Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laboratorium badań nad przyczyną niepłodności będzie kosztować 17,5 mln złotych

(luk)
Laboratorium badań nad przyczyną niepłodności będzie kosztować 17,5 mln złotych
Laboratorium badań nad przyczyną niepłodności będzie kosztować 17,5 mln złotych sxc.hu
To będzie znaczący projekt - ocenia prof. Sławomir Wołczyński, kierownik kliniki rozrodczości w białostockim szpitalu klinicznym. Między innymi w naszym mieście powstanie laboratorium prowadzące prace nad badaniem i monitorowaniem problemów zaburzeń płodności, w tym także niepłodności męskiej.

Szacuje się, że z problemem niepłodności boryka się już co szósta para w Polsce. Dotąd nie było jednak kompleksowych badań nad przyczynami tego zjawiska. Teraz, dzięki dofinansowaniu unijnemu, stworzone zostanie pierwsze w Polsce i jedno z nielicznych na świecie tak wyposażone zaplecze. Jego celem będzie stałe rozpoznanie, monitorowanie przyczyn i badanie mechanizmów powodujących ograniczenie płodności i prowadzących do niepłodności.

Wartość projektu to 17,5 mln zł. Większość pieniędzy, bo aż nieco ponad 17 mln zł dała Unia Europejska.

Oprócz Białegostoku, takie centra powstaną także w trzech innych miastach w Polsce. W naszym regionie będą też dwa Centra Operacyjnego Leczenia Niepłodności.

Eksperci nie mają wątpliwości, że to olbrzymi krok w kierunku leczenia niepłodności w Polsce.
Jedno z czterech laboratoriów będzie działać w USK w Białymstoku, w mającym tu swoją siedzibę Zakładzie Biologii i Patologii Rozrodu Człowieka Instytutu PAN w Olsztynie.

- Poprawią się warunki laboratorium embriologicznego i rozpoczną się badania nad przyczynami niepłodności. Takiego systematycznego laboratorium badającego te aspekty dotąd nie było - mówi prof. Sławomir Wołczyński, kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, koordynator naukowy projektu.

W Białymstoku będą też prowadzone badania nad przyczynami niepłodności męskiej.
- Te badania wymagają zespołu, materiału i pieniędzy - mówi prof. Wołczyński. - Mamy ludzi, urządzenia, teraz trochę funduszy. Męski czynnik jest coraz bardziej istotny w leczeniu metodami rozrodu wspomaganego medycznie, a my ciągle nie potrafimy odpowiedzieć, dlaczego.
Do badań we wszystkich laboratoriach w Polsce będzie pobierany materiał od par, które starają się o dziecko i wyrażą na to zgodę.

W ramach projektu w Prywatnej Klinice Położniczo-Ginekologicznej dr Janusza Tomaszewskiego w Białymstoku i w poradni dr n. med. Adriana Wojciecha Przystupy w Bielsku Podlaskim powstaną też Centra Operacyjnego Leczenia Niepłodności. Wkrótce powstanie też platforma informatyczna, zawierająca porady dla osób starających się o dzieci.

Prace nad projektem, którego pomysłodawcą jest prof. Sławomir Wołczyński, trwały ponad dwa lata. Zaczęło się od powołania w 2010 roku Ogólnopolskiego Centrum Badania, Edukacji i Monitorowania Problemów Płodności. Liderem tej idei jest białostockie Stowarzyszenie na Rzecz Doskonalenia Współczesnych Metod Diagnostyki i Leczenia Niepłodności "Dziecko". Klaster tworzy 25 placówek nauki i biznesu, m.in. wiodące w kraju ośrodki zajmujące się leczeniem niepłodności, w tym trzy białostockie.

Stowarzyszenie projekt zaczęło realizować 1 czerwca. Do końca sierpnia prace rozpoczną wszystkie laboratoria oraz Centrum Leczenia Operacyjnego w Bielsku Podlaskim.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny