Kupujesz drewno od Lasów Państwowych? Możesz je odebrać bez przedpłaty

(peż)
Wojtek Wojtkielewicz
Podlaski Fundusz Poręczeniowy - należący do struktur Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego - proponuje nowe rozwiązanie specjalnie zaprojektowane dla firm przemysłu drzewnego. Jest to zabezpieczenie zobowiązań przedsiębiorców wobec Lasów Państwowych w przypadku zakupu drewna z odroczonym terminem płatności.

Przypomnijmy, że warunkiem uzyskania odroczonego terminu płatności w Lasach Państwowych jest obowiązek zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa. Jedną z dopuszczalnych form jest poręczenie zapłaty za surowiec przez Fundusz Poręczeniowy ( podmiot, o którym mowa w art. 6b ust. 5 pkt. 2 ustawy z 9 listopada 2000 roku o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości).
Przedstawienie dokumentu - poręczenia daje możliwość przedsiębiorcy do odbioru drewna bez konieczności wykonywania przedpłaty.

Poręczenie zapłaty za surowiec jest stosunkowo nowym produktem na rynku poręczeniowym oferowanym przez regionalne lub lokalne fundusze poręczeniowe. Stanowi atrakcyjną alternatywę dla zabezpieczenia wnoszonego w postaci np. gwarancji bankowej, ponieważ jest produktem łatwiejszym, tańszym i szybciej się go otrzymuje.

Poręczenie zapłaty za surowiec, oferowane przez Podlaski Fundusz Poręczeniowy skierowane jest do mikro, małych i średnich firm mających siedzibę lub działających na terenie województwa podlaskiego.

Głównymi zaletami skorzystania z zabezpieczenia są m.in.:

  • zwiększenie kapitału obrotowego w firmie i co za tym idzie możliwości produkcyjnych,
  • zwiększenie płynności w przedsiębiorstwie, bez konieczności korzystania z kredytu obrotowego, który będzie rozwiązaniem droższym.

- Udzieliliśmy już kilku takich poręczeń na zabezpieczenie płatności do Nadleśnictwa Rudka i Czarna Białostocka. Dzięki temu, przykładowo lokalna firma… producent drewna kominkowego i rozpałki … może odbierać drewno i płacić po 30 dniach – mówi nam Anna Bajkowska z Podlaskiego Funduszu Poręczeniowego. - Naszymi klientami mogą być przedsiebiorcy (tartaki, producenci różnych form z drewna), którzy zawarli z Lasami Państwowymi umowy kupna-sprzedaży na rok 2016 i mają dzięki temu zagwarantowane ustalone ilości drewna. Każdy odbiór jest możliwy dopiero po zrealizowaniu płatności, a dzięki poręczeniu mogą odebrać dziś drewno i zapłacić za miesiąc.

O poręczeniu
Na wniosek przedsiębiorcy PFP przyznaje limit poręczeniowy, w ramach którego udzielane są indywidualne poręczenia do momentu wyczerpania środków lub do zakończenia okresu, na który został limit przyznany.

  • maksymalna wartość limitu wynosi 1'000'000 zł
  • limit poręczeniowy zawierany jest na okres 6 miesięcy
  • maksymalna kwota indywidualnego poręczenia to 500.000,00 zł

Zasady współpracy:

  1. Przedsiębiorca składa w PFP wniosek o przyznanie limitu poręczeniowego.
  2. Fundusz weryfikuje zdolność kredytową przedsiębiorcy i podejmuje decyzję o przyznaniu przedsiębiorcy limitu poręczeniowego.
  3. Przedsiębiorca podpisuje z PFP stosowną umowę na mocy której uruchomiony zostaje limit poręczeniowy.
  4. W ramach przyznanego limitu Przedsiębiorca ubiega się o pojedyncze poręczenia umów kupna-sprzedaży surowca.
  5. Czas trwania całej procedury nie przekracza 3 dni roboczych, licząc od dnia wpływu kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o udzielenie limitu poręczeniowego wraz ze wszystkimi załącznikami.
Więcej informacji w Podlaskim Funduszu Poręczeniowym

Osoba do kontaktu - Anna Bajkowska 85 740 86 69

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie