Kultura na weekend. Mamy dla Was bilety!

Redakcja
Teodor Axentowicz „Kołomyjka”. Ten obraz w wiele innych można zobaczyć w Ratuszu na wystawie „Legendarna Młoda Polska. Malarstwo polskie przełomu XIX i XX wieku”.
Teodor Axentowicz „Kołomyjka”. Ten obraz w wiele innych można zobaczyć w Ratuszu na wystawie „Legendarna Młoda Polska. Malarstwo polskie przełomu XIX i XX wieku”.
Sześć nowych wystaw, ciekawe seanse i mnóstwo koncertów. W najbliższych dniach ci, którzy interesują się kulturą nie będą się nudzić. Z "Porannym" możecie wygrać bilety na wybrane wydarzenia.

Sarsa i Piotr Zioła w Studiu F. Wygraj bilety!

To będzie koncertowy weekend w klubie przy ul. Malmeda 5. W piątek, 4 listopada o godz. 22 zagra tu Piotr Zioła - wokalista i kompozytor, charakteryzujący się oryginalną barwą głosu. Jego debiutancki album „Revolving Door” utrzymany jest w klimacie muzyki rozrywkowej lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Zaś w niedzielę o godz. 21 na scenie pojawi się Sarsa - piosenkarka, autorka tekstów grająca na instrumentach klawiszowych i ukulele, ujmująca stylem scenicznym oraz oryginalnym wizerunkiem. Jej debiutancki singiel „Naucz mnie” stał się przebojem i był notowany na szczytach wielu radiowych list przebojów. Mamy dwuosobowe bilety na te wydarzenia. Aby otrzymać jeden z nich należy krótko uzasadnić na który koncert chcą się Państwo wybrać. Na odpowiedzi ze wskazaniem artysty czekamy w czwartek, 3 listopada pod adresem [email protected] W treści maila należy podać imię, nazwisko i nr kontaktowy.

Za darmo do filharmonii. Koncert smyczkowy z Mistrzem Le Monnier

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza w piątek, 4 listopada o godz. 19 do sali koncerowej przy ul. Podleśnej 2 na kolejne z cyklu koncertMISTRZOWIE ŚWIATA spotkanie z Mistrzem. Orkiestrę smyczkową Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi tym razem Bernard Le Monnier, dyrygent, skrzypek i kompozytor. Usłyszymy „Wariacje na temat Frescobaldiego” Aleksandra Tansmana, Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika oraz Serenadę na smyczki E-dur op. 22 Antonína Dvořáka.
Dla naszych Czytelników mamy dwuosobowe bilety na ten koncert. Aby otrzymać jeden z nich należy krótko uzasadnić dlaczego chcecie Państwo wysłuchać tego koncertu. Na odpowiedzi z tytułem "OiFP" czekamy w czwartek, 3 listopada pod adresem [email protected] W treści maila należy podać imię, nazwisko i nr kontaktowy.

In memoriam Jerzego Lengiewicza

W czwartek, 3 listopada o godz. 17.30 w galerii Parter w Książnicy Podlaskiej przy ul. Skłodowskiej-Curie 14 A odbędzie się wernisaż wystawy Jerzego Lengiewicza „…Komponujesz, dajesz barwę i masz bracie obraz”. Artysta malował to, co widział, a wzrok jego był niezwykle wyczulony na sensualne aspekty otaczającej człowieka natury. Droga do sztuki, a więc pewnego rodzaju przyjętej przez artystę konwencji, wiodła tym samym przez oko, sposób widzenia, co przekładało się na niezwykle sensualne pojęcie sztuki. Lengiewicz wydawał się nie szukać, a znajdować zjawiska, które stanowiły fundament jego malarstwa, a była nim - co podkreślał artysta - natura: „Obraz w takiej, czy innej formie zawsze przechodzi do natury”.

Portrety Żydów u Zamenhofa

W czwartek, 3 listopada o godz. 18 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa otarta zostanie wystawa "Rzeczywiste i imaginacyjne. Portrety Żyda Niemalowanego". To wizerunki wybitnych Żydów II połowy XIX wieku w XIX-wiecznej prasie ilustrowanej. Na wystawie portrety kilkudziesięciu osób. Rzeczywiste – kiedy autorzy prac znali portretowaną osobę; imaginacyjne – kiedy taka sposobność nie została im dana. Oprócz portretów – przedmioty z nimi, i tylko z nimi, jak najściślej związane. Czasem – tylko graficzne wyobrażenia tych przedmiotów. Materialnych świadectw ich wielkości.

Młoda Polska w Ratuszu

Aleksander Gierymski, Wlastimil Hofman, Alfons Karpiński, Konrad Krzyżanowski, Jacek Malczewski, Teodor Axentowicz, Józef Mehoffer, Władysław Podkowiński, Henryk Szczygliński, Włodzimierz Tetmajer, Wojciech Weiss, Leon Wyczółkowski - dzieła tych malarzy będzie można oglądać w białostockim Ratuszu. W piątek, 4 listopada o godz. 18 otwarta zostanie wystawa „Legendarna Młoda Polska. Malarstwo polskie przełomu XIX i XX wieku”. Kolekcja obejmująca ponad 100 dzieł 53 artystów polskich tworzona jest przez prywatnych właścicieli od wielu lat z głębokim rozmysłem wokół dokonań malarzy z epoki, która najmocniej zaznaczyła się w historii sztuki polskiej.

Wizerunki pejzażu u Sleńdzińskich

W piątek o godz. 18 w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2 otwarta zostanie wystawa Mariusza Woszczyńskiego. „Wizerunki pejzażu” to wspomnienie Kresów w malarstwie i rysunku. Artysta portretuje Krzemieniec. Widoki na liceum, dawne kolegium, dookoła mury, dwa dziedzińce, dwie wysokie wieże kościoła, barokowa brama z ozdobnymi wazonami, stłuczone schody, w oddali widnieje spiętrzona skałą Góra Królowej Bony z ruiną zamku na szczycie. Wzniesienia, wzgórza, szare kamienie, dawne pamiątki, siedem kameralnych cmentarzy ukrytych w zieleni. Kilka pozostałych dworków, willi. Gniazdo historii wypłukane, starte kataklizmami wojen, terroru, okupacji, represji.

Ceramika siwa w WOAKu

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku oraz Dom Kultury w Czarnej Białostockiej wspólnie zapraszają na otwarcie wystawy „W kręgu tradycji – ceramika siwa”. Wernisaż odbędzie się w piątek, 4 listopada, o godz. 18.00, w Galerii WOAK przy ul. Kilińskiego 8. Prezentowane na wystawie prace to efekt Międzynarodowych Plenerów Garncarskich Ceramiki Siwej w Czarnej Wsi Kościelnej. Ich głównym celem było kultywowanie lokalnych tradycji wzorniczych i zdobniczych oraz zachowanie unikalnej technologii wypalania naczyń glinianych w piecach ziemnych bez dostępu powietrza. Wystawa, na którą wstęp jest bezpłatny, potrwa dwa tygodnie, do 18 listopada.

Wystawa jubileuszowa z okazji 50-lecia twórczości Eugeniusza Wiszniewskiego

W piątek 4 listopada o godz. 18.00 w przestrzeni wystawowej Opery i Filharmonii Podlaskiej wystawę malarstwa z okazji jubileuszu 50-lecia twórczości otworzy Eugeniusz Wiszniewski. Artysta jest przede wszystkim malarzem pejzażu. Jego twórczość charakteryzuje techniczna doskonałość, precyzja i statyczność, nadająca portretowanej przyrodzie nostalgiczny spokój. Wiszniewski od lat jest inicjatorem plenerów malarskich, aukcji i wydawnictw promujących malarstwo, zwłaszcza autorów związanych z Podlasiem. Szacunek budzi upór artysty, jego konsekwencja i pracowitość.

Ksenia w kampusie

Uniwersyteckie Centrum Kultury i Teatr Czrevo zapraszają w piątek, 4 listopada o godz. 19 na monodram Joanny Troc „Ksenia”. Utwór inspirowany jest postacią prawosławnej świętej jurodiwej Kseni Petersburskiej. Sama świętość i jurodstwo (szaleństwo boże) nie jest jednak głównym tematem spektaklu. Najważniejszym staje się pytanie o drogę i przyczynę dojścia do jurodstwa, nierozerwalne przeplatanie się świętości z szaleństwem. Ksenia jest młodą, 26-letnią kobietą, której miłość jest uczuciem totalnym, pozbawionym wszelkich granic. To czwarta produkcja Teatru Czrevo, inspirującego się duchem prawosławia i białoruskości na Podlasiu. Wstęp jest bezpłatny.

Zaduszki Bluesowe

W sobotę, 5 listopada o godz. 19 w klubie Fama odbędą się tradycyjne Zaduszki Bluesowe. Na scenie wystąpi KSW4 Blues - formacja z Bytomia, która wykonuje autorskie kompozycje, oparte na tradycyjnych bluesowych wartościach wprost z krainy delty Missisipi. Z Włoch przyjedzie też Eliana Cargnelutti. Jej muzyka to blues rock z odrobiną tego co pomiędzy, czyli elektrycznego funka, pop rocka, jazzu instrumentalnego, surowego rocka i klasycznego bluesa.

Wojtek Mazolewski Quintet w Białymstoku

Zespół rusza w trasę promującą swoje najnowsze wydawnictwo „Polka Remixed”. Podczas multimedialnego widowiska, muzycy będą reinterpretować i improwizować, inspirując się remiksami z płyty. Płyta winylowa „Polka Remixed” wydana przez U Know Me Records jest efektowną reinterpretacją dobrze znanych utworów z albumu “Polka”, który uzyskał w Polsce status Złotej Płyty. Znalazły się na niej unikalne remiksy, które są efektem współpracy Wojtka Mazolewskiego z najciekawszymi muzykami polskiej sceny muzycznej. Na albumie usłyszymy dźwięki zbliżone do klubowej elektroniki spod znaku RYS z rewelacyjną Justyną Święs (The Dumplings), ale też Metro, O.S.T.R., Enveeg, Daniela Drumza, Hatti Vatti, Misię Furtak, Yoshi Swxd i innych. Zamieszczone na nowym wydawnictwie produkcje po raz kolejny potwierdzają status Wojtek Mazolewski Quintet jako jednego z najbardziej nowatorskich i inspirujących zespołów na polskiej scenie jazzowej.
Wojtek Mazolewski Quintet wystąpi w niedzielę, 6 listopada w klubie Zmiana Klimatu o godz. 19. Bilety kosztują 55 zł w przedsprzedaży, 60 zł (w internecie - www.kupbilecik.pl) i 65 zł (w dniu koncertu).

Śmietanka towarzyska w Forum

Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają w niedzielę, 6 listopada o godz. 16 do kina Forum na pokaz najnowszego filmu Woody Allena "Śmietanka towarzyska ". Bobby jest wrażliwym romantykiem z Bronxu. Licząc na spełnienie marzeń o wielkiej karierze, wyrusza w podróż do Los Angeles, gdzie zaczyna pracę u swojego wujka Phila - agenta topowych gwiazd Hollywood. Na miejscu poznaje piękną sekretarkę Vonnie. Chłopak bez pamięci zakochuje się w dziewczynie, nie wiedząc jeszcze, że ta znajomość wywróci jego życie do góry nogami.
Bilety kosztują 8zł.

Koncert z historią

W niedzielę, 6 listopada o godz. 17 w białostockim Ratuszu odbędzie się kolejny Koncert z historią. Kontrabasista Miloslav Jelinek i pianistka Marcela Jelinková zagrają utwory Henry'ego Ecclesa, Giovanniego B. Martiniego, Miloslava Gajdoša i Giovanniego Bottesiniego. Gawędę historyczna wygłosi Andrzej Lechowski.

Sobota rodzinna w muzeum

Muzeum Historyczne w Białymstoku, w sobotę, 5 listopada o godz. 11.00 zaprasza na ciekawe zajęcia dla całych rodzin. W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości uczestnicy spotkania poznają tradycje związane z polskimi symbolami narodowymi: flagą, godłem oraz hymnem. Podsumowaniem spotkania będą zajęcia plastyczne utrwalające nabytą wiedzę. Zapisy na zajęcia pod nr tel.: 85 748 21 19, 517 484 349.

Koncert dla przyjaciół galerii

W niedzielę, 6 listopada o godz. 12 z okazji 24-lecia Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Waryńskiego 24a odbędzie się koncert dedykowany Przyjaciołom Galerii. Spotkanie odbywa się w ramach z cyklu: „Koncerty w samo południe - Twórcza moc dźwięku”. Zagrają Judyta Tupczyńska (skrzypce barokowe), Rafael Gabriel Przybyła (obój barokowy) i Anna Urszula Kucharska (klawesyn). Związani są z propagowaniem ruchu Wykonawstwa Historycznie Poinformowanego. W programie utwory B. Mariniego, G.A. Pandolfiego - Mealiego, G. Ph. Telemanna oraz pokaz fragmentów nagrań archiwalnych z Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie