Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwietne łąki w Białymstoku. Powstaną pola rzepakowe, słonecznikowe, łany zbóż. Wybrano kilkadziesiąt lokalizacji (zdjęcia, wideo)

(mg)
Kwietne łąki w Białymstoku. Powstaną pola rzepakowe, słonecznikowe, łany zbóż. Wybrano kilkadziesiąt lokalizacji
Kwietne łąki w Białymstoku. Powstaną pola rzepakowe, słonecznikowe, łany zbóż. Wybrano kilkadziesiąt lokalizacji Anatol Chomicz
Skrzyżowanie Piastowskiej i Branickiego, al. Jana Pawła II, ul. Cedrowa, Poleska, Włókiennicza. To tutaj m.in. mają powstać pierwsze w naszym mieście kwietne łąki. W niektórych miejscach zostanie zasiana specjalna mieszanka antysmogowa. W środę została podpisana umowa z wykonawcą.

- To zadanie jest dla nas absolutnie nowe, choć w niektórych miastach takie łąki już się pojawiły. Umowę, którą podpisujemy będzie obowiązywać przez trzy lata. Jej wartość to prawie 1,6 mln zł - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, przypominając, że tworzenie łąk to jeden z punktów jego programu wyborczego.

Każdego roku kwietne łąki mają zajmować od 5 do 6,5 haktarów. Będą powstawać w pasach drogowych lub na działkach gminnych w pobliżu wybranych ulic. W sumie miasto wskazało wstępnie blisko 30 lokalizacji. To m.in. skrzyżowanie Piastowskiej i Branickiego, al. Jana Pawła II (od sklepu Lidl do ul. Bacieczki), ul. Cedrowa, Poleska, Włókiennicza, Popiełuszki, Sikorskiego, Pogodna, poleska, Ciołkowskiego. Rodzajów kwietnych łąk ma być kilka: z roślinami jednorocznymi, pola słonecznikowe, pola rzepakowe, łany zbóż

W których miejscach łąki powstaną w pierwszej kolejności, tego na razie nie wiadomo.

- We wskazanych lokalizacjach, wykonawca pobierze próbki glebowe i sprawdzi co mamy w glebie. Być może nie wszystkie lokalizacje będą się nadawały, czy trzeba będzie wymienić glebę. Do kwietnia zostaną wytypowane te działki, które będą realizowane w 2019 roku - mówi Andrzej Karolski, dyrektor departamentu ochrony środowiska. - Będziemy się starali, by w każdym miejscu była indywidualnie dobrana mieszanka, żeby było kolorowo - dodaje.

Każda łąka ma być oznakowana tablicami informacyjnymi. Oprócz tego pojawi się 20 domków dla owadów zapylających.

- Planujemy pracę rozpocząć w kwietniu, w maju i czerwcu będzie kwitnienie, na końcu koszenie, które wykonuje się raz albo dwa razy w roku. Jak najwięcej terenów chcemy skosić kosami tradycyjnymi - mówi Maciej Podyma, z warszawskiej fundacji "Łąka", która zajmie się kwietnymi lokalizacjami w naszym mieście.

W planach są też małe kombajny, które będą zbierały zboże. Te z kolei będzie można wykorzystać do karmienia ptaków.

Przedstawiciele fundacji zapowiadają też, że w niektórych miejscach pojawi się specjalna mieszanka antysmogowa, która ma wyłapywać pyły pochodzące z dróg.

- Łąki kwietne to oczyszczanie powietrza, zwiększanie zielonej retencji wód opadowych, ochrona przed nadmiernym parowaniem , tworzenie naturalnych żerowisk dla owadów zapylających, zapobieganie powstawaniu wysp ciepła, edukacja ekologiczno-przyrodnicza - przypomina prezydent Tadeusz Truskolaski.

Kwietne łąki powstały już m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie.

Zobacz też:
Wypadki drogowe - pierwsza pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny