MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kupujesz mieszkanie? Obok tych obiektów nie chcesz mieszkać, bo potrafią zmienić życie w piekło. Na co uważać?

To niby oczywistość – setki samochodów pędzące pobliską drogą oznaczają spaliny i hałas. Jednak skuszeni niską ceną klienci czasem dają się omamić deweloperowi, który zapewnia np., że ekrany akustyczne przy drodze zatrzymają ryk silników. Czasem sprzedający uciekają się wręcz do sztuczek – zapraszają na oglądanie mieszkania w niedzielę, gdy ruch na drodze jest mniejszy. Wiele osób dopiero po przeprowadzce odkrywa, na jak nieznośne sąsiedztwo się skazali. Warto pamiętać, że ekrany akustyczne nie zawsze są w pełni skuteczne, a jeśli występują między nimi przerwy, to hałas może wdzierać się nawet bardzo daleko w głąb osiedla.
To niby oczywistość – setki samochodów pędzące pobliską drogą oznaczają spaliny i hałas. Jednak skuszeni niską ceną klienci czasem dają się omamić deweloperowi, który zapewnia np., że ekrany akustyczne przy drodze zatrzymają ryk silników. Czasem sprzedający uciekają się wręcz do sztuczek – zapraszają na oglądanie mieszkania w niedzielę, gdy ruch na drodze jest mniejszy. Wiele osób dopiero po przeprowadzce odkrywa, na jak nieznośne sąsiedztwo się skazali. Warto pamiętać, że ekrany akustyczne nie zawsze są w pełni skuteczne, a jeśli występują między nimi przerwy, to hałas może wdzierać się nawet bardzo daleko w głąb osiedla. 123RF.com
Mieszkanie kusi cię niską ceną? Upewnij się, że nie będziesz mieć po sąsiedzku tych obiektów. Jeśli koło nich zamieszkasz, niemal na pewno będziesz się męczyć. Podpowiadamy, na jakie sąsiedztwo uważać, żeby nie żałować zakupu nieruchomości.

Spis treści

Mieszkanie koło tych obiektów to męczarnia. Na co uważać?

Dobry dojazd do pracy, zieleń w okolicy, nasłonecznienie – to przy zakupie nieruchomości sprawdzamy praktycznie zawsze. Zwykle pamiętamy też, by sprawdzić, czy w okolicy są sklepy, urzędy i inne ważne punkty. Nie zawsze jednak zwracamy uwagę na obiekty w pobliżu osiedla, które potem okazują się niezwykle uciążliwe.

Zobacz, jakiego sąsiedztwa musisz za wszelką cenę unikać przy zakupie mieszkania:

Trzeba oczywiście pamiętać, że koniec końców wszystko zależy od indywidualnych preferencji i predyspozycji. Coś, co dla jednej osoby będzie męką, druga ledwie zauważy. Tak jest np. z hałasem, który jednym przeszkadza bardziej niż innym. Nasze rady należy więc traktować bardziej jak sugestie – może w którymś z miejsc, które odradzamy, znajdziesz idealne M?

Mieszkania atrakcyjne tylko z pozoru. Jakie sztuczki stosują deweloperzy?

Mieszkania w Polsce kupują nie tylko osoby szukające lokum na własne potrzeby, ale także inwestorzy zarabiający na wynajmie. Żeby nadążyć za szalonym popytem, deweloperzy budują, gdzie popadnie. Niestety, czasami nowe osiedla powstają w miejscach, które zupełnie nie nadają się do życia. Jeśli klient to przeoczy, czekają go lata męczarni lub szybka przeprowadzka.

Żeby ukryć przed kupującym mankamenty osiedla czy budynku, sprzedający stosują wiele różnych sztuczek. Najpopularniejsze z nich to:

  • ukrywanie na wizualizacjach osiedla uciążliwych obiektów, np. pobliskiej fabryki,
  • przycinanie mapy osiedla w taki sposób, by nie znalazły się na niej np. trasy szybkiego ruchu,
  • odwracanie uwagi klienta od niewygodnych kwestii, zagadywanie,
  • składanie obietnic bez pokrycia (np. że ekrany akustyczne całkowicie wytłumią hałas z pobliskiej drogi),
  • pokazywanie mieszkania w niedziele, gdy hałas i ruch w okolicy są mniejsze niż normalnie,
  • zatajanie niewygodnych faktów w nadziei, że klient zapomni o nie spytać i nie sprawdzi uważnie dokumentacji.

Warto pamiętać, że koniec końców to kupujący musi upewnić się, czy mieszkanie i okolica mu odpowiadają. Jeśli kupi kota w worku, bo np. działał w pośpiechu, pretensje może mieć tylko do siebie.

Uciążliwe sąsiedztwo? Czasem można z nim walczyć

Ci, którzy dopiero po zakupie nieruchomości odkryją, że mają po sąsiedzku uciążliwy obiekt, niekiedy mają związane ręce. Raczej nie uda się bowiem np. doprowadzić do likwidacji hałaśliwej linii kolejowej czy zamknięcia pobliskiej oczyszczalni ścieków. Nie warto jednak z góry zakładać, że sytuacja jest beznadziejna. Życie pokazuje bowiem, że przy odrobinie wytrwałości można wiele zdziałać.

Zobacz, jakiego sąsiedztwa mieszkania należy unikać i dlaczego:

Przykładem mogą być skuteczne protesty mieszkańców osiedli, które doprowadzają np. do postawienia dodatkowych ekranów akustycznych przy ruchliwej drodze lub przeprowadzenia kontroli w zakładzie przemysłowym, dzięki której zmniejsza się problem przykrych zapachów. Jeżeli kupujący został wprowadzony w błąd przez sprzedającego, można z kolei dochodzić swoich praw w sądzie i w wielu wypadkach wygrać.

Najlepiej jest jednak oczywiście działać prewencyjnie i jeszcze przed zakupem mieszkania dokładnie przyjrzeć się okolicy. Warto też porozmawiać z sąsiadami, którzy mogą ostrzec przed problemami, które trudno samodzielnie dostrzec, zanim będzie za późno.

[QUIZ] Wiesz, w jakim kraju żyjesz? Ten quiz mieszkaniowy udowodni, że się mylisz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny