Kultura na weekend. Mamy bilety na koncerty i do teatru

Redakcja
Jednym z wydarzeń weekendu będzie premiera muzycznego projektu białostoczanki Karoliny Cichej (na zdjęciu z prawej) i Elżbiety Rojek.
Jednym z wydarzeń weekendu będzie premiera muzycznego projektu białostoczanki Karoliny Cichej (na zdjęciu z prawej) i Elżbiety Rojek. mat. organizatora
Udostępnij:
W piątek Karolina Cicha przyjeżdża do rodzinnego miasta z nowym projektem, a Jerzy Maksymiuk będzie tu świętował swoje urodziny. W Spodkach będzie potańcówka, a w teatrach klasyka odczytana na nowo i pewna traumatyczna historia. Z "Porannym" na niektóre wydarzenia możecie wybrać się za darmo.

Weekend 18-20 listopada obfituje w ciekawe, różnorodne wydarzenia. Podpowiadamy gdzie warto się wybrać i na niektóre wydarzenia rozdajemy bilety.

Lalkowe Śluby panieńskie. Mamy bilety!

Tekst Aleksandra Fredry o zmyślnej miłosnej intrydze w klasycznej lalkowej formie, ale z jazzującymi akcentami to rzadkość. Można ją zobaczyć na scenie Białostockiego Teatru Lalek. Mamy jednoosobowe bilety na „Śluby panieńskie” wystawiane w piątek, sobotę lub niedzielę o godz. 18. Żeby je zdobyć, należy uzasadnić, dlaczego chcieliby Państwo obejrzeć tę sztukę. Na odpowiedzi z tytułem „BTL” czekamy w czwartek, 17 listopada pod adresem [email protected] Należy podać swoje dane i obowiązkowo wybrany termin spektaklu.

Historia dwóch kobiet u Węgierki. Wygraj bilet na spektakl Miriam!

W ten weekend Teatr Dramatyczny zaprasza na premierę sztuki „Horses 75" inspirowanego życiem i twórczością Patti Smith. W repertuarze jest także sztuka „Miriam". Tytułowa bohaterka sztuki Olega Juriewa to Żydówka, która musi stawić czoła niebezpieczeństwom grożącym w czasie wojny samotnej kobiecie. Akcja rozgrywa się w domu Miriam, leżącym na granicy działań rewolucyjnych. Dla naszych Czytelników mamy dwuosobowe zaproszenia na sobotni spektakl o godz. 18.00. Otrzyma go osoba, która najciekawiej uzasadni dlaczego chciałaby obejrzeć tę sztukę. Na odpowiedzi z tytułem „Miriam" czekamy w czwartek, 17 listopada pod adresem [email protected]

Oba spektakle powstały dzięki stypendium artystycznemu prezydenta Białegostoku dla aktorek- Aleksandry Maj i Katarzyny Siergiej.

Mocne brzmienia w Famie. Wygraj bilet!

W sobotę o godz. 18 w klubie Fama odbędzie się kolejna edycja Brutal East Festival nazywanego „najlepszym metalowym festiwalem na wschód od Wisły”. Oprócz białostockich weteranów na scenie pojawią się Straight Hate, Morthus, Divine Weep, Vipers Tribe oraz legendarny Squash Bowels (na zdjęciu) - zespół zrodzony na grindowej scenie przeszło 20 lat temu. Tym razem gościem specjalnym będzie Studio 3F. Mamy dwuosobowe zaproszenia na to wydarzenie. Przyznamy je osobom, które uzasadnią dlaczego chcą wysłuchać tego koncertu. Na odpowiedzi z tytułem „Brutal” czekamy w czwartek, 17 listopada pod adresem adresem [email protected] Należy podać swoje dane.

Po słonecznej stronie jesieni. Za darmo do opery na koncert Big Bandu!

Big Band Opery i Filharmonii Podlaskiej to porywający wokal, pełen wachlarz instrumentów dętych i rozbudowana sekcja rytmiczna. Wspaniałe brzmienie i klimatyczny sceniczny look. Gdy zima nieco natarczywie pogania listopad, odwróćmy się na chwilę w słoneczną stronę jesieni. W nowym, przygotowanym specjalnie na tę okazję repertuarze Big Bandu znalazły się piękne i porywające kompozycje H. Manciniego, G. Gershwina, J. Kosmy, P. Beltrána Ruiza i wielu innych. Przeboje muzyki rozrywkowej w oryginalnych oraz nowych aranżacjach Andrzeja Makala, Marcina Nagnajewicza i Mateusza Walacha. W niedzielę o godz. 19 zespół ten wystąpi na dużej scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej. Dla naszych Czytelników mamy dwuosobowe zaproszenia na to wydarzenie. Przyznamy je osobom, które uzasadnią dlaczego chcą wysłuchać tego koncertu. Na odpowiedzi z tytułem „OiFP” czekamy w czwartek, 17 listopada pod adresem [email protected]nny.pl. Należy podać swoje dane.

Języki podlaskich świątyń

W piątek o godz. 20 na scenie kina Forum swoją premierę będzie miał ciekawy projekt muzyczny „Jeden / Wiele” Podlaskie i języki jego świątyń. To wspólne przedsięwzięcie Karoliny Cichej - znakomitej kompozytorki, multiinstrumentalistki i wokalistki oraz Elżbiety Rojek - aktorki, wokalistki i choreografki związanej z Orkiestrą Św. Mikołaja. Pejzaż religijności Podlasia artystki ukazują w kontekście najpiękniejszych pieśni sakralnych świata.

Potańcówka z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną

W sobotę Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zaprasza na potańcówkę w Spodkach! Tym razem będzie to podróż do dwudziestolecia międzywojennego. Gwiazdą wieczoru będzie Warszawska Orkiestra Sentymentalna – zespół, który obiecuje zabrać słuchaczy w muzyczną podróż do czasów, gdy na największych scenach grywało się piosenki Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego czy Fanny Gordon i który pozwala rozpłynąć się w dźwiękach namiętnego tanga czy zawirować w tańcu do skocznego fokstrota. Organizatorzy zachęcają do założenia strojów nawiązujących do lat 20. i 30. ubiegłego wieku, czyli sukienek koktajlowych z nisko osadzonym stanem, sznurów pereł, szali z piór, rękawiczek, kapeluszy, opasek, fraków czy smokingów – wszystkiego tego, co kojarzy się z międzywojenną elegancją. Potańcówka odbędzie się 19 listopada, o godz. 19.00, w Spodkach WOAK przy ul. św. Rocha 14. Bilety, w cenie 20 zł, dostępne są w obu siedzibach WOAK: przy ul. Kilińskiego 8 i św. Rocha 14. W dniu koncertu będą droższe o 5 zł.

Urodziny maestro Maksymiuka w operze

To będzie doniosłe wydarzenie. Wybitny dyrygent, kompozytor i pianista, Honorowy Obywatel Białegostoku w piątek wystąpi z podlaskimi filharmonikami.

Głęboko noszę te tytuły w sercu, jestem przecież białostoczaninem. Nigdy o tym nie zapomniałem. Swoje sukcesy niejako dedykowałem mojemu miastu i starałem się go nie zawieść. Zawsze przyjeżdżam tu z ogromną przyjemnością. Doceniam te wszystkie zmiany - mówił „Porannemu” Jerzy Maksymiuk.

Ten uznany muzyk, światowej sławy kompozytor, ceniony dyrygent, popularyzator muzyki współczesnej i nietuzinkowa osobowość , odznaczony m.in. tytułami Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku i Honorowego Dyrektora Artystycznego Opery i Filharmonii Podlaskiej w tym roku obchodzi 80. urodziny.

Jednym z wydarzeń tego wyjątkowego jubileuszu będzie piątkowy koncert orkiestry podlaskich filharmoników. W czasie koncertu zabrzmią „Vers per archi” autorstwa właśnie Jerzego Maksymiuka oraz VIII Symfonia F-dur op. 93 i IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58 Ludwiga van Beethovena. Partię solową wykona jedna z najbardziej znanych pianistek europejskich - Katya Apekisheva. Koncert poprowadzi dostojny jubilat.

Początek wydarzenia o godz. 19 w sali koncertowej przy ul. Podleśnej 2. Bilety kosztują 35 zł, 28 zł, 20 zł i 15 zł

Spektakl młodych Czeczenów

„Każdy jest graczem” jest efektem warsztatów reportersko-teatralnych dla młodzieży czeczeńskiej i polskiej, które prowadzi Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Widok.

- Oddajemy się w nim intuicyjnej grze pomiędzy publicznością, a młodymi uchodźcami - mówi Katarzyna Siwerska ze stowarzyszenia, koordynatorka projektu.

Gra jest tu kluczem do pozawerbalnego świata zbieżnych doświadczeń, przeżyć i emocji. Na scenie wystąpią młodzi Czeczeni, którzy w Białymstoku mieszkają od ponad 10 lat. - Pomimo tego nie mamy wspólnych miejsc, w których moglibyśmy się wzajemnie poznać. Taką platformą może stać się teatr. Chcemy oddać głos młodym Czeczenom, którzy często mają więcej wspomnień z Polski niż z Czeczenii, a wciąż są traktowani, jak obcy - mówi Siwerska.
Spektakl w reżyserii Michała Stankiewicza wystawiany jest w piątek (premierowo) i sobotę o godz. 19 w Uniwersyteckim Centrum Kultury, w kampusie UwB przy ul. Ciołkowskiego 1. Rezerwacja bezpłatnych wejściówek pod adresem mailowym: [email protected]

Wernisaż w Krynkach

W sobotę, o godz. 18 w Galerii Krynki otwarta zostanie wystawa fotografii Michała Sadowskiego i Pawła Grzesia „Birobidżan”. To miasto położone na Dalekim Wschodzie w azjatyckiej części Rosji. Tu w latach 20. i 30. ubiegłego wieku władze radzieckie przesiedlały ludnością żydowską. Dziś mieszka ich tam zaledwie garstka. Autorzy ekspozycji postanowili ożywić żydowski mit sowieckiego Birobidżanu.

Salon ambientu w starej elektrowni

W sobotę w industrialnych przestrzeniach starej elektrowni, którą zawiaduje Galeria Arsenał, odbędzie się Białostocki Salon Ambientu. Wystąpią Bartosz „Pleq” Dziadosz - znany bardziej w Japonii niż w Polsce oraz Jędrzej Dondziło - DJ Dtekk, twórca festiwalu Up To Date. O oprawę wizualną zadba Osmo Nadir. Początek imprezy przy ul. Elektrycznej 13, (wejście od ul. Świętojańskiej) o godz. 20.

Rysy w w Klubie Metro

To świeży projekt muzyczny Wojtka Urbańskiego i Łukasza Stachurko z gościnnym udziałem Justyny Święs, Baasch'a oraz Piotra Zioła. Ich muzyka to hipnotyczne rytmy inspirowane muzyką IDM. Eksperymentalne dźwięki połączone z chwytliwymi melodiami wspólnie tworzą spójną całość. Ich wydawcą jest wytwórnia U Know Me Records. Płyta „Traveler” zrobiła spore zamieszanie na polskiej scenie muzycznej, a utwory „Przyjmij brak”, „Ego”, „The Fib” są nucone przez wszystkich. Na przełomie roku ukaże się kolejny krążek zespołu. W Metrze Rysy wystąpią w sobotę w dwóch odsłonach – pierwszą jest koncert, na którym zostanie zaprezentowany nowy materiał, a w drugiej odsłonie staną za konsoletą didżejską i przedstawią publiczności swoją wizję imprezy.

Niedziela w muzeach

Muzeum Wojska w niedzielę o godz. 13 zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat na zajęcia z wojskowymi ratownikami medycznymi z 15. Mazurskiego Batalionu Saperów. Uczestnicy dowiedzą się, jak wygląda pierwsza pomoc w nagłych wypadkach. Żołnierze pokażą, jak bandażuje się rany, opowiedzą, jak unikać urazów i co robić, jak już nieszczęście się wydarzy. Koszt to 5 zł. Zapisy pod nr tel. 85 741 64 49.

Natomiast w Muzeum Podlaskim o godz. 12 odbędą się zajęcia wokół obrazów malarzy Młodej Polski. Wśród nich byli tacy, którzy sprzeciwiali się ukazaniu świata rzeczywistego, pozbawionego niezwykłości i artystycznej fantazji. Warto się dowiedzieć dlaczego. Koszt to 8 zł. Zapisy pod nr tel. 85 740 77 41 lub 509 336 740.

Bajka dla maluchów

W niedzielę o godz. 15 w Klanzie przy ul. Witosa 15 B lok. 12 Teatr Narwal wystawi spektakl „Zapasy wiewiórki Basi”. Wstęp wolny, zapisy pod nr tel. 570 137 200.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie