Kultura na weekend. Mamy dla Was bilety

Redakcja
Tymon Tymański to multiinstumentalista, kompozytor, tekściarz i nietuzinkowa osobowość medialna. W czwartek zagra w Białymstoku Fot. Wojciech Wojkielewicz
Najbliższy weekend obfituje w nowe wystawy, ciekawe koncerty i unikatowe seanse. W "Porannym" możecie wygrać bilety na wybrane wydarzenia.

Podpowiadamy gdzie warto się wybrać w najbliższych dniach.

TEATR
Obejrzyj za darmo osobliwe przypadki pana Johnesa
W weekend Białostocki Teatr Lalek wystawia sztukę „Czy Pan istnieje. Mr Johnes?” w reżyserii Krzysztofa Raua. To nieco surrealistyczna, komiczna, aktualna, zatrważająca. Wirtuozersko zagrana i przemyślana pod kątem scenograficznym, ale także zadająca ważne pytania o to, co kształtuje naszą tożsamość i granice ingerencji medycyny w nasze ciało. Spektakl wystawiany jest w sobotę i niedzielę o godz. 18. Naszym Czytelnikom, którzy uzasadnia dlaczego chcieliby obejrzeć to dzieło przyznamy jednoosobowe bilety. Na odpowiedzi z tytułem „BTL”czekamy w czwartek, 15 grudnia pod adresem [email protected] W treści malia należy podać swoje imię, nazwisko i nr kontaktowy. Obowiązkowo należy podać też termin spektaklu (sobota lub niedziela).

KONCERTY
Mocne brzmienia w Famie. Mamy bilety!
Z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w piątek o godz. 20 w klubie Fama odbędzie się specjalny koncert grupy Tempelhof 85. Zagrają także zespoły Madame Delirium oraz Bracia i Siostry SS. Osobom, które najciekawiej uzasadnią dlaczego chcą wysłuchać tego koncerty przyznamy dwuosobowe bilety. Na odpowiedzi z tytułem "Fama" czekamy czekamy w czwartek, 15 grudnia pod adresem [email protected] W treści malia należy podać swoje imię, nazwisko i nr kontaktowy.

Tymon Tymański Show w Białymstoku
Człowiek-orkiestra z artystycznym ADHD w czwartek da solowy koncert. W klubie Zmiana Klimatu usłyszymy m.in. materiał z genialnej płyty legendarnych Kur. Przed laty Tymon Tymański zapowiadał, że nagra trzy płyty z prześmiewczymi piosenkami, których tematyką są m.in. miłość, moralność, przemijanie, Bóg, Szatan, UFO, bigos i polski szołbiznes.
Pierwszą z rzeczonych płyt był wydany w 1998 roku „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”, grupy KURY, drugą zaś soundtrack do kapitalnego filmu Wojciecha Smarzowskiego „Wesele” zespołu Tymon & The Transistors. W czerwcu ukazał się wreszcie długo wyczekiwany, przedostatni i aż podwójny album pociesznych Tranzystorów – ścieźka dźwiękowa do głośnego filmu „Polskie gówno”.
Mając świadomość, że publiczność będzie się domagała wykonania znanych i lubianych piosenek z kultowej płyty Kur oraz obu charyzmatycznych filmów, Tymon postanowił przygotować ok. 30 piosenek z trzech sowizdrzalskich płyt w formie songwritersko-didżejskiej. Na scenie Tymański śpiewa, stepuje oraz prowadzi fristajlowo-standupową konferansjerkę, równocześnie posługując się swymi trzema gibsonami i laptopem. W ramach nieplanowanych bisów, których z reguły nie ma końca, artysta wykonuje również utwory ze swoich innych płyt. Warto zobaczyć go na żywo. Początek koncertu w Zmianie Klimatu w czwartek o godz. 20.

Proxy Julii Marcell
Ta interesująca artysta w niedzielę o godz. 19 w klubie Zmiana Klimatu zagra piosenki z najnowszego albumu "Proxy". Napisana z lekkością i dużą dozą humoru, „Proxy” to płyta na zewnątrz. Opisuje naszą kolorową, dziwną, czasem niezrozumiałą rzeczywistość, choć nie bez pewnej dozy czułości. Jest spojrzeniem od strony popkultury, miesza konteksty, bawi się odniesieniami, ale mówi bezpośrednio, zwięźle i do sedna. O wolności od wyboru, o przyzwyczajeniu do pewnego komfortu, o polach magnetycznych, szybach niebieskich od telewizorów, dbaniu o kontekst i ogólnym podnieceniu. Nie zawsze śmiertelnie poważna, w większości poważnie bujająca, od góry do dołu i wzdłuż i wszerz, jest to płyta pop. Na ucho przyjemna, miękka w dotyku i tuląca do piersi, folguje sobie tekstowo strzelając charakternie w bardzo określone strony. Bardziej zaprasza do tańca niż do różańca, choć oferuje wartość kontemplacyjną wszystkim jej poszukiwaczom. Z wyłącznie polskimi tekstami, które z radością czerpią z pełnej gamy możliwości zabawy słowem, jaką polski język stwarza.

Album kolęd polskich - koncert chórów akademickich w OiFP
Rok 2016 Opera i Filharmonia Podlaska pożegna świątecznym koncertem kolęd w wykonaniu białostockich chórów akademickich. W piątek o godz. 19 w sali koncertowej przy ul. Podleśnej 2 rozbrzmiewać będą melodie znanych i mniej znanych kolęd i pastorałek. Wystąpią trzy chóry związane z białostockimi uczelniami: Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku pod dyrekcją Edwarda Kulikowskiego, Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pod dyrekcją Bożenny Sawickiej oraz Chór Politechniki Białostockiej pod dyrekcją Wioletty Miłkowskiej.
Nie zabraknie najbardziej znajomych tytułów, których już pierwsze dźwięki budzą w nas skojarzenia ze skrzypiącym mrozem, zapachem świerku i smakiem kutii. Mocą wszystkich trzech chórów wybrzmią „Wśród nocnej ciszy” oraz „Bóg się rodzi” – ta druga wyjątkowa dla Białostocczyzny, bo to właśnie w Białymstoku napisał ją związany z dworem Branickich Franciszek Karpiński.

Piosenki ze scenki
W niedzielę o godz. 20 w Kawiarni Lalek odbędzie się koncert Latającego Teatru Muzycznego Piosenki ze scenki ,,Mirek Czyżykiewicz i studentki o miłości”. To grupa skupiająca osoby zaangażowane lub chcące się zaangażować w serię koncertów piosenki aktorskiej. ,,Piosenki ze scenki” reżyserowane przez mistrza piosenki aktorskiej Wojciecha Szelachowskiego, a wspierane przez Teatr Najnowszy, Studium Wokalno-Aktorskie, Kawiarnię Lalek, BTL i Wydział Sztuki Lalkarskiej.

Wieczór z tańcem i muzyką wielokulturową w Spodkach
Poznanie kultury naszych sąsiadów to główny cel tego koncertu. W piątek o godz. 17 w białostockich Spodkach przy ul. św. Rocha 14 wystąpią Zespół Białka i Lowzar. Będzie można usłyszeć m.in. połączenie muzycznych tradycji folkloru cygańskiego z elektroniką i alternatywnym spojrzeniem na kulturę romską. Podczas koncertu będzie okazja poznać pieśni Cyganów (m.in. z Rosji, Węgier, Serbii) w nowoczesnych, świeżych aranżacjach. Przybyli goście zobaczą także tańce czeczeńskie i kaukaskie.

Świątecznie w Śródmieściu
W piątek w Domu Kultury Śródmieście odbędzie się koncert bożonarodzeniowy w wykonaniu uczniów ognisk edukacyjnych oraz zespołów artystycznych tej instytucji m.in. Zespół Muzyki Dawnej „Ars Decorum” i Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis”. Początek o godz. 17. Wstęp wolny.

KINO
Smoleńsk i Antoni Krauze w Białymstoku.
W niedzielę o godz. 16 w białostockim kinie Forum będzie można obejrzeć film "Smoleńsk". Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem Antonim Krauze. To opowieść o dziennikarce, która na własną rękę prowadzi dochodzenie w sprawie katastrofy smoleńskiej. Seans organizuje Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Snowden w Forum
Dyskusyjny Klub Filmowy „GAG” działający przy Białostockim Ośrodku Kultury zaprasza w czwartek o godz. 18 na film "Snowden". To trzymająca w napięciu historia najbardziej poszukiwanego człowieka w Stanach Zjednoczonych i najsłynniejszego demaskatora naszych czasów. Prelekcją przed filmem i moderowaniem dyskusji po filmie zajmie się Tomasz Adamski.

Historia Simona Segala
W niedzielę o godz. 18 w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Waryńskiego 24a odbędzie się pokaz wyjątkowego filmu o Simonie Seagalu "Zbuntowany anioł". To wybitny malarz, członek École de Paris, który urodził się w 1898 w bogatej mieszczańskiej rodzinie żydowskiej w Białymstoku. Przez większą część życia mieszkał i tworzył we Francji, gdzie zmarł w 1969 r. (został pochowany w Arcachon). Po filmie odbędzie się spotkanie autorskie z autorką i reżyserką - Beatą Hyży-Czołpińską oraz Joanną Tomalską, historyczką sztuki, która bada temat Simona Segala od lat i jest główną narratorką w filmie. Wstęp wolny.

WYSTAWY
Wernisaż u Sleńdzińskich
W piątek o godz. 18 w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2 odbędzie się wernisaż ekspozycji „Paleta w czerni i bieli. Związek Polskich Artystów Plastyków w Białymstoku 1944-1983. To wystawa archiwalna dokumentująca początki, rozwój i likwidację w stanie wojennym białostockiego środowiska zawodowych plastyków. Obrazuje najważniejsze przedsięwzięcia i sukcesy białostockich twórców: wystawy, plenery. Porządkuje strukturę środowiska i chronologię artystycznych wydarzeń. Składają się na nią liczne dokumenty i fotografie ze zbiorów instytucji oraz osób prywatnych, a także graficzne portrety Georgi Andreeva.

Leśne klimaty w Arsenale
W sobotę o godz. 11 w Galerii Arsenał otwarta zostanie „Mała wystawa o Dużym Lesie” Magdaleny Toczydłowskiej-Talarczyk. To ilustracyjna wariacja na temat przyrody ze szczególną miłością i uwagą ukazująca cudowną naturę Podlasia. To również wyprawa do puszczy, wiodąca poprzez jej małe i duże tajemnice, która ma zachęcić, szczególnie najmłodszych, do eksplorowania, obserwowania i szacunku wobec przyrody. Na wystawie zostaną zaprezentowane ilustracje w nietypowej formie, a także projekt „Małej książki o Dużym Lesie” , która powstaje w ramach stypendium prezydenta Białegostoku. Warto zapisać się na bezpłatne warsztaty rodzinne, które odbędą się 28 grudnia o godz. 11.

Wernisaż u Zamenhofa
W piątek w Centrum im. Ludwika Zamenhofa odbędzie się podsumowanie projektu „Modlitwa. Teatr powszechny”, który Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis realizowała w Gródku, Czeremsze, Sopocie, Warszawie i Białymstoku. W każdym z tych miejsc odbyła się prezentacja spektaklu opartego na fragmentach „Czarnobylskiej modlitwy” Swietłany Aleksijewicz. Zagrali w nim amatorzy, a każde widowisko było inne. O godz. 18 rozpocznie się dyskusja z twórcami tego projektu. Otwarta zostanie także wystawa zdjęć i nagrań ze spektakli oraz portretów uczestników projektu wraz z ich wypowiedziami. Wystawa czynna będzie tylko do końca roku.

Wernisaż w Krynkach
W sobotę o godz. 18 w Galerii Krynki otwarta zostanie wystawa „Malowane mapy”. To ekspozycja Wojciecha Prażmowskiego, który fotografią zajmuje się od roku 1968. Artysta reprezentuje nurt fotografii kreacyjnej i jest twórcą „foto-obiektów”. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Strieped House Museum of Art w Tokio, Lauder Foundation New York.

Ballet w Forum
W piątek o godz. 18 Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na otwarcie wystawy „BALLET rouge” Tadeusza Nieściera. Autor niemal całe swoje życie artystyczne poświęca obserwacji najprostszych elementów natury. Ostatnio są to fragmenty materii ulegające częściowej destrukcji, liście owoce i między innymi kwiaty. Pokazując je w dużej skali, nadając im nowe zaskakujące znaczenia, tworzy wręcz kosmiczne wizualne metafory, przypisuje niemal ludzkie emocje.

SPOTKANIA
Urodziny Zamenhofa
W czwartek, 15 grudnia przypada 157. rocznica urodzin twórcy języka uniwersalnego. Z tej okazji Centrum im. Ludwika Zamenhofa zaprsza o godz. 18 na premierę filmu „Ludwik animowany”, który stworzyły dzieci i młodzież z Białegostoku. Będzie można obejrzeć oryginalne plany filmowe, spróbować swoich sił w animacji, poznać tajniki tworzenia filmu metodą poklatkową oraz spróbować wprawić w ruch lalkę, która zagrała w filmie.

Osobisty przypadek u Sleńdzińskich
W czwartek o godz. 18 w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Waryńskiego 24a odbędzie się prezentacja powieści poetyckiej Janiny Kozak-Pajkert „Osobisty przypadek”. Jest to ostatnie dzieło, nad którym autorka pracowała niemal do ostatnich dni życia i powrót do powojennego dzieciństwa w Białymstoku. Podczas promocji książkę będzie można otrzymać nieodpłatnie. Spotkanie poprowadzi krytyk literacki Waldemar Smaszcz.

Muzealny Plac Zabaw w Muzeum Wojska
W sobotę w godz 13-14 Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza dzieci w wieku 10-12 lat na ciekawe zajęcia. Jak wyglądało społeczeństwo w XVIII wieku, czym zajmowały się poszczególne warstwy społeczne i jakie były zależności między mieszkańcami naszego miasta dowiedzą się uczestnicy Muzealnego Placu Zabaw. Dzieci podczas warsztatów stworzą mapę myśli, nauczą się jak korzystać ze źródeł historycznych. Wiedzę tą wykorzystają w tworzeniu opisów XVIII-sto wiecznych mieszkańców miasta oraz barwnego portretu Hetmana Wielkiego Koronnego. A na koniec zdobyte informacje będą mogli przetestować podczas gry w specjalnego historycznego „Czarnego Piotrusia”. Zapisy pod nr tel. 85 741 64 49. Koszt zajęć 5 zł od uczestnika.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie