Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

L4 na nowych zasadach? Ministerstwo wydało komunikat. Czy o zwolnienie lekarskie i zasiłek chorobowy będzie trudniej? 20.12.2019

asz
Ministerstwo komentuje sprawę zmian w L4 i zasiłku chorobowym.
Ministerstwo komentuje sprawę zmian w L4 i zasiłku chorobowym. Slawomir Mielnik
L4 oparte na nowych zasadach, które utrudnią otrzymanie zasiłku chorobowego? Po odpowiedzi Leszka Skiby na interpelację poselską nr 33300 w mediach zawrzało, a pracownicy zaczęli obawiać się, że zmiany w L4 i zasiłku chorobowym uderzą m.in. w kobiety w ciąży. Teraz głos w sprawie zabrało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zmiany w L4? Ministerstwo komentuje na Twitterze

O tym, że w 2020 roku mają nastąpić zmiany w L4 skutkujące tym, że trudniej będzie otrzymać zasiłek chorobowy, pisaliśmy już w listopadzie. Teraz jednak Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) zaprzeczyło temu, że są prowadzone w tym zakresie prace.

Pogłoski o zmianach w L4 i zasiłku chorobowym pojawiły się po tym, gdy wiceminister Leszek Skiba odpowiedział na interpelację poselską nr 33300. O tym, co dokładnie miało ulec zmianie, przeczytasz poniżej.

Zmiany w L4. Okres wyczekiwania będzie wydłużony

Na ten moment tzw. okres wyczekiwania wynosi 30 dni. Oznacza to, że dopiero po 30 dniach od zatrudnienia, możemy otrzymać zasiłek chorobowy. W praktyce: idąc na zwolnienie lekarskie (L4) w pierwszym miesiącu pracy, nie otrzymamy żadnych pieniędzy za czas choroby. Okres wyczekiwania dotyczy osób, które dopiero zaczynają płacić składki, czyli takich, które przed podjęciem pracy ich nie opłacały, np. z powodu przerwy w zatrudnieniu. Dla osób opłacających składki dobrowolnie okres wyczekiwania wynosi 90 dni.

Planuje się, by już w 2020 roku okres wyczekiwania został wydłużony odpowiednio do 90 i 180 dni. Miałby także zostać wprowadzony okres wyczekiwania w odniesieniu do zasiłku opiekuńczego i macierzyńskiego. Takie zmiany miały by wyrugować nadużycia, do których dochodzi.

Zobacz też: Tyle pieniędzy wypłaca ZUS za śmierć najbliższego członka rodziny. Zobacz aktualne stawki z całej Polski

Jest jeszcze drugi plan zmian dotyczących zwolnienia lekarskiego (L4). Rząd chce bowiem, by prawo do nowego okresu zasiłkowego istniało tylko wtedy, gdy do kolejnej choroby dojdzie po upływie 90 dni od poprzedniej, niezależnie od tego, czy przyczyna niezdolności do pracy jest taka sama czy inna. Co to oznacza?

Okres zasiłkowy - co to jest?

Okres zasiłkowy to przedział czasowy w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego, w którym następuje niezdolność do pracy.

Okres zasiłkowy wynosi:

  • 182 dni - w wariancie podstawowym
  • 270 dni - jeśli niezdolność do pracy jest spowodowana ciążą lub gruźlicą

Okres zasiłkowy daje prawo do korzystania z zasiłku chorobowego - oznacza to, że zasiłek możemy otrzymywać maksymalnie przez 182 dni lub 270 dni, jeśli powodem zwolnienia jest ciąża lub gruźlica. Po przekroczeniu okresu zasiłkowego, należy ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne.

Do jednego okresu zasiłkowego wlicza się:

  • okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, nawet jeśli nieprzerwana zdolność do pracy była spowodowana różnymi przyczynami
  • jeśli w niezdolności do pracy nastąpiły przerwy - okresy niezdolności do pracy spowodowane tą samą przyczyną, jeżeli przerwa w niezdolności nie przekroczyła 60 dni

W przypadku, gdy w niezdolności do pracy nastąpiła przerwa, po której niezdolność do pracy powstała z innego powodu, nabywa się prawo do nowego okresu zasiłkowego.

Czy rzeczywiście zmiany w zwolnieniach lekarskich ograniczą dostępność L4?

Oznacza to, że proponowana zmiana w zwolnieniach lekarskich:

  • sprawiłaby, że do jednego okresu zasiłkowego wliczałyby się okresy niezdolności do pracy, w których następowały przerwy nie przekraczające 90 dni (obecnie: 60), jeśli przerwy spowodowane byłyby tą samą przyczyną
  • zmieniłaby zasady dot. nabywania prawa do nowego okresu zasiłkowego w przypadku przerw w niezdolności do pracy, jeśli niezdolność do pracy powstawałaby z różnych przyczyn - obecnie bez względu na długość przerwy w okresach niezdolności do pracy, przy kolejnym zwolnieniu nabieramy prawa do nowego okresu zasiłkowego, zaś po zmianie, również ta przerwa musiałaby przekroczyć 90 dni, byśmy nabyli prawo do nowego okresu zasiłkowego

Choć proponowana zmiana w zwolnieniach L4 nie jest szczególnie korzystna, uderzy przede wszystkim w osoby nadużywające zwolnień lekarskich. Nie brakuje bowiem osób, które przez 182 dni przebywają na fałszywych zwolnieniach lekarskich, a tuż po nich biorą kolejne zwolnienia na inne choroby, zyskując tym samym prawo do nowego okresu zasiłkowego.

Tu oglądasz: Jesteś na L4? Spodziewaj się kontroli ZUS

Źródła: odpowiedź na interpelację poselską nr 33300, Prawo.pl, ZUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny