Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwietne łąki w Białymstoku przekwitają. Wiceprezydent zachęca, by zbierać nasiona

OPRAC.:
Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Kwietne łąki w Białymstoku przekwitają. To okazja do zbioru nasion
Kwietne łąki w Białymstoku przekwitają. To okazja do zbioru nasion UM Białystok
Pierwsza połowa listopada to czas, kiedy można zbierać nasiona z łąk kwietnych, aby wysiać je wiosną przyszłego roku. Miasto Białystok, podobnie jak w ubiegłym roku, zaprasza mieszkańców do korzystania z tej możliwości.

Przyroda powoli przygotowuje się do zimy, w związku z tym magistrat zaplanował działania związane z utrzymaniem zieleni zorganizowanej.

- Pozwolą one zabezpieczyć nasze rośliny i przygotować je do przetrwania zimy w jak najlepszej formie - wyjaśnia Anna Kowalska z magistratu. - Do ważniejszych prac, jakie należy wykonać w nadchodzącym czasie, należy między innymi ostanie koszenie zieleńców w pasach drogowych i likwidacja łąk kwietnych i pól słonecznikowych. Wszystkie te prace mają być zrealizowane do końca listopada. Uprzątnięcie łąk kwietnych celowo zaplanowano w takim terminie po to, aby nasiona, które już są dojrzałe, zdążyły się wysiać, a ptaki mogły powyjadać pożywne nasiona słonecznika oleistego.

Czytaj też: Łąka kwietna na balkonie albo na działce. Białystok rozdaje nasiona

– Zapraszamy naszych mieszkańców do skorzystania z okazji i nazbierania na swoje potrzeby nasion, które można pozyskać na łąkach kwietnych –

mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Wiem, że w czasie pandemii nie jest to może najważniejsza sprawa, ale myśl o posianiu na wiosnę własnej łąki kwietnej może przynieść trochę radości.

Nasiona można zbierać na terenie wszystkich łąk kwietnych istniejących w naszym mieście, ale najlepsze efekty uzyskamy w następujących lokalizacjach:

  • ul. J.K. Branickiego,
  • księdza R. Jałbrzykowskiego,
  • W. Raginisa,
  • Plac R. Dmowskiego.

Na białostockich łąkach kwietnych można znaleźć nasiona takich gatunków, jak len, kąkol, ślaz, nagietek, cynia, smagliczka, aksamitka, czy onętek kosmos.

Czytaj też: Białystok i jego łąki kwietne. Rozkwitły po raz pierwszy w tym sezonie. Zajmują ponad 7 ha powierzchni. Nie zasłonią widoczności kierowcom

Po zebraniu nasion należy je rozłożyć w suchym miejscu, najlepiej na arkuszu papieru, i wysuszyć. Po wysuszeniu nasiona trzeba oczyścić i wydobyć z gniazd nasiennych, torebek, koszyczków i innych form, w jakich występują, a następnie przechowywać w słoiku lub torebce.

Czytaj też: Kwietne łąki, zielone przystanki. W Białymstoku mocno się zazieleniło. Kwiaty zamiast równego trawnika

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny