakich zasadach?

Zmiana ta obowiązywać będzie uczniów szkół podstawowych (klasy VII i VIII), którzy dotychczas nie mieli możliwości obcowania z tym językiem w szkole. Czego uczniowie będą uczyć się na języku łacińskim?

W podstawie programowej przewidzianej dla tego przedmiotu znalazły się następujące kwestie (wymagania szczegółowe):

 • Znajomość 500 najczęściej używanych łacińskich słów;
 • Rozpoznawanie form z zakresu gramatyki języka łacińskiego;
 • Rozpoznawanie zjawisk składniowych z zakresu gramatyki języka łacińskiego (m.in. zdania z orzeczeniem imiennym, podstawowe spójniki zdań współrzędnych, bezprzyimkowe użycie nazw miast);
 • Rozumienie prostych wypowiedzi pisemnych w języku łacińskim;
 • Rozumienie znaczenia najczęściej używanych łacińskich zwrotów i sentencji;
 • Korzystanie ze źródeł informacji dotyczących języka łacińskiego;
 • Znajomość specyfiki kultury antycznej (charakterystyczne motywy, toposy, tematy itd.).

Zgodnie z podstawą programową nauczyciele powinni pokazywać uczniom aktualność języka łacińskiego jako kodu kulturowego elit w historii kultury świata zachodniego ostatnich 2000 lat, a także wyjaśniać, że nauka języka służy poszerzeniu rozumienia świata i spotkaniu z inną kulturą.

Język łaciński w szkole średniej. Będą różne warianty

Z kolei uczniowie szkół średnich zainteresowani tematyką antyczną mogą zdecydować się na jeden z trzech wariantów:

 • Nauka języka łacińskiego i kultury antycznej w zakresie podstawowym;
 • Nauka języka łacińskiego i kultury antycznej w zakresie rozszerzonym;
 • Nauka języka łacińskiego jako drugiego języka obcego.

W podstawie programowej określono także, jak miałaby wyglądać trzecia opcja. Po określonym etapie nauki uczeń musi być zaznajomiony z następującymi kwestiami:

 • Formami gramatycznymi języka łacińskiego (m.in. formy fleksyjne rzeczowników regularnych deklinacji I–V, formy podstawowe czasowników koniugacji I–IV, a także strona bierna i czynna, formy imiesłowów, gerundium);
 • Składnią gramatyki języka łacińskiego (m.in. zdania z orzeczeniem imiennym, strukturę składniową zdania w stronie czynnej i biernej, spójniki zdań współrzędnych, zdania podrzędne: zdania okolicznikowe celu, przyczyny, przyzwolenia, czasu, zdania warunkowe, skutkowe i dopełnieniowe);
 • Najważniejszymi wariantami wymowy łacińskiej;
 • Przełożeniem tekstu łacińskiego na język polski;
 • Umiejętność korzystania ze źródeł informacji dotyczących języka łacińskiego.
 • Wiedzą na temat kultur i społeczeństw antycznych i późniejszych, korzystających z dorobku antycznego.

Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy uczeń wybrał język łaciński jako drugi język obcy już w podstawówce, a w szkole średniej kontynuuje tę naukę. Wówczas wymagania są wzbogacone o bardziej zaawansowane zagadnienia.

Język łaciński jako drugi język obcy. Kto będzie mógł go uczyć?

W związku z tym, że szkoły będą mogły zwiększyć swoją ofertę w zakresie nauczania języka łacińskiego, pojawiają się pytania, kto będzie mógł uczyć tego przedmiotu i czy znajdą się chętni nauczyciele. Uprawnienia do nauki będą miały najprawdopodobniej osoby, które obecnie uczą łaciny i kultury antycznej w szkołach średnich. Obecnie trudno jednoznacznie stwierdzić, czy znajdą się zarówno uczniowie chętni, by uczyć się języka łacińskiego jako obcego, jak i nauczyciele (przede wszystkim ci uczący w szkołach podstawowych).

Łacina jako język obcy wkrótce na maturze

W związku z wprowadzoną zmianą za kilka lat łacinę jako język obcy będzie można zdawać na maturze. Pierwszy taki egzamin odbędzie się w roku szkolnym 2026/2027. Poza tą możliwością maturzyści wciąż będą mogli zdecydować się na wybór tzw. rozszerzenia z łaciny i kultury antycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łacina wraca do łask. Będzie można się jej uczyć także w podstawówce. Zmiana w podstawie programowej od roku szkolnego 2023/2024 - Strefa Edukacji

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny